Ks. Krystian Lubiński obronił pracę doktorską

Data dodania: 2023.10.31

Ks. Krystian Lubiński, kapłan diecezji sosnowieckiej, który posługuje obecnie w Austrii, obronił pracę doktorską z zakresu teologii liturgii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Promotorem rozprawy naukowej był ks. prof. dr hab. Waldemar Pałęcki MSF (KUL). Temat pracy: Liturgia w życiu i nauczaniu Balthasara Fischera (1912–2001).

Dysertacja prezentuje wizję liturgii obecnej w życiu i działalności Balthasara Fischera, należącego do grona wybitnych liturgistów XX w. i protagonistów ruchu liturgicznego w obszarze języka niemieckiego, których zaangażowanie wpłynęło znacząco na losy soborowej reformy liturgicznej. Rola jaką Fischer odegrał w okresie recepcji postanowień soborowych sprawiła, iż zyskał miano „ojca posoborowej odnowy liturgii” w przestrzeni języka niemieckiego.

W życiu Batlthasara Fischera, które stało się służbą na rzecz liturgii oraz w jego liturgicznej myśli ujawnia się przenikliwość, głębia teologiczna i dalekowzroczność, pozwalająca już w okresie przed Vaticanum II – w głównej mierze dzięki przepojeniu poglądami ruchu liturgicznego – dostrzeżenie istoty liturgii, jako miejsca obecności misterium paschalnego Chrystusa i konieczności umożliwienia każdemu wiernemu pełnego w niej uczestnictwa. Praca doktorska ks. Lubińskiego ukazuje więc aktualność intuicji Fischera. Trafność wielu jego opinii, wskazań i diagnoz zdaje się potwierdzać wypowiedzi wielu współczesnych teologów.

Zaprezentowane w toku prac badawczych rozumienie przez Fischera duszpasterstwa liturgicznego i realizowanie go w wielu podejmowanych inicjatywach poprzez przemyślane działania nad upowszechnianiem i pogłębianiem stylu celebracji i kształtowaniem liturgicznej świadomości wielu środowisk i kręgów, może stanowić nadal inspirującą zachętę i model realizowania postulatu umożliwienia wiernym obfitego czerpania z bogactwa liturgii.

W recenzji ks. dr. hab. Piotra Kulbackiego (KUL), dotyczącej pracy doktorskiej ks. Lubińskiego, można znaleźć stwierdzenie, że dysertacja spełnia wszelkie wymogi rozprawy naukowej:

- Opracowanie Autora jest bardzo obszerne, i wynika z analizy wielkiej ilości prac Fischera. Należy pogratulować Autorowi dotarcie do tak licznych tekstów oryginalnych. Dają one niezwykły obraz nie tylko działalności B. Fischera, ale także klimatu inspiracji i sporów epoki okołosoborowej. (…) Praca po opublikowaniu może stanowić świetny przewodnik dla interesujących się problematyką odnowy liturgicznej w XX wieku, gdyż stanowi kompendium wiedzy o reformie soborowej. – napisał ks. Kulbacki.

Ks. Krystian Lubiński przyjął święcenia kapłańskie w 2002 r. Obecnie pracuje w austriackiej diecezji Sankt Pölten. Sprawuje opiekę duszpasterską nad czterema parafiami w ramach jednostki pastoralnej z siedzibą w Sankt Peter in der Au.

opracowanie: ks. Przemysław Lech