Msza żałobna w intencji śp. ks. Zygmunta Woźniaka

Data dodania: 2024.03.07

Diecezja sosnowiecka pożegnała 7 marca śp. ks. kan. Zygmunta Woźniaka (1931-2024), który ostatnie lata życia spędził w Domu Księży pw. św. Józefa w Będzinie. Mszy żałobnej przewodniczył bp Grzegorz Kaszak.

Uroczystości odbyły się w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Dąbrowie Górniczej-Mydlicach, której pierwszym proboszczem (w latach 1985 - 2007) oraz budowniczym kościoła i plebanii był właśnie śp. ks. Zygmunt Woźniak.

Mszę żałobną koncelebrowało ponad 30 kapłanów, a uczestniczyli w niej miejscowi wierni, grupy parafialne i poczty sztandarowe Akcji Katolickiej i Kół Żywego Różańca.

Homilię wygłosił ks. Rafał Stępniewski, dyrektor Domu Księży św. Józefa w Będzinie. W kazaniu odniósł się do ewangelicznego opisu męki i śmierci Chrystusa zawartego w redakcji św. Łukasza:

- Zauważamy, że jeśli jesteśmy świadkami jakiegoś wydarzenia traumatycznego czy też radosnego, a więc takiego, które pobudza nas emocjonalnie – potrafimy zapamiętać je z wielką dokładnością. Stąd też św. Łukasz zebrał wszystkie szczegóły i umieścił w swojej Ewangelii dla następnych pokoleń – dla nas. Śp. ks. Zygmunt też miał takie przeświadczenie, że jeśli coś opisze, to zostanie to zapamiętane. Bardzo cenił sobie fakt, że zlecono mu w Domu św. Józefa funkcję kronikarza tej wspólnoty – mówił ks. Stępniewski

Po obrzędach ostatniego pożegnania nastąpiła eksporta doczesnych szczątków śp. ks. Zygmunta Woźniaka. Trumna została przewieziona do kościoła pw. NMP Anielskiej w Kleszczowie (koło Bełchatowa) gdzie tego samego dnia sprawowana była Msza święta pogrzebowa. Ciało śp. ks. Zygmunta Woźniaka spoczęło na tamtejszym cmentarzu.

ks. Przemysław Lech

Życiorys
śp. ks. kan. Zygmunta Woźniaka

Śp. ks. kan. Zygmunt Woźniak ur. się 24 maja 1931 r. w Bogumiłowie, w rodzinie rolniczej, syn Antoniego i Bronisławy z domu Kajzlerów. Po przerwaniu Szkoły Podstawowej w 1939 r. pomagał rodzicom w gospodarstwie rolnym. W roku 1942 r. wraz z rodzicami został wysiedlony do Niemiec.

W 1945 r. powrócił do domu rodzinnego. Ukończył Szkołę Podstawową w Radomsku a następnie wstąpił do I Gimnazjum i LO w Radomsku. Następnie w sierpniu 1952 r. wstąpił do Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie.

Po ukończeniu Seminarium pracował jako wikariusz i katecheta w następujących parafiach: w Lututowie, w Mrzygłodzie, w Strzemieszycach Wielkich, w Pajęcznie, w Myszkowie, w Radomsku, w parafii pw. św. Piotra i Pawła w Zawierciu, w Kłobucku, w Świętej Trójcy w Będzinie, w Mstowie; w 1974 r. został mianowany administratorem parafii Widzów, następnie w 1981 r. administratorem parafii pw. św. Barbary w Dąbrowie Górniczej, w tym czasie pełnił również obowiązki kapelana szpitala w Dąbrowie Górniczej.

października 1983 r. został powołany wikariat terenowy w osiedlu Mydlice, a ks. Zygmunt został ustanowiony wikariuszem terenowym tej nowo tworzącej się wspólnoty wiernych i był odpowiedzialny za zorganizowanie duszpasterstwa w Osiedlu Mydlice. Dnia 19 stycznia 1985 r. został mianowany proboszczem nowo utworzonej parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Dąbrowie Górniczej-Mydlicach i był nim do 18 sierpnia 2007 r., kiedy zgodnie ze swoim życzeniem zamieszkał na plebanii parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Dąbrowie Górniczej.

Od lutego 2010 r. na własna prośbę zamieszkał w Domu św. Józefa w Będzinie. Dnia 25 marca 1997 r. został mianowany kanonikiem gremialnym nowo utworzonej kapituły kolegiackiej św. Wojciecha w Jaworznie. Dnia 30 stycznia 2011 r. został mianowany kronikarzem Domu św. Józefa w Będzinie i był nim do 31 grudnia 2022 r.

 


 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.