List Pasterski: Zaproszenie na pielgrzymkę do Dąbrowy Górniczej

Data dodania: 2015.07.25

"Przez lata dorastania w niej (rodzinie przyp. red.) nasze narodowe, piękne tradycje budowały w sercach szacunek do życia, pracy, chleba, piękna stworzonego świata i poszanowania drugiego człowieka. Współcześnie jednak te wartości są zagrożone. Dziś chce się nam wmówić, że to co tradycyjne jest nic nie warte, bo liczy się to, co nowe i życie bez żadnych zasad" – pisze w swoim najnowszym liście pasterskim bp Grzegorz Kaszak. List związany jest z uroczystością Porcjunkuli i Diecezjalną Pielgrzymką Niewiast i Dziewcząt do sanktuarium NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej 2 sierpnia 2015 r.

Na początku przesłania Ksiądz Biskup wspomniał dwie wielkie postacie polskiego Kościoła. Kard. Augusta Hlonda oraz Wielkiego Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. „Obydwaj zasłynęli wielką troską o Polskę powierzając jej losy Najświętszej Panience" – czytamy w liście. To Maryja prowadzi do Chrystusa – tłumaczy dalej bp Kaszak i dodaje, że ratunkiem na współczesne bolączki polskiej duszy jest zdaniem podjęcie na serio Chrystusowego wezwania do świętości. Świętość jest zadaniem każdego chrześcijanina każdej epoki, zarówno dla świeckich jak i duchownych.

Drugim takim zadaniem jest modlitwa, która ma nas „duchowo ożywić, przemienić, zawrócić z niewłaściwych dróg, ale przede wszystkim otworzyć oczy na rzeczywistość, którą daje Bóg."

W tym kontekście Biskup Sosnowiecki wspomniał o sanktuarium NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej i o przygotowaniach do 50. rocznicy koronacji łaskami słynącej figury „Pani Dąbrowy Górniczej i Matki Zagłębia". Podkreślił, że to wydarzenie z 1968 r. stało się „jakby punktem zwrotnym" w tamtych czasach. Na zakończenie listu Ksiądz Biskup zaprosił wszystkich na Uroczystość Odpustową Porcjunkuli i Diecezjalną Pielgrzymkę Niewiast i dziewcząt, której zwieńczeniem będzie Msza św. 2 sierpnia o godz. 12 w dąbrowskim sanktuarium.

List będzie odczytany we wszystkich kościołach diecezji sosnowieckiej w niedzielę 26 lipca br.

CAŁY LIST (PDF)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.