Kuria: konferencja księży dziekanów

Data dodania: 2024.05.09

O ojcostwie, które nie chce dominować, ale wydobywać potencjał z ludzi świeckich m.in. mówił bp Artur Ważny podczas spotkania z księżmi dziekanami 23 dekanatów, na które podzielona jest diecezja sosnowiecka. Konferencja odbyła się 9 maja w budynku Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

W spotkaniu z biskupem sosnowieckim udział wzięli również pracownicy wydziałów kurialnych na czele z kanclerzem – ks. Mariuszem Karasiem.

Podczas konferencji bp Ważny odwołał się do wydanego 2 maja przez Stolicę Apostolską Listu papieża Franciszka do proboszczów. (TEKST LISTU)

Biskup wskazał, że z tego papieskiego nauczania można zaczerpnąć trzy ważne inspiracje. Pierwszą jest poszukiwanie i rozpoznawanie wśród swoich wiernych na parafiach szczególnych darów, które posiadają. Te charyzmaty mogą być nieocenioną pomocą w rozpalaniu na nowo lokalnych wspólnot. Bp Ważny zapewnił, że taka współpraca ze świeckimi może zarówno odciążyć księży, jak i rozwinąć samych wiernych, ale przede wszystkim rozproszyć w kapłanie przekonanie, że jest samotny w tym, co robi i jak żyje.

Drugą inspiracją, pochodzącą z Listu Ojca Świętego do proboszczów jest konieczność wspólnotowego rozeznawania jako konkretnej formy duszpasterskiej w parafii. Naturalnym miejscem takich „rozmów w Duchu” powinny być Rady Parafialne. To w tych gremiach można rzeczywiście rozeznać, jakie zadania można powierzyć świeckim, a jakie powinny pozostać w kompetencjach proboszczów. – Duch Święty zaprasza nas do czegoś nowego. Często wymaga to od nas, abyśmy puścili to, czego od lat kurczowo się trzymaliśmy, jako jedynie słusznych metod pracy – powiedział bp Ważny.

Braterstwo kapłańskie i łączność prezbiterów między sobą oraz ze swoimi biskupami to trzecia inspiracja, którą wydobył z papieskiego nauczania bp Artur. Zachęcił księży dziekanów do pielęgnowania kapłańskich spotkań, które pozwalają księżom odkrywać, że najpierw sami są „synami i braćmi”. – Nie zbudujemy komunii i wspólnoty w powierzonych nam parafiach, jeśli sami najpierw nie będziemy żyć tymi wartościami w kapłańskim gronie – podkreślił bp Ważny.

Podczas konferencji najwięcej czasu poświęcono na wypowiedzi każdego dziekana. Księża mieli możliwość przybliżyć charakterystykę poszczególnych dekanatów, które różnią się między sobą pod wieloma względami: tradycją, religijnością, praktykowaniem życia sakramentalnego czy uczestnictwem w katechezie. Dziekani mieli okazję podzielić się pomysłami duszpasterskimi, które powiodły się w ich rejonach, ale również wskazywali na problemy i wyzwania, z którymi się mierzą.

Głos zabierali również dyrektorzy poszczególnych wydziałów Kurii Diecezjalnej. Przypomniano o najbliższych inicjatywach, takich jak konkurs pt. Aktywna Parafia, organizowanych przez Katolicką Agencję Informacyjną, który ma na m.in. celu promowanie innowacyjnych rozwiązań duszpasterskich praktykowanych w polskich parafiach.

Uczulono księży dziekanów na bardziej wnikliwe kontrolowanie zaświadczeń, które okazywane są przez wiernych w kancelariach, gdyż ostatnio odnotowano przypadki podrabiania takich dokumentów. Pojawił się także wątek parafialnych stronach internetowych, które w obecnym świecie są wizytówką każdej parafii i pierwszym miejscem pozyskiwania informacji o niej. Skierowano do księży prośbę, aby te parafie, które nie mają własnej witryny, zatroszczyły się o jej budowę, a pozostałe – o bieżącą aktualizację publikowanych informacji oraz o poprawność danych teleadresowych parafii.

Ważną informacją z wydziału finansowo-gospodarczego była kwestia ubezpieczeń nieruchomości parafialnych i nowych wymogów, które muszę spełnić ich administratorzy, m.in. przygotowanie się do wizyt kontrolnych ze strony ubezpieczycieli.

Na koniec bp Artur Ważny poinformował o zaplanowanym szeregu wizyt we wszystkich 23 dekanatach, które chce odwiedzić jeszcze przed ingresem, czyli przed 22 czerwca. Spotkanie w każdym z dekanatów będzie składać się z następujących punktów: spotkanie ze świeckimi, zaangażowanymi w życie parafii; potem Msza Święta pod przewodnictwem bp. Artura i z jego homilią; następnie spotkanie indywidualne z dziekanem; adoracja Najświętszego Sakramentu z uczestnictwem wszystkich księży z danego dekanatu, połączona z rozważaniem Słowa Bożego; po niej wspólne spotkanie kapłańskie na plebanii, a po jego zakończeniu czas na indywidualne rozmowy z księżmi.

Na koniec Biskup poprosił księży o szczególną modlitwę i troskę o Seminarium Duchowne i o nowe powołania do kapłaństwa.

Konferencja dziekanów zakończyła się wspólną modlitwą Regina Caeli.

tekst i zdjęcia: ks. Przemysław Lech

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.