Olkusz: Tydzień Biblijny w Bazylice

Data dodania: 2023.04.30

Od 23 do 29 kwietnia 2023 przeżywaliśmy w Polsce XV Tydzień Biblijny pod patronatem Dzieła Biblijnego im. Świętego Jana Pawła II. Aktywnie włączyła się w ten Tydzień parafia pw. św. Andrzeja Ap. w Olkuszu. Wraz z wieloma parafianami, uczestniczył w nim proboszcz miejsca ks. Mieczysław Miarka.

Jak zauważył organizator ks. Grzegorz Woszczek: - Czytaliśmy 1 i 2 List do Koryntian. Każdy rozdział inna osoba z Parafii. Ksiądz Proboszcz rozpoczął. Czytali uczniowie I LO w Olkuszu, członkowie Domowego Kościoła, członkowie Wspólnoty KOL 3,2-3 i inni nasi parafianie.

Wypowiedział się też ks. Mieczysław Miarka: "Zakończyliśmy Tydzień Biblijny w naszej parafii. Składamy wielkie podziękowanie wszystkim, którzy uczestniczyli, a szczególnie tym, którzy czytali poszczególne rozdziały. Dziękuję Księdzu Grzegorzowi Woszczkowi za prowadzenie pięknie całego Tygodnia Biblijnego, za przygotowanie 29 osób do czytania Biblii i za codzienną egzegezę  usłyszanego Słowa Bożego. Zachęcamy aby regularnie w domach czytać Pismo Święte."

Swoje refleksje na zakończenie Tygodnia przedstawił nam także ks. Grzegorz Woszczek: "Tak naprawdę Duch Święty prowadził ten Tydzień ze Słowem. Mogłem się o tym przekonać rozmawiając z uczestnikami, którzy zwracali uwagę na Jego działanie poprzez trafność Słowa Bożego do ich sytuacji życiowej. Czytanie i rozważanie Słowa we Wspólnocie jest niezmiernie cenne dla rozwoju duchowego człowieka. Dlatego po raz kolejny zorganizowaliśmy ten piękny czas."

Swoim świadectwem podzieliła się również jedna z uczestniczek Tygodnia - Ewa Kazanecka:

Uważam, że Tydzień Biblijny to podarunek Boga dla każdego z nas. Dla mnie był to szczególnie wyjątkowy tydzień. Pan Bóg postawił go na mojej drodze w bardzo trudnym momencie mojego życia. Wiedział, że błądzę. Wiedział też, że tylko Jego słowa dadzą mi wskazówki, które poprowadzą mnie we właściwym kierunku i będą odpowiedzią na zadawane Mu przeze mnie pytania. Mocno wierzę w to, że to Jego ręka przyprowadziła mnie do kościoła i posadziła w ławce. Chciał, żebym w końcu zatrzymała się w moim codziennym pędzie i uświadomiła sobie, że On zawsze tu na mnie czeka.

Jakże się ucieszyłam, że w mojej parafii podczas Tygodnia Biblijnego będą czytane i rozważane Listy św. Pawła Apostoła do Koryntian. Pomyślałam sobie: ,,Podarowałeś mi listy... Boże, jak Ty dobrze mnie znasz?!” Listy - może w tych czasach niemodne, ale On wiedział, że ja lubię je dostawać. Są dla mnie bardzo osobistą relacją nadawcy z adresatem. Podarował mi właśnie je - by trafić do mojego serca.

W Listach św. Pawła do Koryntian znalazłam odpowiedź Boga na moje pytanie: ,,Co dalej?” Podczas czytania i rozważania Pisma Świętego codziennie odkrywałam słowa, które trafiały wprost do mnie. Jednym razem były to upomnienia i pouczenia, innym razem Jezus wlewał we mnie nadzieję, ufność i wiarę, że nie jestem sama. Kolejnego dnia dzięki wygłoszonym rozważaniom Księdza Grzegorza, który odkrył przede mną nowe znaczenie słów z hymnu o miłości. Pokazał mi całą paletę moich braków w miłości do bliźniego i uświadomił mi nad czym jeszcze mam pracować.

Tydzień Biblijny pomógł mi zrozumieć, jak bardzo w moim życiu brakowało Słowa Bożego.

Życzę każdemu z nas, byśmy czytanie i rozważanie Pisma Świętego praktykowali nie tylko w Tygodniu Biblijnym. Niech Słowa Boga budzą nas każdego poranka i czynią nas gotowymi, aby nieść światu niezwykłą woń Chrystusa.

Chciałabym szczególnie podziękować Ks. Grzegorzowi Woszczkowi za przeprowadzenie nas przez ten niezwykły tydzień, w którym umocnieni Duchem Świętym właściwie zrozumieliśmy kierowane do nas Słowo samego Boga. Bóg zapłać."

opracowanie na podst. tekstów otrzymanych
od ks. Grzegorza Woszczka,
a także zdjęcia: Tomasz Wilczyński