Księża diecezji sosnowieckiej pielgrzymowali do Czernej

Data dodania: 2023.09.16

Modlitwa brewiarzowa, konferencja ascetyczna i wspólna Eucharystia pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka to najważniejsze punkty programu Pielgrzymki Kapłanów Diecezji Sosnowieckiej do Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej, która odbyła się 16 września. W wydarzeniu wzięło udział ok. 120 księży.

W murach świątyni powitał kapłanów ks. Wojciech Kowalski, wikariusz biskupi ds. formacji kapłańskiej. Duchowny poprowadził również modlitwę przedpołudniową Liturgii Godzin.

Gościem specjalnym tegorocznej pielgrzymki był pochodzący z diecezji kieleckiej ks. dr hab. Miłosz Hołda, z Katedry Chrystologii i Eklezjologii Fundamentalnej KUL oraz Katedry Metafizyki i Filozofii Człowieka UPJPII.

Ks. Hołda najpierw wygłosił konferencję pt. Prezbiter człowiekiem Kościoła.

- W tym haśle najpierw chodzi o to, żeby być człowiekiem w Kościele. Potem należy się nauczyć, brać poważnie i respektować reguły trzymania z Kościołem. Wreszcie po trzecie, żeby odpowiadać na najważniejsze wyzwania, jakie stoją dziś przed Kościołem, a zatem dbać o teologię i o duchowość.

Kościół jest miejscem, gdzie ludzie mogą prowadzić życie duchowe – nie tylko liturgiczne czy obrzędowe. Mamy nieprzebrane bogactwa duchowe. A więc dzielmy się nimi, uczmy tego ludzi. Bo inaczej, będą tego szukać gdzie indziej. Bez takiego podejścia zostanie nam myślenie jedynie korporacyjne i dbanie tylko o własne interesy mówił prelegent.

W homilii wygłoszonej podczas Eucharystii ks. Hołda odwołał się do duchowości św. Ignacego Loyoli. Przypomniał tekst jego Fundamentu zawartego w książce Ćwiczenia Duchowne.

- Człowiek po to jest stworzony, aby Boga, Pana naszego, chwalił, czcił i Jemu służył, a przez to zbawił duszę swoją. Inne zaś rzeczy na obliczu ziemi są stworzone dla człowieka i aby mu pomagały do osiągnięcia celu, dla którego jest on stworzony.

Z tego wynika, że człowiek ma korzyść z nich w całej tej mierze, w jakiej mu one pomagają do jego celu, a znów w całej tej mierze winien się od nich uwalniać, w jakiej mu są przeszkodą do tego celu.

(św. Ignacy Loyola, Ćwiczenia Duchowne, p.23).

Kaznodzieja pytał siebie i zebranych, czy na pytanie o to, co jest najważniejszym celem życia, odpowiedzieliby właśnie w ten sposób? Ks. Hołda zauważył, że niebezpieczeństwem w życiu kapłańskim jest głoszenie Słowa Bożego bez uznawania go za fundament swojego życia.

- Nie jesteśmy w stanie żyć bez właściwego fundamentu. Bez tego fundamentu niczego nie zbudujemy i niczego nie odbudujemy –  zakończył swoją refleksję ks. Hołda.

Bp Grzegorz Kaszak na zakończenie Eucharystii podziękował wszystkim kapłanom za przybycie, wspólną modlitwę i zebrany na tacę dar materialny, który zostanie przekazany na Bratnią Pomoc Kapłańską. Poprosił również o gorącą modlitwę w intencji nowych i świętych powołań kapłańskich dla diecezji sosnowieckiej.

Pielgrzymka zakończyła się ucałowaniem relikwii patrona Diecezji Sosnowieckiej - św. Rafała Kalinowskiego - którego szczątki spoczywają w czernieńskim Sanktuarium.

tekst i zdjęcia: ks. Przemysław Lech