Olkusz: czuwanie przed Pięćdziesiątnicą

Data dodania: 2024.05.21

18.05.2024, w sobotę, w Bazylice pw. św. Andrzeja Ap. w Olkuszu, po Mszy św. wieczornej odbyło się modlitewne Czuwanie przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Przygotowały je parafialne wspólnoty: Kol 3, 2-3 i Odnowy w Duchu Świętym Maranatha.

Podczas Czuwania, które odbywało się przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, wielbiono Pana Boga pieśnią i słowem za Dar Ducha Świętego, odmawiano też modlitwy (m.in. Litanię do Ducha Świętego) i przyzywano Bożego Ducha.

Ks. Grzegorz Woszczek wygłosił konferencję, akcentując w niej Osobę Ducha Świętego. Przypomniał m.in. symbol Ducha Świętego w postaci Gołębicy, cytując tekst będący jedną z najstarszych w Piśmie Świętym zapowiedzi Ducha Świętego – kiedy gołębica przylatuje do Noego ze świeżym listkiem drzewa oliwnego, co oznaczało, że wody potopu już opadły (za: Rdz 8, 1-11).

Ta zapowiedź Ducha Świętego spełnia się nad Chrystusem w momencie Jego Chrztu Świętego, kiedy wprost Ewangelia nam mówi, że zstąpił Duch Święty w postaci jakby gołębicy. Kapłan zachęcał też na koniec konferencji, by podczas tego Czuwania i w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego, prosić o otwarcie się na Jego działanie w naszym życiu i o Dary Ducha Świętego, dla każdego z nas.

Na zakończenie odśpiewano Apel Jasnogórski.

tekst i zdjęcia: Tomasz Wilczyński