Olkusz: Koncert Papieski w MOK

Data dodania: 2021.10.19

17 października 2021 o godzinie 18. 30 w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu odbył się Koncert Papieski pt.: „Totus Tuus Maryjo”. Patronat Honorowy objęli: Ks. Grzegorz Kaszak - Biskup Sosnowiecki i Roman Piaśnik - Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz. Koncert wyreżyserowała Anna Brandegger-Miśków.

Na koncert przybyli m.in.: Roman Piaśnik – burmistrz Miasta i Gminy Olkusz - wraz z małżonką; ks. Henryk Chmieła – dziekan dekanatu olkuskiego i proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana M. Kolbego w Olkuszu; ks. Mieczysław Miarka – proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Ap. w Olkuszu.

Powitał zebranych Michał Mączka – kierownik sekcji artystycznej MOK. Wystąpili: mali i duzi artyści z pracowni muzycznej – wokalno-teatralnej „Pozytywka” z Bolesławia pod kier. Iwony Pilarz (zespoły „Pozytywka” i „Psotki”); zespół „Te Deum”, którego kierownikiem artystycznym był Mateusz Filo; rodzinny zespół Małgorzaty Kocjan, z córką Karoliną Kocjan-Mazur oraz synem Michałem Kocjan. Prowadzenie koncertu: Adrian Motyka - uczeń klasy maturalnej I-go LO w Olkuszu.

Podczas koncertu przypomniano też fragmenty filmów ze Św. Janem Pawłem II, a także zdjęcia Papieża Polaka, m.in. z ks. kard. Stefanem Wyszyńskim – dziś już Błogosławionym, Siostrą Łucją z Fatimy czy Ali Agcą. Ukazano również miejsca papieskich pielgrzymek do Polski czy Fatimy.

- "Cały jestem Twój, o Maryjo. I wszystko, co moje, do Ciebie należy" – te słowa z Traktatu o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny Św. Ludwika Marii Grignion de Montfort rzucają światło na bardzo ważny rys duchowości Świętego Jana Pawła II – zauważono podczas koncertu. – Charakteryzują jego postawę życiową, jego powołanie i misję, jako kapłana, biskupa i papieża. Mówią one o jego Maryjności i o tym, jak rozumiał postawę naśladowania Matki Jezusa, w odniesieniu do Boga i do drugiego człowieka. Wystarczy wsłuchać się w słowa wypowiadane przez Jana Pawła II. Coś w nich jest. Coś więcej niż zdania pełne piękna, mądrości i doskonałej teologii. Wypowiadał je człowiek, który wiedział więcej niż my, który nosił w sercu niezwykłe doświadczenie. A doświadczeniu temu na imię Maryja.

Realizację koncertu umożliwił dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu Marcin Wiercioch. Do przedstawienia programu przyczynili się także pracownicy MOK-u, a w szczególności Kamil Kaszyński, Łukasz Węglarz, Ryszard Drozdowski i Marian Rozmus.

tekst i zdjęcia: Tomasz Wilczyński

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.