Odpusty na Rok Życia Konsekrowanego w diecezji
Dekret Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka o możliwości zyskania daru Odpustów w ciągu Roku Życia Konsekrowanego. Dekret wylicza kościoły naszej diecezji, w których można uzyskać odpusty od 30 listopada 2014 do 2 lutego 2016.
Penitencjaria Apostolska na prośbę prefekta Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, w dniu 23 listopada b.r. ogłosiła decyzję Ojca Świętego Franciszka o możliwości uzyskania odpustów przez członków instytutów życia konsekrowanego oraz innych wiernych z okazji rozpoczętego 30 listopada br. Roku Życia Konsekrowanego.
Zgodnie z zaleceniami Dekretu o ustanowieniu warunków potrzebnych dla zyskania daru Odpustów w ciągu Roku Życia Konsekrowanego, który trwa od I Niedzieli Adwentu br. aż do dnia 2 lutego 2016 roku, w którym rok życia konsekrowanego zostanie uroczyście zamknięty, odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (sakramentalna spowiedź, Komunia św. i modlitwa w intencjach Ojca Świętego), który to można ofiarować, na sposób wstawienniczy, za dusze wiernych zatrzymane w czyśćcu, mogą uzyskać wszyscy i poszczególni członkowie Instytutów Życia Konsekrowanego oraz wierni prawdziwie skruszeni i kierujący się miłością:
a) w Rzymie – ilekroć pobożnie uczestniczyć będą w międzynarodowych spotkaniach i uroczystościach określonych w odpowiednim kalendarzu Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz przynajmniej przez odpowiedni okres czasu oddadzą się pobożnym rozważaniom, które powinny być zakończone Modlitwą Pańską, Wyznaniem wiary w jakiejkolwiek prawnej formule oraz pobożnymi wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny;
b) każdorazowo we wszystkich Kościołach partykularnych, w dniach diecezjalnych poświęconych życiu konsekrowanemu oraz w uroczystościach diecezjalnych organizowanych z racji Roku życia konsekrowanego, a także gdy pobożnie nawiedzą katedrę lub inne święte miejsce wyznaczone za zgodą ordynariusza miejsca, lub jakiś kościół klasztorny albo kaplicę klasztoru klauzurowego i tam publicznie odmówią Liturgię godzin lub przynajmniej przez odpowiedni okres czasu oddadzą się pobożnym rozważaniom, które powinny być zakończone Modlitwą Pańską, Wyznaniem wiary w jakiejkolwiek prawnej formule oraz pobożnymi wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny.
W Diecezji Sosnowieckiej kościołami, w których wierni mogą uzyskać ww. odpusty są:
- Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Będzinie (Zgromadzenie Oblatów św. Józefa);
- Kościół pw. Narodzenia NMP i św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej (Bracia Mniejsi Konwentualni);
- Bazylika pw. NSPJ w Dąbrowie Górniczej – Strzemieszycach Wielkich;
- Kościół pw. Nawrócenia św. Pawła Ap. w Dąbrowie Górniczej (Księża Salezjanie);
- Kościół pw. św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie;
- Kościół pw. św. Najświętszego Imienia Jezus w Biskupicach (Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej Opiekunki Rodzin – Zakon Braci Mniejszych /Franciszkanie Reformaci);
- Bazylika katedralna pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu;
- Kaplica Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Sosnowcu (ul. S.T. Kierocińskiej 25);
- Kościół pw. Podwyższenia Świętego Krzyża w Sosnowcu (Księża Sercanie);
- Kościół pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Sosnowcu – Kazimierzu;
- Kościół pw. św. Katarzyny w Wolbromiu.
Wszystkim osobom Życia Konsekrowanego oraz wiernym korzystającym z daru Odpustów z serca błogosławię.
+Grzegorz Kaszak
Biskup Sosnowiecki