Nasi ministranci wicemistrzami Polski w piłce nożnej

Data dodania: 2023.06.28

Reprezentacja diecezji sosnowieckiej wywalczyła wicemistrzostwo w XVIII Ogólnopolskich Mistrzostwach Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Halowej o Puchar KnC w Gnieźnie. W kategorii wiekowej „lektor starszy” diecezję reprezentowała drużyna z parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego z Dąbrowy Górniczej-Mydlic. Opiekunem grupy był ks. Łukasz Małkiewicz.

Rozgrywki miały miejsce w dniach 26-27 czerwca i wzięło w nich udział prawie 1500 ministrantów, czyli 120 drużyn z 35 diecezji i zgromadzeń zakonnych. Ze względu na rozmiar przedsięwzięcia mecze odbywały się na halach sportowych w Gnieźnie i pobliskich miejscowościach - Trzemesznie, Kłecku, Zdziechowie i Kiszkowie.

O rezultacie finału między diecezją sosnowiecką, a archidiecezją łódzką zdecydowały rzuty karne, w których lepsi okazali się lektorzy z centralnej Polski. Finałowy mecz, w którym zagrała sosnowiecka reprezentacja - transmitowany był na kanale YouTube archidiecezji gnieźnieńskiej. Wyniki pozostałych meczów można było śledzić na żywo w Internecie.

Po rozgrywkach w pierwszym dniu Mistrzostw Polski, do drugiego etapu z naszej diecezji weszła drużyna lektorów starszych z Dąbrowy Górniczej. Po niezwykle emocjonujących i wygranych meczach ćwierć i półfinałowych wywalczyli udział w FINALE! - dowiadujemy się z oficjalnej strony internetowej Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Sosnowieckiej ministranci.sosnowiec.pl.

Drużyną przeciwną byli lektorzy z kościoła NMP Matki Miłosierdzia Sióstr Bernardynek w Łodzi-Ruda. Zwycięzców wyłoniła seria rzutów karnych, w której o jeden więcej strzeliła drużyna z Łodzi.

Lektorzy starsi z Mydlic rozegrali łącznie cztery spotkania, wygrywając wszystkie: diecezja włocławska - Stare Miasto, diecezja białostocka - Białystok, diecezja płocka - Raciąż oraz diecezja częstochowska - Naramice. Tym samym zdobyli komplet dwunastu punktów i wyszli do etapu pucharowego z pierwszego miejsca.

- Lektorzy z naszej diecezji szli jak przysłowiowa burza”.  Sam komentator wspomniał, że to właśnie my przebojowo przechodziliśmy do wielkiego finału. W 1/8 finału pokonaliśmy zespół z Leśniewa wynikiem 2:0. Na etapie ćwierćfinału lektorzy z Brzeźnicy musieli uznać wyższość naszych lektorów, przegrywając 1:4! W półfinale z kolei drużyna z Łopuszna uległa 0:3. Wielki finał natomiast okazał się bardzo wymagający. Podopieczni księdza Łukasza Małkiewicza przegrywali 0:1, ale w dwóch ostatnich minutach doprowadzili do wyrównania, dzięki czemu chwilę później podchodzili do serii rzutów karnych - tłumaczy Krzysztof Sarna, który reprezentował diecezję sosnowiecką w drużynie z Dąbrowy Górniczej

Pomimo rywalizacji w najstarszej kategorii, drużyna miała jeden z najmłodszych składów.

- Nie zabrakło jak w przypadku ubiegłego roku w Kołobrzegu, głośnego dopingu dla naszych reprezentantów. Śpiewali nie tylko zawodnicy rezerwowi, ale również księża czy inne zaprzyjaźnione osoby, jak chociażby ministranci z Białej Podlaskiej. Tegoroczny turniej tylko potwierdził, że zgoda zawarta rok temu z ministrantami z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Białej Podlaskiej nie jest pustym sloganem. Księża wraz z ministrantami specjalnie czekali i zostali do naszego finału - tłumaczy Krzysztof Sarna.

Dwudniowe rozgrywki ministranci rozpoczynali Mszą św. celebrowaną w gnieźnieńskiej archikatedrze. W pierwszym dniu przewodniczył jej prymas Polski abp Wojciech Polak, a w drugim - biskup pomocniczy gnieźnieński Radosław Orchowicz. Mszę św. koncelebrowali przybyli razem z drużynami księża - duszpasterze i opiekunowie LSO. W tym gronie znaleźli się ks. Łukasz Małkiewicz (parafia św. Maksymiliana M. Kolbego w Dąbrowie Górniczej), ks. Artur Pęksa (parafia św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie) i ks. Roman Patyk (parafia św. Marcina w Zadrożu).

