Olkusz: kolejny koncert organowy w Bazylice

Data dodania: 2023.04.25

24.04.2023 o godz. 19.00 w Bazylice pw. św. Andrzeja Ap. w Olkuszu odbył się koncert, którego wykonawcami byli m.in. studenci klasy organów z krakowskiej Akademii Muzycznej – studentów przygotowuje prof. Marcin Szelest. Wykonano utwory z gdańskiej tabulatury organowej (ok. 1570-1590r.).

Słowo powitania wygłosił ks. Mieczysław Miarka – proboszcz Parafii przy olkuskiej Bazylice. Następnie koncert zapowiedział prof. Krzysztof Urbaniak.

Jako pierwszy wystąpił prof. Marcin Szelest, wykonując: Phanthasia primi toni, a także Pater peccavi in caelum et coram te (Clemens non Papa: Pater peccavi).

Następnie kolejne utwory zaprezentowali studenci krakowskiej Akademii: Paweł Michalik, grając trzy dzieła - Phanthasia octavi toni, Orcombien aut sic Deus dilexit mundum (Pierre Sandrin: O combien), Iomison aut siginet aut Fera Basso (Domenico Ferrabosco: Io mi son giovinetta); Kamilla Lévai, wykonując - Phanthasia quarti toni, Dulcis memoria et suavis recordatio (Pierre Sandrin: Doulce memoire), Bewar mich Herr und sÿ nicht fernn van mÿ (Stephan Zirler: Bewahr mich Herr); Marcin Surdziel, prezentując – Alia phanthasia sexti toni, Allein ahn dich Her (Baldissera Donato: Se pur ti quardo), Godt is mÿnn Licht und mÿnn Thovorsicht (Clemens non Papa: God is myn licht myn salicheyt); i Piotr Michalik grając utwory: Phanthasia secundi toni, Osi potes (Jachet Berchem: O sio potessi), Veni in hortum meum (Orlando di Lasso: Veni in hortum meum), [Praeambulum].

tekst i zdjęcia: Tomasz Wilczyński