Olkusz: Święto Konstytucji 3 Maja

Data dodania: 2023.05.06

W uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, a także w 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja oraz w dzień modlitw za rodaków mieszkających na obczyźnie, odbyły się w Olkuszu powiatowe obchody Święta Konstytucji 3-go Maja, na które zapraszali Rada i Zarząd Powiatu w Olkuszu.

W programie uroczystości znalazły się: o 9.45 - zbiórka pocztów sztandarowych i delegacji na płycie Rynku w Olkuszu; o godz. 10.00 - Msza Św. w intencji Ojczyzny w Bazylice Mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu; a o godz. 11.15 - wystąpienie na Rynku starosty olkuskiego Bogumiła Sobczyka; i o 11.20 - składanie kwiatów.

Przenajświętszą Ofiarę o godz. 10.00, zawierzając naszą Ojczyznę Jezusowi Chrystusowi, sprawował proboszcz miejsca ks. Mieczysław Miarka. Na wstępie zauważył on, że Papież Benedykt XV ogłosił Najświętszą Maryję Pannę główną Patronką naszego kraju (1920), a tradycja tego tytułu Maryjnego sięga czasów króla Jana Kazimierza, który w 1656 roku, w uroczystym akcie oddał Maryi całą Polskę we władanie.

Piękną, budującą i umacniającą wiarę homilię, zwracającą uwagę na Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, a także na znaczenie Konstytucji 3-go Maja – także na jej Preambułę, rozpoczynającą się odniesieniem do Pana Boga – wygłosił ks. Grzegorz Woszczek.

Na olkuskie Święto zaproszeni byli przedstawiciele parlamentu RP. Obecni byli organizatorzy uroczystości – władze Powiatu olkuskiego ze starostą Bogumiłem Sobczykiem na czele, gospodarz miasta Olkusza burmistrz Roman Piaśnik z Małżonką, przewodniczący Rad Powiatowej i Miejskiej w Olkuszu, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Andrzej Wójcik, burmistrzowie i wójtowie Gmin Powiatu olkuskiego, radni Rad Powiatowej i Miejskiej w Olkuszu, przewodniczący Rad Gmin Powiatu olkuskiego, delegacje organizacji kombatanckich, przedstawiciele Wojska, Policji, Straży, służb powiatowych i innych organizacji, młodzież, Poczty Sztandarowe, a także mieszkańcy Powiatu olkuskiego.

Po Eucharystii dalszy ciąg Uroczystości odbywał się na olkuskim Rynku.

Całą Uroczystość Trzeciomajową pięknie wzbogaciła muzycznie – zarówno w kościele, jak i na Rynku – Olkuska Reprezentacyjna Orkiestra Dęta pod batutą Wiesława Drygały.

oprac. tekstu i zdj. Tomasz Wilczyński