Drugiego dnia do grona kibicujących dołączyli ks. Łukasz Tkaczyk (diecezjalny moderator Liturgicznej Służby Ołtarza) i ks. Paweł Krawczyk (prefekt sosnowieckiego seminarium).

Diecezję sosnowiecką w poszczególnych kategoriach wiekowych reprezentowali:
- kategoria ministrant: parafia św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie (drużyna przeszła do ćwierćfinału B),
- kategoria lektor młodszy: parafia św. Marcina w Zadrożu (drużyna przeszła do 1/8 finału B),
- kategoria lektor starszy: parafia św. Maksymiliana M. Kolbego w Dąbrowie Górniczej (ostatecznie lektorzy zajęli II miejsce w finale A).

Jaworzno i Zadroże zdobyły te miejsca w finałach B, czyli dla drużyn, które nie wyszły z grup w pierwszym dniu.

- Tylko lektorzy z Dąbrowy Górniczej wyszli z grupy i awansowali do fazy pucharowej. Jak się później okazało, bardzo szczęśliwej dla nich. Ekipa z Mydlic osiągnęła historyczny wynik w całej diecezji, zdobywając wicemistrzostwo Polski w kategorii Lektor starszy” - tłumaczy Krzysztof Sarna.

Lektorzy z Dąbrowy Górniczej poza pucharem oraz medalami otrzymali nagrodę pieniężną w wysokości 1500 złotych ufundowaną przez Prymasa Polski.

- Udział w tych rozgrywkach można było uzyskać jedynie po wygraniu turnieju kwalifikacyjnego na poziomie diecezji - tłumaczy Dawid Domagalski, którego dwaj synowie zagrali w drużynie z Jaworzna.

Pobyt w Gnieźnie można było wykorzystać nie tylko sportowo, ale także doświadczając duchowości i historii tego miejsca poprzez zwiedzanie zabytków. Była to m.in. katedra i Wzgórze Lecha. W poniedziałkowy wieczór na placu przed katedrą odbył się piknik.

Wszyscy uczestnicy byli zakwaterowani i zaopatrzeni w pakiety posiłkowe na cały dzień. Dodatkowo, poza rozgrywkami, przygotowano dla dzieciaków wielki piknik z mnóstwem atrakcji i nagrodami oraz możliwość drużynowego zwiedzania Katedry Gnieźnieńskiej z przewodnikiem. Najważniejsze jest jednak to, że nasi chłopcy chcą wrócić za rok, bo jak uważają: „miejsce tego pucharu jest w Jaworznie…” - dodaje Dawid Domagalski.

Medale i puchary zwycięskim drużynom wręczyli m.in. organizator mistrzostw redaktor Michał Bondyra z KnC, prezydent Gniezna Tomasz Budasz, ks. Jakub Dębiec oraz Prymas Polski abp Wojciech Polak, który ufundował nagrody pieniężne.

Drużynę z Dąbrowy Górniczej finansowo wsparli, a tym samym umożliwili wyjazd do Gniezna ks. bp Grzegorz Kaszak, ks. Andrzej Gliszta, proboszcz parafii w Mydlicach, ks. Łukasz Tkaczyk, diecezjalny duszpasterz LSO, firma Aguia Media - Fotowoltaika, Nejd Transport sp. z o.o., parafianie z parafii św. Maksymiliana w Dąbrowie Górniczej oraz wiele innych osób.

Drużynę z Jaworzna sponsorowali ks. bp Grzegorz Kaszak, ks. Eugeniusz Cebulski, administrator parafii św. Wojciecha i Katarzyny w Jaworznie, Miasto Jaworzno oraz CUTLINE WEAR FACTORY.

Rozgrywki podzielone były na trzy kategorie wiekowe: ministranci (2011-2014), lektorzy młodsi (2007-2010) oraz lektorzy starsi (2002-2006). Pierwsze Mistrzostwa Polski Liturgicznej Służby Ołtarza rozegrane zostały w 2006 r. w Elblągu. Wówczas były tylko dwie kategorie wiekowe: ministrant i lektor.

oprac. tekstu Mikołaj Wójtowicz

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.