Olkusz: poświęcenie nowej kapliczki przydrożnej

Data dodania: 2023.05.02

1 maja na terenie parafii pw. św. Andrzeja Ap. w Olkuszu, przy ul. Stary Olkusz 20, Ks. Prob. Mieczysław Miarka poświęcił kapliczkę przydrożną. Wspólnie też modlono się przy niej, odmawiając m.in. Litanię Loretańską.

W miejscu obecnej kapliczki, na tej samej posesji, stał przed laty metalowy Krzyż - kapliczka, który z racji swych lat był już zniszczony. Postawił go ówczesny właściciel. Obecnie są nowi właściciele, którzy postanowili podtrzymać tradycję tej kapliczki, umożliwiając gromadzenie się okolicznych mieszkańców na majowe czy czerwcowe nabożeństwa - gdyż miejsce jest dostępne dla wszystkich mieszkańców.

Poświęcenie kapliczki było ważnym wydarzeniem, zbliżającym do Boga. Mamy w Polsce długą tradycję budowania kapliczek i modlitwy przy nich w maju i czerwcu. Kapliczka ta jest dowodem, iż powyższa tradycja nie słabnie, ale przejmują ją kolejne pokolenia, wychowywane w duchu wspólnej modlitwy. Mieszkańcy z wielką radością i wdzięcznością przyjęli nową kapliczkę.

oprac. tekstu i zdj. Tomasz Wilczyński