Peregrynacja: parafia św. Stanisława w Czeladzi

Data dodania: 2022.05.25

W sobotę, 21 maja 2022 roku, o godzinie 17.00 rozpoczęły się w parafii pw. św. Stanisława BM w Czeladzi uroczystości związane z obecnością peregrynującego krzyża papieskiego z rzymskiego Colosseum oraz relikwii papieża, św. Jana Pawła II.

Krzyż wnieśli do kościoła członkowie zakonu Rycerzy Kolumba, natomiast relikwiarz – para nowożeńców stanowiących znak przyszłości Kościoła Chrystusowego.

Msza Święta na początek peregrynacji została odprawiona o godz. 18.00. Po niej, o godz. 19.00, w ramach odbywającego się w Czeladzi dorocznego festiwalu Ave Maria, zebrani słuchali koncertu dedykowanego Janowi Pawłowi II. O 22.00 zaczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu. Jej animatorem był Adam Pluciński, współpracujący z Magdą Anioł. Godzinę później zaczęliśmy odmawiać różaniec, a o północy zaczęła się Msza Święta w intencji parafian, po której, przez całą noc można było adorować Najświętszy Sakrament i obecne relikwie indywidualnie i zanosić osobiste intencje.

Podczas odprawianej nocą Mszy Świętej kazanie wygłosił ks. Jarosław Wolski, proboszcz miejsca. Zaczął od wymownego aktu strzelistego: „Jezu, ufam Tobie!”, a następnie przywołał słowa Jana Pawła II, w których zawarty został program życia dla człowieka w każdych czasach, ale – jak się wydaje – szczególnie aktualny współcześnie. Brzmi owo wezwanie następująco: „Weź krzyż, przyjmij go. Nie pozwól, aby przygniotły cię wydarzenia, ale z Chrystusem zwyciężaj zło i śmierć. Jeżeli z Ewangelii Krzyża uczynisz program swojego życia, jeżeli pójdziesz z Chrystusem aż na krzyż, w pełni odnajdziesz samego siebie”.

Dla wyjaśnienia tych trudnych i wymagających słów, kaznodzieja wykorzystał przestrzeń znaczeniową, jaką wyznaczają miłość oraz krzyż – znak wielkiego cierpienia i śmierci, ale nade wszystko – znak miłosiernej miłości Boga, a więc znak nadziei. Nie można, nie należy tracić nadziei w żadnych okolicznościach. Dusza jest nieśmiertelna, a więc w tej perspektywie ostatnią porą życia zawsze będzie wiosna, odrodzenie, nie schyłek i kres, bo krzyż jest znakiem miłości. Dla przyjęcia tej prawdy potrzeba prostoty serca. Jeśli człowiek z ufnością powierzy się Miłości Miłosiernej, w której Bóg mu przebaczył na krzyżu, zyska zdolność przebaczania innym.

W niedzielę, 22 maja w obecności krzyża z Colosseum oraz relikwii Jana Pawła II sprawowane były poranne i przedpołudniowe Msze Święte. O 15.00 odprawiono nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego i pożegnaliśmy peregrynujący krzyż. Ostateczne zamknięcie modlitewnych uroczystości stanowiła Msza o godzinie 18.00, podczas której – jak w każdy 22. dzień miesiąca – w naszej parafii modliliśmy się o uzdrowienie duszy i ciała za wstawiennictwem św. Szarbela, a zgromadzonym wiernym zostało udzielone indywidualne błogosławieństwo i namaszczenie olejami świętego.

relacja: Małgorzat Krakowiak & ks. Andrzej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.