Wolbrom: Młodzi - w drodze na Jubileusz 2025

Data dodania: 2024.05.21

Grupa młodych ludzi, która w ubiegłym roku pielgrzymowała do Lizbony na Światowe Dni Młodzieży, od kilku miesięcy przygotowuje się do kolejnego wydarzenia – spotkania młodych w Seulu zaplanowanego na 2027 rok. Po drodze zatrzymają się w Rzymie na Jubileuszu 2025. Na ten wielki czas łaski zaprosił nas papież Franciszek.

W piątek 17 maja br. w Wolbromiu odbyło się nasze comiesięczne spotkanie. Rozpoczęło się ono Mszą świętą z nabożeństwem majowym, po którym wraz z naszym opiekunem, ks. Przemysławem Długajem zasiedliśmy przy wspólnym stole, przy herbacie i pysznej kawie. Najważniejszym elementem naszego spotkania było duchowe rozważanie o nadziei, która jest elementem przewodnim naszego pielgrzymowania. Zapoznaliśmy się z treścią Bulli Spes non confundit, którą papież wydał na Rok Jubileuszowy 2025.

- To nasz podstawowy przewodnik na czas rzymskich wędrówekjak wskazał ks. Przemysław Długaj – diecezjalny duszpasterz dzieci i młodzieży. Nadzieja niesie wiele pozytywnych cech, które z łatwością wskazywał każdy z młodych uczestników. To ona pozwala wyznaczać cele i ciągle marzyć o pięknym świecie. Brak nadziei natomiast, może przynieść wiele rozczarowań, łącznie z rozpaczą – jak wspólnie zauważyliśmy.

W tym momencie papież Franciszek zaleca nam cierpliwość, która jest ściśle związana z nadzieją. - Nawykliśmy już, by chcieć wszystkiego i natychmiast, w świecie, w którym pośpiech stał się czymś stałym – przypomniał papież Franciszek, dając nam za wzór realizm św. Pawła, który stał się w tym czasie ewangelizacji światłem dla poszukujących Jezusa.

Później omówiliśmy kilka spraw organizacyjnych. W październiku weźmiemy udział w ogólnopolskim spotkaniu młodych – Strefie Młodych w Sosnowcu. Wydarzenia Jubileuszu Młodych są zaplanowane na czas od 28 lipca do 3 sierpnia 2025 roku. Ich głównym celem jest przejście przez Drzwi Święte, Wyznanie Wiary oraz dobre przygotowanie i przeżycie sakramentu pokuty. Ostatnie dni to czuwanie i Msza św. pod przewodnictwem papieża.

tekst: Bartosz Kibil
foto: Krystian Myca