Olkusz: Droga Krzyżowa ulicami miasta

Data dodania: 2023.04.01

31-go marca 2023, w piątek, po Mszy Świętej odprawianej w Bazylice pw. św. Andrzeja Ap. w Olkuszu o godzinie 18.00, przeszła ulicami Olkusza uroczysta Droga Krzyżowa. Jej trasa prowadziła z Bazyliki w kierunku Cmentarza – m.in. ulicą św. Jana Kantego, natomiast powrót był ulicą Sławkowską i A. Mickiewicza.

Przewodniczył nabożeństwu proboszcz miejsca - ks. Mieczysław Miarka. Pomocą służyły OSP Olkusz i Żurada.

Nabożeństwo rozpoczęło się w kościele Koronką do Miłosierdzia Bożego, w trakcie której uczestnicy wyruszyli na miejskie ulice. Tam poszczególne grupy Parafian brały i dźwigały duży drewniany Krzyż. Do pierwszych trzech stacji nieśli go Strażacy. A następnie, kolejno: Mamy, Ojcowie, Babcie, Dziadkowie, Dzieci do klas szóstych (szkół podstawowych) włącznie, Młodzież klas siódmych i ósmych (szkół podstawowych) oraz Kandydaci do Sakramentu Bierzmowania, młodzież pracująca i ze szkół średnich, Księża, Osoby samotne, Osoby, które w tym lub/i poprzednim roku straciły kogoś bliskiego, a także Ministranci, którzy wnieśli Krzyż na plac przykościelny, gdzie zakończono Drogę Krzyżową.

Ksiądz Proboszcz podziękował obecnym, także Straży Pożarnej i Policji, która zabezpieczyła ulice. Po Błogosławieństwie końcowym odśpiewano Apel Jasnogórski. Parafianie i goście licznie uczestniczyli w tym Nabożeństwie Męki Pańskiej. Dla osób, które z racji wieku czy innych przeszkód nie mogły być na Drodze Krzyżowej zorganizowanej ulicami miasta, odprawione zostało nabożeństwo Drogi Krzyżowej w Bazylice, rozpoczęte o tej samej porze.

Tomasz Wilczyński