Olkusz: Koncert Pieśni Pasyjnej

Data dodania: 2023.04.02

2-go kwietnia 2023, w Niedzielę Palmową - obok tradycyjnego święcenia palm na Mszach świętych - ok. godz. 17.45, po Eucharystii wieczornej, odprawianej w Bazylice pw. św. Andrzeja Ap. w Olkuszu, w głębokie przeżycie Wielkiego Tygodnia wprowadził wiernych Wieczór Pieśni Pasyjnej w wykonaniu parafialnego Chóru Cantores Minores Basilica Sancti Andreae pod batutą ks. Roberta Żwirka, z towarzyszeniem Macieja Semli - organy.

Szczególną intencją tego koncertu, tej modlitwy śpiewem, w dniu Rocznicy odejścia do Domu Ojca w Niebie św. Jana Pawła II – który jako kardynał krakowski dwukrotnie odwiedził oficjalnie tę Parafię oraz modlił się w jej intencji – była dedykacja tego Wieczoru Pieśni Pasyjnej Bogu Wszechmogącemu przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II.

Podczas koncertu Chór oraz organista Maciej Semla wykonali utwory:

1. "Krzyżu Chrystusa", opr. W. Widłak
2. "Quia respexit", J. S. Bach
3. "Zemdlony Jezus", anonim
4. "Najdroższy Jezu, w czymże Twoja wina", improwizacja
5. "Boleściwa Matka stała"
6. "Ave Maria", M. Lorenc
7. "Płaczcie anieli", opr. S. Głowacki
8. „O HAUPT VOLL BLUT UND WUNDEN” (O głowo skrwawiona i pełna ran…), J. S. Bach
9. "Stabat Mater dolorosa", Z. Kodaly
10. "Vidit suum", G. B. Pergolesi
11. "Popule meus", M. Sawa

Na koniec wspólnie odśpiewano: „Któryś za nas cierpiał rany…”.

Drugi z chórów parafialnych olkuskiej Bazyliki, działający pod dyrekcją Jana Kućmierczyka, zaśpiewał tego dnia, wzbogacając muzycznie Mszę św. o godz. 10.00, w ramach której wykonał partie chóralne śpiewanej Pasji, w czasie Ewangelii; wraz z Chórem wystąpili: ks. Robert Żwirek (jako Jezus Chrystus), Robert Kocjan (jako inne osoby pojedyncze) i Ryszard Stach (narrator).

oprac. tekstu i zdj. Tomasz Wilczyński