List Biskupa z okazji Jubileuszu Miłosierdzia

Data dodania: 2015.12.05

W niedzielę, 6 grudnia, w całej diecezji czytany będzie List Pasterski Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka z okazji rozpoczynającego się 8 grudnia Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Zapraszamy do zapoznania się ze słowem naszego Pasterza.

"Mówi się, że Pismo Święte jest Listem Boga Wszechmogącego do człowieka. Listem, który Stwórca osobiście zaadresował do każdego z nas. Czytając to niezwykłe pismo, poznajemy najpiękniejszą prawdę o naszym Ojcu Niebieskim. Dowiadujemy się, że Bóg, będąc bogaty w miłosierdzie, przez wielką swą miłość, jaką nas umiłował, i to nas, umarłych na skutek występków (Ef 2,4-5), zawsze gotów jest odstąpić od karania nas za zło przez nas popełnione i zdolny jest nieustannie przebaczać nam grzechy" – pisze Ksiądz Biskup dodając, że Bóg robi także znacznie więcej, obdarowując skruszonego człowieka najróżniejszymi darami i dobrami.

" Patrząc na nasz świat (...), na okropności, które się w nim dokonują, a których sprawcą jest nie kto inny jak człowiek, dochodzimy do wniosku, że cała ludzkość, każdy z nas bardzo potrzebuje Bożego Miłosierdzia w tym trudnym i przełomowym etapie dziejów Kościoła i świata. Jeżeli nie będziemy wypraszać Bożego Miłosierdzia, to niechybnie poginiemy, nigdy nie zaznając szczęścia" – przestrzega Biskup podkreślając, że Miłosierdzie Boże to ostatnia deska ratunku dla nas.

Przypominając o miłosierdziu Boga pasterz Kościoła sosnowieckiego zaznaczył, że zgodnie z wolą Jezusa my także mamy być miłosierni wobec drugiego człowieka – przebaczać, unikać obmowy, dawać siebie innym pomagając im w nieszczęściach i nędzy, zarówno materialnej jak i moralnej. Doskonałą drogą są przypomniane w liście tzw. uczynki miłosierdzia względem duszy i ciała, które w Roku Świętym mają być odkryte na nowo.

Miejscami szczególnej modlitwy w Roku Jubileuszowym Miłosierdzia będą świątynie, w których 13 grudnia otwarte zostaną Drzwi Święte – Bramy Miłosierdzia. W diecezji sosnowieckiej będzie to bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu, bazylika św. Andrzeja w Olkuszu, bazylika NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, kolegiata św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie, sanktuarium NMP Nieustającej Pomocy w Jaworznie – Osiedlu Stałym i kościół św. Stanisława w Czeladzi.

"Świątynie te staną się celami pielgrzymek, miejscami szczególnej modlitwy. Przeprowadzane w nich będą zbiórki jałmużny do puszek na rzecz osób biednych i ubogich z terenu naszej diecezji (...). W kościołach jubileuszowych będzie można uzyskać odpusty, które mają ogromne znaczenie dla naszego życia duchowego. (...) W Roku Miłosierdzia każda parafia będzie zobowiązana odbyć pielgrzymkę do wybranego kościoła jubileuszowego. W kościołach tych codziennie będzie odmawiany Różaniec oraz Koronka do Bożego Miłosierdzia. W ten sposób będziemy błagać o Boże Miłosierdzie dla nas i dla całego świata. Codziennie też czytany będzie w nich fragment Dzienniczka św. Siostry Faustyny" – wyjaśnia Biskup.

"Całym sercem zachęcam Was, Umiłowani Diecezjanie, do korzystania z daru Miłosierdzia Bożego poprzez przystąpienie do sakramentu pokuty. W tym wyjątkowym roku warto odprawić spowiedź generalną, i to taką z całego życia. Sprawę nawrócenia każdego z nas w Roku Miłosierdzia zawierzam Matce Miłosierdzia, prosząc naszą ukochaną Panią o obfite owoce duchowe tego świętego roku w naszym życiu" – kończy swój list Biskup.

 

CAŁY LIST (PDF)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.