Olkusz: czuwanie w intencji Kościoła i Ojczyzny

Data dodania: 2024.02.02

02.02.2024, w święto Ofiarowania Pańskiego, rozpoczęła się Eucharystią w Bazylice pw. św. Andrzeja Ap. w Olkuszu Adoracja 24-godzinna „SZTURMUJEMY NIEBO, JEDNOCZYMY SIŁY!!!” Następnie rozpoczęto czuwanie i modlitwy za Kościół i Ojczyznę, które odbywały się przy Bazylice, w kaplicy św. Jana Kantego, gdzie codziennie w ciągu roku jest wystawiany Najświętszy Sakrament.

Adoracja Pana Jezusa w intencji za Kościół i naszą Ojczyznę - o jedność i pokój – w kaplicy Najświętszego Sakramentu podzielona została na godzinne adoracje. Każdą godzinę prowadziła inna parafia czy grupa modlitewna z Olkusza i okolic.

Adoracja rozpoczęła się Mszą św. 2-go lutego o godz. 18.00, której przewodniczył w Bazylice ks. Antoni Mańka, w koncelebrze z ks. Janem Pietraszewskim i neoprezbiterem Oblatem Maryi Niepokalanej, ojcem Karolem Chmielem, sprawującym ją za Ojczyznę i Kościół w Polsce oraz głoszącym także homilię.

W tym dniu co roku kończy się tradycyjny okres śpiewania kolęd, więc Chór parafialny pod dyr. Ks. Roberta Żwirka, który śpiewał podczas tej Eucharystii, wykonał po niej krótki koncert kolęd.

Później, aż do rozpoczęcia w kościele Eucharystii kończącej całość czuwania – czyli do godz. 18.00 3-go lutego - Adoracja odbywała się już w kaplicy św. Jana Kantego – kaplicy Najświętszego Sakramentu. Rozpoczął ją tam (o godz. 19.00) ks. Mieczysław Miarka – proboszcz miejsca. Modlili się też, podczas pierwszej godziny, ministranci i ich rodziny oraz Domowy Kościół, a także inni wierni, dołączający podczas całej Adoracji w wybranych przez siebie godzinach.

Później – według wykazu Adoracji – podczas kolejnych godzin, udział brały kolejno grupy: Rodziny Serca Jezusowego; Chór parafialny (wraz z dyrygentem ks. Robertem Żwirkiem), a także Krąg Biblijny; Wojownicy Maryi; Margaretki i wszystkie osoby modlące się za kapłanów i zakony; Róże rodziców modlących się za swoje dzieci; Apostolstwo Pomocy Duszom Czyśćcowym; wspólnota modląca się za dzieci nienarodzone i Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego; siostry Bernardynki mniszki Trzeciego Zakonu Regularnego Świętego Franciszka z Asyżu, III Zakon Franciszkański Świecki; Grupa Pierwszopiątkowa; wspólnota św. Michała Archanioła; wspólnota Kol 3, 2-3 i młodzież z Olkusza oraz mieszkańcy Żurady, Olewina i Sieniczna; wspólnota Odnowy w Duchu Świętym Maranatha; parafia przy Bazylice pw. św. Andrzeja Ap. w Olkuszu (proboszcz – ks. Mieczysław Miarka); Kółka Różańcowe z wszystkich okolicznych Parafii (prowadzącą była pani Edwarda Czarnota); Apostolstwo Dobrej Śmierci; Grupa Modlitwy św. Ojca Pio; Rycerze Niepokalanej (prowadził ks. Robert Żwirek); parafia pw. św. Barbary w Olkuszu (proboszcz – ks. Stanisław Parkita); parafia pw. Dobrego Pasterza w Olkuszu (prowadził jej proboszcz - ks. Grzegorz Gołuszka); Parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu (prowadził Adorację dziekan dekanatu olkuskiego i proboszcz tej parafii – ks. Henryk Chmieła) – ze względu na przypadającą wówczas godzinę 15.00, rozważania, w Godzinie Miłosierdzia, dotyczyły, obok tematu związanego z naszą Ojczyzną, także szczególnie Miłosierdzia Bożego - i odmówiono również Koronkę do Bożego Miłosierdzia; Caritas; Wspólnota Emanuel.

Osoby chore mogły włączyć się duchowo, odmawiając Różaniec. Mszę św. na zakończenie Adoracji sprawował i głosił homilię ks. Antoni Mańka.
Opiekunem duchowym Adoracji Najświętszego Sakramentu był ks. prob. Mieczysław Miarka.

tekst i zdjęcia: Tomasz Wilczyński

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.