Pielgrzymka Olkuska: podsumowanie IV dnia

Data dodania: 2022.08.09

Czwarty dzień pielgrzymki rozpoczął się Mszą św. o 8:00 w miejscu noclegu - w Złotym Potoku. Następnie pielgrzymi przeszli 5 km do Siedlca na śniadanie, a obiad zjedli w Przymiłowicach. Na nocleg pątnicy udali się do Joachimowa. W tym dniu przeszli łącznie 21 km. Dzień zakończy się tak jak poprzednie - apelem przy namiocie-kaplicy.

O swoich doświadczeniach na pielgrzymce opowiadają pątniczki z grupy pomarańczowej (Wolbrom):

- Na polu namiotowym mamy prysznice z ciepłą wodę. Na pielgrzymce są tez zwolennicy mycia się w ziemnej wodzie, dopóki jednak nie wędrują z małymi dziećmi, które trzeba dobrze umyć. Grupa się bardzo rozrosła, a dzieci pytają się, czemu pielgrzymka nie trwa przez cały rok. Chciałyby chodzić codziennie - mówią Asia, Madzia, Małgosia, Agnieszka, Halinka i Gabrysia z Grupy Pomarańczowej.

Jak się okazuje pielgrzymów wspiera dużo osób z otwartymi sercami, które chcą pomagać grupie.

- Byliby niezadowoleni, gdybyśmy nie zwrócili się do nich o pomoc - tłumaczy notariusz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu ks. Marcin Kruszak, który pielgrzymuje razem z Grupą Pomarańczową.

- Są to osoby, które chciałyby pielgrzymować, a nie mogą. Chcieliby coś z siebie dać i jakoś pomóc. W ten sposób nas obdarowują, a my za nich się modlimy - podkreśla Magda.

Dawid Domagalski z Grupy Złotej tłumaczy, w jaki sposób powstawały kolejne pielgrzymkowe grupy.

- Gdybym liczył wszystkie moje piesze pielgrzymki, jako formę oddawania Panu Bogu swoich intencji - to będzie wtedy już 29. Z Grupą Złotą z Jaworzna do tej pory przeszedłem do tej pory wszystkie - czyli 24 razy. Raz byłem z Grupą Filetową i to było, nim powstała Grupa Złota – mówi Dawid Domagalski.

Jak podkreśla to właśnie wtedy zrodził się pomysł stworzenia osobnej grupy z Jaworzna.

- W Jaworznie mieliśmy jedynie pielgrzymkę wrześniową prowadzoną przez ks. Stanisława Janickiego. Pojawiła się potrzeba, aby pielgrzymka był również w sierpniu. Wrzesień nie wszystkim odpowiadał.

Jutro piąty, a więc ostatni dzień XXXI Sosnowieckiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Razem z pielgrzymami duchowymi otoczmy modlitwą wszystkich, którzy w trudzie pieszej wędrówki zaniosą do Częstochowy nasze intencje.

tekst: Mikołaj Wójtowicz
zdjęcia: ks. Paweł Sproncel, Mikołaj Wójtowicz