Pielgrzymka pracowników Caritas z rodzinami do Rzymu

Data dodania: 2023.12.06

W pierwszy dzień grudnia dyrektorzy Caritas Diecezji Sosnowieckiej oraz grupa pracowników wraz z rodzinami wyleciała do Rzymu na 3-dniową pielgrzymkę rozpoczynająca Adwent.

Nasze pierwsze kroki po dotarciu na miejsce skierowaliśmy na Plac św. Piotra, skąd po chwili ruszyliśmy do Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego, gdzie uczestniczyliśmy w Mszy Świętej odprawianej w tamtejszej kaplicy przez naszych kapłanów, jak i księdza Kacpra z diecezji sosnowieckiej, skierowanego do wiecznego miasta na studia.

Po obiedzie wyszliśmy na długi spacer podczas którego podziwialiśmy Kościół Il Gesù, Forum Romanum, Koloseum, Kościół św. Grzegorza, a także Circo Massimo. Zmęczeni ale zafascynowani wdrapaliśmy się na legendarne wzgórze - Awentyn, gdzie odsłoniło się przed nami Papieskie Kolegium Polskie, a zmierzając do Kościoła św. Sabiny przez dziurkę od klucza zobaczyliśmy Bazylikę św. Piotra. Powoli kierując się w stronę domu podziwialiśmy panoramę miasta, a następnie  udaliśmy się do Kościoła św. Anastazji, by zatrzymać się przy słynnych “Ustach Prawdy”. Po całym bardzo długim dniu nie zabrakło czasu, aby przy kolacji porozmawiać, zakosztować włoskiej kuchni i ucieszyć się swoją obecnością.

Następny dzień zaczęliśmy od wczesnej pobudki, gdyż już o 7:10 uczestniczyliśmy w Mszy Świętej, odprawionej w Kaplicy Polskiej w Grotach Watykańskich. Po zakończonej Eucharystii był oczywiście czas na zwiedzanie Bazyliki św. Piotra. Była ona pierwszą z czterech bazylik większych, które udało nam się nawiedzić. Mogliśmy w niej pomodlić się przy grobie- ołtarzu św. Jana Pawła II oraz podziwiać m.in. słynną rzeźbę “Pietę”. Po pysznej kawie i jeszcze smaczniejszym cornetto z pomocą metra dotarliśmy do Bazyliki św. Pawła i Bazyliki św. Jana. Kolejnym ważnym punktem naszej pielgrzymki były przebyte na kolanach Święte Schody. Składające się z 28 stopni schody kiedyś prowadziły do pałacu namiestnika Judei - Poncjusza Piłata. Miał przejść po nich ubiczowany Chrystus, a krople jego krwi spadły na niektóre ze stopni. Ostatnim miejscem, do którego udaliśmy się była Bazylika Matki Bożej Większej (Śnieżnej).

Ostatniego już dnia pojechaliśmy do Katakumb św. Kaliksta. Są to podziemne cmentarze, w których byli chowani chrześcijanie, tam również spoczęli niektórzy papieże. W tym szczególnym miejscu sprawowaliśmy niedzielą Eucharystię. Rzym nocą odsłonił natomiast przed nami Panteon, Piazza Navona, Fontannę di Trevi, a pięknie rozświetlone uliczki Rzymu w blasku lampek i światełek chyba na każdym z nas wywarły ogromne wrażenie.

Dla wielu z nas był to pierwszy raz w Rzymie, jednak na pewno zapamiętany pozostanie do końca naszego życia.

Agnieszka Kamińska
Caritas Diecezji Sosnowieckiej