Olkusz: Msza Święta dla czcicieli szkaplerza

Data dodania: 2024.07.18

16 lipca 2024 – we wspomnienie Matki Bożej z Góry Karmel – Matki Bożej Szkaplerznej, w olkuskiej Bazylice pw. św. Andrzeja Ap. o godz. 17.00 odbyła się specjalna Eucharystia dla czcicieli Szkaplerza Karmelitańskiego - czyli dla tych, którzy oddali się pod opiekę Matki Bożej Szkaplerznej. Sprawował tę Mszę Świętą proboszcz miejsca - ks. Mieczysław Miarka. Wygłosił także budujące Słowo Boże. Przedstawił też ważniejsze wiadomości dotyczące Szkaplerza. Jest to jedno z ważniejszych świąt Zakonu Karmelitów.

Ksiądz proboszcz zauważył m.in., że wybieramy takie środki, które pomagają nam mocniej przylgnąć do Boga, umocnić swoją wiarę, jednocześnie budować swoją nadzieję na osiągnięcie, dzięki Bogu, chwały Nieba. I również taką funkcję, takie zadanie spełnia cześć wobec Matki Bożej Szkaplerznej.

Uroczystość Matki Bożej z Góry Karmel związana jest z objawieniem się Jej Szymonowi Stock’owi – Generałowi Zakonu Karmelitów w 1251 roku, w nocy z 15 na 16 lipca. Ujrzał on Maryję z Dzieciątkiem Jezus na rękach, w otoczeniu aniołów, ubraną w szaty karmelitańskie. Podała mu Ona Szkaplerz i powiedziała: - Przyjmij najmilszy Synu Szkaplerz Twego Zakonu, jako znak Mego braterstwa, przywilej dla ciebie i wszystkich Karmelitów. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego. Oto znak zbawienia, ratunek w niebezpieczeństwach, przymierze pokoju i wiecznego zobowiązania.

Szkaplerz szeroko rozpowszechniał się w średniowiecznej Europie i dobrze jest znany do dzisiaj. Nosiły go niektóre ważne osoby w Europie, większość polskich królów, począwszy od Świętej Jadwigi i Władysława Jagiełły, którzy sprowadzili Karmelitów do Polski w 1396 roku i zostali pierwszymi członkami Bractwa. Po nich ten szczególny Dar Maryi nosiły inne znane i zasłużone postacie. Jest wśród nich król Zygmunt III ze swym dworem, król Jan III Sobieski, który w Szkaplerze zaopatrzył husarzy ruszających pod Wiedeń… . Z czasem nabożeństwo do Matki Bożej Szkaplerznej stało się tak powszechne, że powstało nawet przysłowie: „Szkaplerz noś, na Różańcu proś”. Jan Matejko malując obraz pt. „Rejtan”, zawiesił Szkaplerz na szyi posła, sprzeciwiającego się rozbiorom, gdyż inaczej nie mógł sobie wyobrazić prawdziwego Polaka i obrońcy Ojczyzny. Objawienia w Lourdes, objawienia w Fatimie łączą się ze Szkaplerzem. W Lourdes Maryja po raz ostatni ukazała się 16 lipca 1858 – w to właśnie Święto. W Fatimie 13 października 1917 roku ukazała się trojgu portugalskim pastuszkom w habicie karmelitańskim, jako Matka Boża z Góry Karmel. Siedząc na kolanach Maryi dzieciątko Jezus trzymało w ręce Szkaplerz. Zapytana po wielu latach Siostra Łucja – która zmarła w 2005 r. - o przyczynę pojawienia się Maryi ze Szkaplerzem, odpowiedziała, że pragnieniem Matki Bożej jest, abyśmy wszyscy nosili ten znak wiary.

Ksiądz proboszcz zauważył następnie, że wielkimi orędownikami tej pobożności Szkaplerznej, Maryjnej byli kolejni papieże: Pius XI, Pius XII, Jan XXIII, Paweł VI, święty Jan Paweł II, który wielokrotnie podkreślał, że od najmłodszych lat pozostawał pod płaszczem Maryi, nosząc przyjęty w dzieciństwie Szkaplerz. A już jako papież pisał m.in.: - Znak Szkaplerza przywołuje… dwie prawdy. Jedna z nich mówi o ustawicznej opiece Najświętszej Maryi Panny i to nie tylko na drodze życia, ale także na drodze przejścia ku pełni wiecznej chwały. Druga, to świadomość, że nabożeństwo to nie może ograniczać się tylko do modlitw i hołdów składanych Jej przy określonych okazjach, ale powinno (…) nadawać stały kierunek chrześcijańskiemu postępowaniu, opartemu na modlitwie, życiu wewnętrznym, poprzez częste przystępowanie do Sakramentów Świętych i konkretne uczynki miłosierdzia co do ciała i co do duszy…”.

Odmówiono także Litanię Loretańską i dziesiątek Różańca. Ksiądz proboszcz udzielił na zakończenie Eucharystii uroczystego błogosławieństwa.

oprac. tekstu i zdj. Tomasz Wilczyński