Odpust św. Antoniego na gołonoskim wzgórzu
"W ciągu krótkiego życia potrafił bardzo wiele dokonać - ileż to ludzi skorzystało z jego fantastycznych kazań by się nawrócić, przybliżyć do Pana Boga i zmienić swoje życie ze szkodliwego i grzesznego na pełne ofiary i poświęcenia. Po swojej śmierci on działa dalej - dokonuje cudów i wsłuchuje się w prośby ludzi" - mówił o św. Antonim z Padwy, patronie sanktuarium w Dąbrowie Górniczej-Gołonogu, Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak przewodnicząc 13 czerwca Mszy św. odpustowej.
Opisując historię życia przyszłego świętego zwrócił uwagę, że Bóg często krzyżuje nasze - nawet szlachetne - plany dla dobra naszego i innych ludzi. "Trzeba nam odgadywać wolę Boga, który mówi: dla dobra ludzi poprowadzę cię tam, gdzie nie chcesz i drogą, o której nie masz pojęcia" - powiedział biskup. Przypomniał także, że św. Antoni był rozmiłowany w Słowie Bożym czerpiąc z niego siły do pracy. Podkreślił także głoszoną przez świętego z Padwy rolę dziękczynienia Bogu za łaski, jakich doświadczamy.
"Podejmowane decyzje powinny się odnosić nie tylko do życia prywatnego, ale i publicznego. Warto dzisiaj o tej nauce św. Antoniego przypomnieć i jeszcze raz ją powtórzyć. Bardzo często ludzie mówiący "jestem katolikiem", kiedy przyjdzie do głosowania, wydawania ustaw i podejmowania decyzji opowiadają się za aborcją i gender. Cóż za rozdźwięk! Nie tego uczył św. Antoni! Chrystus ma przenikać wszystkie nasze decyzje" - powiedział Biskup.
Na zakończenie Mszy św. odbyła się procesja ze śpiewem Litanii do św. Antoniego oraz poświęcenie chlebków św. Antoniego i lilii.
Historia parafii w Gołonogu sięga 1675 roku. W 3 lata później konsekrowany został kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny i św. Andrzeja. Pierwszy ołtarz ku czci św. Antoniego wybudowano w świątyni w 1721 r. Ponownej konsekracji kościoła dokonał w 1892 r. biskup kielecki Tomasz Kuliński. Pozostawiając wezwanie Narodzenia Najświętszej Maryi Panny drugim patronem świątyni, w miejsce św. Andrzeja, uczyniono św. Antoniego Padewskiego. Od 15 sierpnia 1951 r., decyzją biskupa częstochowskiego, administrację parafii objęli Ojcowie Franciszkanie. Od 20 lat decyzją bp Adama Śmigielskiego świątynia jest diecezjalnym sanktuarium św. Antoniego.