Pielgrzymka: Spowiedź i Msza w Trzebniowie (III dzień)

Data dodania: 2022.08.08

Kulminacją trzeciego dnia XXXI Sosnowieckiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę (Pielgrzymki Olkuskiej) był postój w Trzebniowie (archidiecezja częstochowska) gdzie pątnicy mogli skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania oraz wzięli udział we Mszy Świętej celebrowanej przez księży-opiekunów grup pielgrzymkowych pod przewodnictwem ks. Michała Bordy.

Ojciec duchowny pielgrzymki kontynuował refleksję dotyczącą Mszy Świętej, a dokładniej - Liturgii Eucharystycznej:

Kościół posłuszny nakazowi Jezusa, ułożył Liturgię Eucharystyczną w wydarzenia odpowiadające słowom i gestom, jakich On dokonał w przeddzień swojej męki. Tak więc, w przygotowywaniu darów, przynoszone są na ołtarz chleb i wino, czyli elementy, które Chrystus wziął w swoje ręce.

W Modlitwie Eucharystycznej dziękujemy Bogu za dzieło odkupienia, a dary stają się Ciałem i Krwią Chrystusa. Potem następuje łamanie chleba i Komunia św., poprzez które możemy przeżywać doświadczenie Apostołów, którzy otrzymali dary eucharystyczne z rąk samego Chrystusa - wyjaśnił ks. Borda.

Kaznodzieja zwrócił również szczególną uwagę na jeden z aspektów Modlitwy Pańskiej, odmawianej przez wiernych w czasie Eucharystii:

W modlitwie Ojcze nasz prosimy o „odpuszczenie naszych win”, a żeby być godnymi otrzymania Bożego przebaczenia zobowiązujemy się przebaczyć naszym winowajcom – to nie jest łatwe. To łaska, o którą musimy prosić: „Panie naucz mnie przebaczać, taj jak Ty mnie przebaczyłeś!”. Ale jest to łaska, o naszych siłach nie możemy tego dokonać. Przebaczanie jest łaską Ducha Świętego. - podkreślił ks. Borda.

Po zakończeniu Eucharystii pielgrzymi przeszli z procesją z Najświętszym Sakramentem do kościoła parafialnego pw. św. Jana Berchmansa w Gorzkowie-Trzebniowie.

Miejscowość Złoty Potok w powiecie częstochowskim to cel wędrówki III dnia Pielgrzymki Olkuskiej. Tam pątnicy zatrzymają się na nocleg. Dzień zakończy się adoracją Najświętszego Sakramentu i Apelem Jasnogórskim.

tekst i zdjęcia: ks. Przemysław Lech

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.