Olkusz: 24-godzinne rozważanie Męki Pańskiej
14 września 2021 – w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego - w Bazylice pw. św. Andrzeja Ap. w Olkuszu, prowadzone było po raz pierwszy 24–godzinne rozważanie Męki Pańskiej, dla zadośćuczynienia Jezusowi Chrystusowi za grzechy popełnione przez nas samych, a także w naszych rodzinach i naszej Ojczyźnie.
Istotą tego Święta jest bowiem ukazanie Tajemnicy Krzyża jako ceny za zbawienie człowieka. W czasie kolejnych godzin rozważania prowadziły poszczególne parafie lub grupy modlitewne. Uczestniczono w nich podczas jednej lub kilku wybranych przez siebie godzin.
Całość rozpoczęła Msza Święta o godz. 16.00 – za Ojczyznę i nasze rodziny - sprawowana w olkuskiej bazylice pod przewodnictwem proboszcza parafii - ks. Mieczysława Miarki, w koncelebrze z ks. Stefanem Rogulą. Piękną homilię, z informacjami na temat rozważań wygłosił ks. Tomasz Karaś.
Podczas kolejnych godzin, rozważania czytali przedstawiciele poszczególnych parafii lub grup modlitewnych:
17.00 - pierwszą godzinę rozważań przygotowała parafia pw. Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu - poprowadził ją ks. Mieczysław Miarka (w czasie tej godziny czytane było Rozważanie Męki /RM/ pt.: Jezus żegna Swoją Najświętszą Matkę);
18.00 - ministranci oraz opiekun ministrantów ks. Grzegorz Woszczek (RM: Jezus opuszcza Swoją Najświętszą Matkę i udaje się do Wieczernika);
19.00 – Domowy Kościół i całe rodziny z dziećmi (RM: Wieczerza Starotestamentalna);
20.00 – Caritas (RM: Wieczerza Eucharystyczna);
21.00 – chór, organiści, grupy muzyczne i schole (RM: Pierwsza Godzina Konania w Ogrodzie Getsemani);
22.00 – Żurada, Olewin, Sieniczno (RM: Druga Godzina Konania w Ogrodzie Getsemani)
23.00 – Kapłani z parafii Olkusza i innych (RM: Trzecia Godzina Konania w Ogrodzie Getsemani);
24.00 – Franciszkański Zakon Świeckich (RM: Pojmanie Jezusa);
1.00 – grupa pierwszopiątkowa oraz grupa pierwszosobotnia zawierzeń;
2.00 – Margaretki (RM: Jezus przyprowadzony do Annasza);
3.00 – Apostolstwo Dobrej Śmierci (RM: Jezus w domu Kajfasza…);
4.00 – Apostolstwo osób modlących się za dusze w czyśćcu cierpiące (RM: Jezus na łasce żołnierzy);
5.00 – Wspólnota Wojownicy Maryi (RM: Jezus w więzieniu);
6.00 – Krąg Biblijny (RM: Jezus ponownie przed Kajfaszem…);
7.00 – parafia Podwyższenia Krzyża Świętego ze Sławkowa oraz parafia pw. Św. Andrzeja Boboli z Bukowna (RM: Jezus przed Piłatem. Piłat odsyła Go do Heroda);
8.00 – Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym Maranatha oraz wspólnota młodzieżowa Kol 3, 2-3 (RM: Jezus ponownie prowadzony do Piłata…, Biczowanie Jezusa);
9.00 - Kółka Różańcowe i Żywy Różaniec modlący się za dzieci (RM: Jezus cierniem ukoronowany i przedstawiony ludowi: „Oto Człowiek”. Jezus skazany na śmierć).
