Nasza diecezja na Kongresie Misyjnym

Data dodania: 2015.07.01

W Warszawie od 12 do 13 maja i w parafiach w Polsce, 14 maja, odbył się Krajowy Kongres Misyjny pod hasłem "Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału". Diecezję sosnowiecką reprezentowała ośmioosobowa delegacja: s. Beatrycja – Karmelitanka Dzieciątka Jezus, reprezentująca Zgromadzenia Zakonne z diecezji, Grażyna i Bogdan Banasik (przedstawiciele Akcji Katolickiej), Daria Lazar wraz mężem (reprezentująca katechetów), Władysław Dyrda (Koła Żywego Różańca z parafii św. Floriana w Sosnowcu), Mateusz Stanek z parafii Braciejówka oraz ks. Marek Zaręba, Delegat Biskupa ds Misji.

Pierwszy Dzień Kongresu, odbywał się w siedzibie UKSW. W pierwszej części min. kard. Fernando Filoni, Prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, mówił o aktualności misji "ad gentes". Przemówienia głosili także bp Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, abp Henryk Hoser SAC, biskup warszawsko-praski oraz bp Jan Piotrowski, biskup kielecki.

Przemówienie oraz świadectwo złożył także abp Sebastian Shaw z diecezji Lahore w Pakistanie. Mówił o młodzieńcu, który oddał życie zatrzymując terrorystę obłożonego materiałami wybuchowymi przed wejściem do kościoła, gdzie modlili się chrześcijanie. Zamachowiec widząc, że nie zdoła wejść do świątyni pociągnął za zawleczkę odbierając w ten sposób życie sobie oraz broniącemu ludzi dwudziestolatkowi. Na drugi dzień ludzie wyszli z procesją na ulice, aby pokonać starach.

W części popołudniowej uczestniczyliśmy w panelach dyskusyjnych. Reprezentanci naszej diecezji wybrali, z dziesięciu, dwie grupy panelowe: "Jak umisyjnić struktury Kościoła w Polsce" oraz "Nowe formy współpracy i integracja środowisk misyjnych".

Zarówno pierwsza jak i druga grupa zastanawiały z nieco innej perspektywy, jak przełożyć teorię o misjach na praktykę misyjną, zarówno w życiu diecezji, parafii jak i indywidualnym.

Wieczorem uczestniczy Kongresu zgromadzili się na Mszy św., w katedrze prasko-warszawskiej pw. św. Floriana. Eucharystii przewodniczył abp Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce. Współcelebransami byli inni biskupi, także dwóch rodzimych biskupów afrykańskich, oraz setki księży misjonarzy i uczestników Kongresu.

Na drugi dzień nasza grupa uczestniczyła w Stacji Kongresowej Dorosłych. Atmosferę misyjną, już przy wejściu na Pl. Grzybowski, stworzyły stoiska z eksponatami z Krajów Misyjnych. Nie tylko można było podziwiać, ale także zakupić rzeczy z krajów Afryki, Ameryki Południowej oraz terenów za naszą wschodnią granicą, aby w ten sposób wesprzeć konkretnie misje.

W kościele pw. Wszystkich Świętych misjonarze i misjonarki dawali świadectwo o swojej pracy misyjnej. Jedną z nich była dr Helena Pyz, świecka misjonarka, która od 25 lat pomaga trędowatym w Indiach, sama będąc na wózku inwalidzkim.

Po obiedzie, przygotowany przez organizatorów, nasza grupa rozpoczęła powrotną drogę do Diecezji Sosnowieckiej, gdzie dotarliśmy ok. g. 22.00.

14 mają część parafii diecezji sosnowieckiej pamiętała o Stacji Parafialnej i poprzez liturgię oraz własną kreatywność włączyła się w IV Krajowy Kongres Misyjny .

Zapał IV Krajowego Kongresu udzielił się delegacji z naszej diecezji. Niektórzy byli gotowi jechać na misje, wszyscy zaś stwierdzili, że chcą kontynuować wspieranie misjonarzy poprzez budzenie świadomości misyjnej, modlitwę oraz materialnie.

Jak z pewnością część z czytelników wie, aktualnie mamy w diecezji trzech misjonarzy głoszących Dobrą Nowinę na misjach: ks. Krzysztofa Pawłowskiego w Peru, ks. Rafała Hajdugę na Ukrainie oraz panią Joannę Śliwińską, misjonarkę świecką, w Boliwii.

Jako diecezja jesteśmy reprezentowani przez naszych misjonarzy oraz stoimy za nimi. Modląc się o powołania nie zapominajmy także o powołaniach misyjnych!

Tekst i FOTO (z misji): ks. Marek Zaręba

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.