Nowe informacje o odbudowie kościoła św. Floriana

Data dodania: 2023.10.25

Przekazujemy informacje o postępach prac związanych z odbudową kościoła pw. św. Floriana w Sosnowcu-Zagórzu.

Do kaplicy po stronie organów zostały przeniesione kolejne odnowione ławki dla większego komfortu siedzenia i klęczenia parafian.

WESPRZYJ ODBUDOWĘ KOŚCIOŁA ŚW. FLORIANA!

Na prośbę Księdza Proboszcza grupa parafianek oczyściła uratowane stacje drogi krzyżowej. Były one brudne i osmolone. Wydaje się, że będą się one nadawały do ponownego zawieszenia w kościele bez konieczności specjalistycznej konserwacji. Można nawet powiedzieć, że dzięki gruntownemu oczyszczeniu wyglądają teraz lepiej niż przed pożarem.

Na ile było to możliwe zostały oczyszczone także obrazy, które znajdowały się w kościele. Niestety większość z nich nosi na sobie ślady zniszczeń popożarowych.

Figury z ołtarza głównego nadal pozostają w magazynie u stolarza. W najbliższym czasie ich stan będzie oceniony przez konserwatora. Ocenie zostanie także poddany stan drewnianych elementów ołtarza i ambony, które wskutek wody i warunków atmosferycznych są w fatalnym stanie. Nie wiadomo czy będą one nadawały się do uratowania czy też będzie konieczność wykonania ich na nowo.  Konserwator ma obejrzeć również wyżej wspomniane obrazy pod kątem możliwości ich ewentualnej renowacji.

Prace związane z wykonaniem dachu postępują zgodnie z terminarzem.

Wykonawca okien i drzwi zdemontował zestawy okienne i drzwi boczne z kościoła. W chwili obecnej poszczególne elementy witraży zostają rozmontowywane, poddawane uzupełnieniom i konserwacji oraz montowane w nowe systemy okienne.

Osoba, która do tej pory wykonywała wszystkie witraże obiecała odtworzenie do połowy grudnia trzech zniszczonych witraży. Pracownia, która wykonywała niegdyś duży witraż na frontowej ścianie kościoła także podjęła się wykonania jego brakujących elementów.

Nadal poszukujemy wykonawcy instalacji elektrycznej do naszego kościoła.

Trwają konsultacje w sprawie wykonania ogrzewania podłogowego i posadzki. Obecnie wpłynęła oferta od jednej firmy. Dotyczy ona ogrzewania w oparciu o gruntowe pompy ciepła z dziewięcioma odwiertami stu metrów w głąb. Takie rozwiązanie daje niezależność od zewnętrznej temperatury, ponieważ temperatura gruntu jest stała. Oczekujemy na kolejne oferty.

W związku z dofinansowaniem do termomodernizacji kościoła, o które się staramy, jak już informowaliśmy wcześniej, konieczne jest posiadanie instalacji fotowoltaicznej. W związku z sugestiami płynącymi z różnych stron, nie będziemy ponownie zakładać paneli fotowoltaicznych na dachu kościoła. Jedynym miejscem, gdzie mogą zostać one zamontowane jest dach plebanii i wikariatu. Niestety obecny stan dachu nie nadaje się do montażu tej instalacji. Wielokrotnie w ciągu roku była konieczność prowadzenia doraźnych prac zabezpieczających w związku z licznymi przeciekami. Została zatem podpisana umowa na wykonanie pokrycia dachowego nad wymienionymi budynkami.

Ksiądz Proboszcz bardzo serdecznie dziękuje stałej grupie parafian, którzy po każdych opadach deszczu z własnej inicjatywy sprzątają wodę gromadzącą się na chórze, posadzce kościoła i nad zakrystią. Dzięki tej systematycznej pracy udaje się minimalizować powstające zniszczenia.

Dziękujemy także wszystkim, którzy w dalszym ciągu wspierają modlitwą i ofiarą odbudowę naszego kościoła.

ks. Andrzej Mróz
proboszcz parafii

WESPRZYJ ODBUDOWĘ KOŚCIOŁA ŚW. FLORIANA!