Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Komitet Pomocy
2 września odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą działalność Diecezjalnego Komitetu Pomocy Bliźniemu w Częstochowie oddział regionalny w Sosnowcu. Mszę w intencji tych, którzy tworzyli komitet, nadal się w niego angażują oraz za zmarłych odprawił bp Grzegorz Kaszak. Tablica powstała dzięki staraniom Jana Cegielskiego, prezesa Porozumienia Katowickiego 1980 Stowarzyszenia na Rzecz Pamięci przy wsparciu gminy Sosnowiec. Tablica znajduje się przy kościele parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Sosnowcu.
Obecni byli Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca oraz przedstawiciele służb mundurowych wraz z pocztami sztandarowymi z miasta Sosnowca.
- Naród, aby mógł budować swój suwerenny byt - musi go budować w warunkach pokoju i poszanowania obywatelskich praw. Stało się inaczej. Zabrano wolność wielu, zamknięto w więzieniach, internowano i zmuszano do emigracji. Stosowano szykany, pozbawiano ludzi pracy, a nawet odbierano co najcenniejsze - życie - mówił przed Mszą Jan Cegielski, prezes Porozumienia Katowickiego 1980 Stowarzyszenia na Rzecz Pamięci.
Jak zaznaczył - odsłaniając tablicę uczczona zostanie działalność tych, którzy nie bacząc na groźby ze strony władz, szli z samarytańską pomocą.
- Im większe zagrożenie, tym większych gwarancji bezpieczeństwa poszukujemy. Im większy skarb pragniemy ocalić, tym bezpieczniejszego miejsca dla niego szukamy, im większą wartość pragniemy uratować, tym pewniejszych osób szukamy, by ja zabezpieczyć - mówił w czasie kazania ks. Marian Duda, który w czasie stanu wojennego był współorganizatorem Duszpasterstwa Osób Pozbawionych Wolności i ich Rodzin przy częstochowskiej Kurii Diecezjalnej.
Kaznodzieja mówił także o powstających ośrodkach duszpasterstwa świata pracy oraz komitetach pomocy najbardziej poszkodowanym. Taki właśnie komitet powstał także w Sosnowcu z inspiracji bp. Stefana Bareły i jego biskupa pomocniczego Franciszka Musiela. Inicjatywy w regionie były koordynowane przez ks. Władysława Sobczyka przy parafii św. Tomasza Apostoła. Najbardziej znanym i aktywnym ogniwem był ośrodek przy parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Sosnowcu na Nowym Sielcu.
- To tutaj setki, tysiąc ludzi zostało wysłuchanych, pocieszonych, otrzymywało realne i systematyczne wsparcie w postaci żywności, lekarstw, odzieży, środków finansowych. To tutaj szła nieustanna modlitwa za uwięzionych i internowanych - powiedział kaznodzieja.
Fakty te upamiętnia odsłonięta tablica pamiątkowa, którą poświęcił bp Grzegorz Kaszak. Głos zabrał także Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
- Przez wiele lat myślałem, że Sosnowiec to takie miasto bez swoich bohaterów. Większość z nas pewnie wie, że tutaj ukrywano tę prawdziwą historię. Historie wspaniałych ludzi, którzy szli i walczyli o wolna Polskę często tracąc życie - mówił Arkadiusz Chęciński.
Po uroczystości zgromadzeni mogli zapoznać się ze specjalną wystawą „Solidarni z Solidarnością” we wnętrzu świątyni.
tekst i zdjęcia: Mikołaj Wójtowicz