Nowe informacje ws. odbudowy kościoła św. Floriana

Data dodania: 2023.10.05

Jak informowaliśmy miesiąc temu, 6 września podpisana została umowa na wykonanie dachu kościoła pw. św. Floriana w Sosnowcu (czytaj więcej). W umowie tej są pewne etapy. Pierwszy z nich obejmował obliczenie i przygotowanie projektu konstrukcji dachu. Ten etap jest zakończony. Przygotowany projekt dachu został zatwierdzony i w tej chwili według tego projektu poszczególne elementy nośne z drewna oraz płyty warstwowe na pokrycie dachu powinny być w fazie zamówienia.

5 października br. podpisana została umowa na wykonanie stolarki okiennej i drzwiowej w kościele. Wartość umowy wynosi 369.863,47 zł, jednakże może ona zostać powiększona o wartość wykonania brakujących (uszkodzonych w wyniku pożaru i wymagających odtworzenia) 5 witraży.

WSPRZYJ ODBUDOWĘ KOŚCIOŁA ŚW. FLORIANA!

Firma, z którą podpisano umowę była jedyną, która podjęła się kwestii przełożenia naszych witraży do nowych okien. Wszystkie okna i drzwi będą nowe. Okna na chórze, gdzie jest duży witraż będą w ramie aluminiowej. Główne drzwi także będą aluminiowe z przeszkleniem. Pierwszym etapem umowy będzie demontaż witraży, ich czyszczenie, dopasowanie rozmiarów, szklenie itp. Te prace rozpoczną się wkrótce. Natomiast zgodnie z umową montaż okien i drzwi może rozpocząć się z chwilą, gdy będzie wykonany dach, co mamy nadzieję zostanie zrealizowane na koniec grudnia.

W efekcie od stycznia będą mogły się zacząć prace montażowe okien i drzwi, na które w umowie przewidziane zostały 3 miesiące. Jednakże jeśli wszystko będzie przebiegać bez zakłóceń, to prace powinny zakończyć się w ciągu dwóch miesięcy.

Musimy mieć na uwadze, że warunki atmosferyczne, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć mogą wpłynąć na terminy realizacji zarówno wykonania dachu, jak i montażu okien i drzwi.

Także 5 października miało miejsce spotkanie z pierwszą firmą, która zajmuje się instalacją elektryczną (którą musimy wymienić) oraz oświetleniem. Czekamy na ofertę z ich strony. Jednocześnie szukamy ofert innych firm w tym zakresie.

W zależności od możliwości finansowych, jakie będziemy mieli po wykonaniu powyższych obligatoryjnych prac, bierzemy pod uwagę możliwość wymiany posadzki, której uszkodzenia są coraz bardziej widoczne. Gdybyśmy podjęli się realizacji tych prac, to byłoby to z jednoczesną zmianą ogrzewania podłogowego w oparciu o pompy ciepła. Takie ogrzewanie jest oparte o aktualne technologie i przede wszystkim tańsze w użytkowaniu. Obecne, które w większości było sprawne nie było uruchamiane ze względu na koszt utrzymania przekraczający możliwości finansowe parafii.

Jakiś czas temu zakończone zostały prace przy odnowieniu ławek. Udało się ocalić prawie połowę z nich. Bardzo dziękuję sporej grupie osób, która zaangażowana była w te prace. Dzięki ich przeprowadzeniu przynajmniej przez jakiś czas będziemy mogli z tych ławek korzystać.

Wszystkie prowadzone prace i sprawy polecam modlitwie, prosząc także o materialne wsparcie prowadzonych prac.

ks. Andrzej Mróz
proboszcz parafii