Olkusz: Msza w 55. rocznicę powstania SP Nr 5

Data dodania: 2023.10.27

25.10.2023 w Bazylice pw. św. Andrzeja Ap. w Olkuszu, odprawiona została Msza św. z racji Jubileuszu 55. rocznicy powstania Szkoły Podstawowej Nr 5 w Olkuszu. Eucharystii przewodniczył ks. prob. Mieczysław Miarka, w koncelebrze z ks. Stefanem Rogulą i ks. Antonim Mańką.

Wszyscy trzej kapłani sprawowali Eucharystię w intencji Szkoły grona nauczycieli, wychowawców, rodziców, pracowników Szkoły, uczniów i tych osób, które odpowiadają za Szkołę na terenie miasta, dziękując Panu Bogu za tworzone Dzieło i prosząc na przyszłość.

Ksiądz Proboszcz powitał wszystkich przybyłych. Następnie prośbę o odprawienie Mszy św. z okazji Jubileuszu 55-lecia SP 5 wygłosiła dyrektor Szkoły mgr Justyna Banyś – Przybylska, prosząc też by ta Uroczystość była nie tylko Świętem Szkoły, ale i głębokim Doświadczeniem Duchowym. Podziękowała także Bogu za wszystkie Łaski, jakimi obdarzył społeczność szkolną i jednocześnie prosiła o dalsze Błogosławieństwo dla uczniów, pedagogów i wszystkich pracowników. Przytoczyła również inspirujące słowa św. Jana Pawła II: „To, co otrzymałem w latach szkolnych, do dzisiaj owocuje w moim życiu”.

W Eucharystii uczestniczył burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik, który troszczy się o wszystkie szkoły i przedszkola podlegające Urzędowi Miasta. Przybyła dyrekcja Szkoły Podstawowej Nr 5, która organizowała w dużym stopniu tę Uroczystość i służy na co dzień społeczności szkolnej. Obecni byli nauczyciele, wychowawcy, osoby pracujące w Szkole, uczniowie, których część przybyła wraz ze Sztandarem Szkoły, rodzice. Udział brała też siostra Elżbieta Baran – ucząca w tej Szkole katechezy - która zaśpiewała Psalm.

Piękne, umacniające kazanie wygłosił ks. Tomasz Karaś – katechizujący także w Szkole - wskazując w nim m.in. na wartość wierności, odpowiedzialności, wychowania i prezentując postać Patrona Szkoły – Marcina Bylicy (ur. 1433). Dawniej nazywany był Marcinem z Olkusza (Starszym). Był on bardzo cenionym naukowcem. Wykładał w Bolonii, Padwie, w Rzymie, udał się również na Węgry. Miał bardzo szeroką wiedzę i wciąż się dokształcał. Ks. T. Karaś podał Patrona Szkoły jako przykład tego, że możemy osiągnąć wiele, jeżeli tylko chcemy, jeżeli na swojej drodze spotkamy dobrych, gorliwych nauczycieli, a taka jest SP 5. „Czas pobytu w szkole, to czas kształtowania naszych serc” - dodał.

Modlitwą w czasie tej Mszy Św. objęto także rodziców uczniów tej Szkoły, jak też obecnych i zmarłych dyrektorów, nauczycieli, wychowawców i katechetów Szkoły oraz jej pracowników.

Podczas procesji z darami przedstawiciele Szkoły przynieśli do ołtarza m.in. świecę, jako wyraz wdzięczności za Sakramenty Pokuty i Eucharystii, kwiaty - symbol wdzięczności za opiekę Boga nad nami, chleb i winogrono – znak pracy i wysiłku.

Pod koniec Mszy św. wyrazy wdzięczności przekazali Księdzu Proboszczowi oraz obecnym kapłanom przedstawiciele rodziców uczniów SP 5. Podziękowała też kapłanom, Panu Burmistrzowi i wszystkim obecnym osobom Pani Dyrektor, zapraszając także do wspólnego przejścia do Szkoły Podstawowej Nr 5, gdzie odbyła się Gala Jubileuszowa. Słowa wdzięczności przed udzieleniem Błogosławieństwa końcowego Mszy św. wypowiedział też Ksiądz Proboszcz. Na zakończenie Eucharystii odśpiewano: „My chcemy Boga”.

Po zakończeniu Przenajświętszej Ofiary jej uczestnicy przeszli, zgodnie z zaproszeniem Pani Dyrektor, we wspólnym marszu do Szkoły Podstawowej Nr 5, gdzie był ciąg dalszy uroczystości.

oprac. tekstu i zdj. Tomasz Wilczyński