10.00 – Wspólnota Emanuel oraz parafia NMP Królowej Świata z Osieka (RM: Jezus bierze Krzyż i wyrusza na Kalwarię, gdzie zostaje obnażony);
11.00 – parafia pw. Św. Barbary z Olkusza Pomorzan (RM: Jezus Ukrzyżowany);
12.00 – parafia pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego z Olkusza oraz Rodziny Serca Jezusowego (RM: Pierwsza Godzina Konania na Krzyżu. Pierwsze Słowo Jezusa);
13.00 – parafia pw. NMP Nieustającej Pomocy z Klucz (RM: Druga Godzina Konania na Krzyżu – Drugie, Trzecie i Czwarte Słowo);
14.00 – parafia pw. Dobrego Pasterza z Olkusza (RM: Trzecia Godzina Konania na Krzyżu – Piąte, Szóste i Siódme Słowo. Śmierć Jezusa);
15.00 - Młodzież z Olkusza i okolic (RM: Zmarły Jezus przebity ciosem włóczni. Zdjęcie Jezusa z Krzyża);
16.00 – Osoby pełniące funkcje służebne w naszej Ojczyźnie (RM: złożenie Jezusa do grobu. Najświętsza Maryja opuszczona).
Zakończenie nastąpiło w dniu 15-go września - w Święto Matki Bożej Bolesnej – Mszą Św. o godz. 17-ej - za Biskupów i Kapłanów. Polecano także w tej Eucharystii wszystkich, którzy uczestniczyli w tym 24-godzinnym Nabożeństwie – poświęcając czas Jezusowi Chrystusowi.
Modlitwą ogarnięci zostali m.in. wszyscy, którzy byli pomysłodawcami, zorganizowali oraz przygotowali tę uroczystość. Polecano także zmarłych, aby uczestniczyli w pełni w owocach Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Przewodniczył tej Przenajświętszej Ofierze ks. Mieczysław Miarka - proboszcz parafii. W koncelebrze udział brał ks. Stefan Rogula. Umacniającą homilię wygłosił ks. Tomasz Karaś.
Nabożeństwo Męki Pańskiej odbywało się częściowo w kościele, a częściowo w kaplicy Św. Jana Kantego. Rozważanie tej szczególnej, bolesnej Męki prowadzono przed wystawionym Przenajświętszym Sakramentem, na podstawie tego, co przeżywała Luiza Piccarreta – jedna z największych współczesnych mistyczek.
Delikatna, specjalna, wyciszona muzyka pomagała wczuwać się, by podążać sercem za słuchanymi treściami.
* * *
Wśród rozważanych tekstów usłyszeć można było m.in.:
O mój Panie, Jezu Chryste…, błagam Twoje najgoręcej kochające Serce, aby zechciało wprowadzić mnie w bolesne rozważanie 24-ech godzin, w trakcie których, dla naszej miłości chciałeś cierpieć tak bardzo w Twym uwielbionym Ciele i w Twej najświętszej Duszy, aż po śmierć na Krzyżu. Och, udziel mi pomocy…, głębokiego zrozumienia Twoich cierpień.
Jezu, obejmuję Cię razem z Twoją Mamą. Całując Twoje Serce proszę Cię abyś włożył moje serce pomiędzy Wasze Serca, aby mogło ono nieustannie żywić się Waszymi uczuciami i Waszymi pragnieniami oraz Waszym własnym życiem…
* * *
Po usłyszeniu przeczytanych tekstów, w ciszy rozważano je, odmawiano też indywidualnie w myśli inne modlitwy. Była też czytana modlitwa dziękczynienia.
Opiekę duchową dotyczącą rozważań mieli: proboszcz - ks. Mieczysław Miarka i ks. Tomasz Karaś – który zadbał też o podkład muzyczny. Dekoracje przygotowała siostra Katarzyna Kula.
Ks. Mieczysław Miarka zaproponował na koniec, by to Nabożeństwo wpisało się na stałe w harmonogram wydarzeń olkuskiej bazyliki. Sprzyja temu zwłaszcza liczne angażowanie się wiernych w to 24-godzinne czuwanie. Eucharystię i całe Nabożeństwo zakończyła pieśń: „Któryś za nas cierpiał rany”.
opracowanie tekstu i zdjęcia:
Tomasz Wilczyński