Olkusz: 50-lecie Zespołu Szkół nr 4

Data dodania: 2023.04.18

Zespół Szkół nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olkuszu obchodzi w tym roku 50-lecie swojego istnienia. W jubileuszowe obchody placówki wpisała się Msza Święta sprawowana 18 kwietnia przez bp. Grzegorza Kaszaka w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu.

W uroczystości wziął udział m.in. ks. Henryk Chmieła – dziekan dekanatu olkuskiego, Bogumił Sobczyk – starosta olkuski, mł. insp. Jarosław Klich – komendant Policji w Olkuszu oraz Marida Zoń – dyrektor Zespołu Szkół nr 4 w Olkuszu wraz z gronem pedagogicznym.

W homilii wygłoszonej podczas Eucharystii bp Grzegorz Kaszak przypomniał o istniejących zależnościach między ciałem, duchem i psychiką człowieka. Odwołując się do łacińskiej maksymy Mens sana in corpore sano (łac. W zdrowym ciele – zdrowy duch) Biskup zaznaczył, że każda ze sfer ludzkiego istnienia pozostaje ze sobą w ścisłej zależności. Zachęcił do dbania o „tężyznę fizyczną”, która pozostaje nie bez pływu na kondycję psychiki i ducha. Jak przypomniał sosnowiecki ordynariusz potwierdzają to badania prowadzone po pandemii wśród młodzieży szkolnej.

Odwołując się do nauczania bł. kard. Stefana Wyszyńskiego bp Grzegorz podkreślił, że zdrowie fizyczne i psychiczne powinno być ukoronowane także zdrowiem w kwestii moralności.

Nie wystarczy światu człowiek silny i zdrowy. Nie wystarczy światu człowiek oświecony. Światu jest potrzebny człowiek dobry, kochający ziemię, ludzi i Boga. Wychować dobrego człowieka można tylko z pomocą dobrych zasad moralnych, wszczepionych w duszę ludzką i złożonych w ręce Kościoła – nauczał Prymas Tysiąclecia.

Biskup sosnowiecki w życzeniach skierowanych pod adresem dyrekcji, grona pedagogicznego, uczniów oraz ich rodziców wyraził nadzieję, że mury Zespołu Szkół nr 4 w Olkuszu będą opuszczać „światli obywatele Najjaśniejszej Rzeczypospolitej”.

1 września 1972 roku został oddany dla potrzeb Technikum Budowlanego i Zasadniczej Szkoły Budowlanej obiekt wzniesiony w latach 1971-1972 na Osiedlu Tysiąclecia w Olkuszu.

Dyrektorem szkoły został dr Leszek Lenartowicz. Obok klas Zasadniczej Szkoły Budowlanej, które przeszły z Zasadniczej Szkoły Zawodowej przy Olkuskiej Fabryce Naczyń Emaliowanych, w nowym budynku otwarto 1 września 1972 roku dwie klasy Technikum Budowlanego o specjalności: dokumentacja budowlana i prefabrykacja oraz Technikum Budowlane dla Pracujących.

W 2002 roku szkoła przekształciła się w Zespół Szkół Nr 4 w Olkuszu.

ks. Przemysław Lech