Pierwszy ksiądz z diecezji rozpocznie pracę w Kurii Rzymskiej

Data dodania: 2014.01.27

Od pierwszego lutego, przez 6 miesięcy, ks. Krystian Kucharczyk, pełniący obecnie funkcję audytora w Sądzie Biskupim i wykładowcy prawa na UPJPII oraz WSB w Dąbrowie Górniczej, odbędzie staż (wł. collaboratore) w Trybunale Roty Rzymskiej. Ta propozycja to ogromne wyróżnienie dla diecezji – będzie to pierwszy kapłan naszego Kościoła, służący w strukturach Kurii Rzymskiej.

Owo wyróżnienie dla naszej diecezji, co podkreśla sam ks. Krystian, to propozycja Dziekana Roty Rzymskiej Mons. V. Pinto skierowana do Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka, który wyraził zgodę na taką współpracę. Jej celem ma być również pogłębienia znajomości funkcjonowania procedur w procesach kościelnych.

Ksiądz Krystian jest doktorem nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego (specjalizacja: prawo karne i procesowe). Studia doktoranckie ukończył w ubiegłym roku w Instytucie Obojga Praw Wydziału Prawa Kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim. Poza pracą w Sądzie Biskupim wspomaga posługą duszpasterską parafię św. Floriana w Sosnowcu. Prowadzi też zajęcia z prawa ze studentami dwóch uczelni – wydziale zamiejscowym krakowskiego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Częstochowie oraz na WSB w Dąbrowie Górniczej (na tej uczelni uczy studentów prawa świeckiego).

Rota Rzymska jest jednym z trybunałów Stolicy Apostolskiej, której nie należy mylić z Państwem Watykańskim (w Państwie Watykańskim cywilna władza sądownicza ma cztery stopnie: sędzia jednoosobowy, sąd I instancji, sąd apelacyjny i sąd kasacyjny). Trybunałów Stolicy Apostolskiej jest kilka. Mamy więc Penitencjarię Apostolską, która jest trybunałem dla forum wewnętrznego i do spraw sumienia (dotyczy głównie duchowieństwa), Najwyższy Trybunał Sygnatury Apostolskiej, który zajmuje się sprawami administracyjnymi, odwołaniami od decyzji władz kościelnych, rekursami od decyzji Roty Rzymskiej, kontrolą nad wszystkimi sądami kościelnymi; eryguje trybunały międzydiecezjalne i regionalne, weryfikuje kwalifikacje sędziów. Rota Rzymska jest trybunałem apelacyjnym Stolicy Apostolskiej. Początki tego trybunału sięgają XIII wieku i działa on prawie bez przerwy po dzień dzisiejszy. Do Roty można odwołać się od każdego wyroku sądu diecezjalnego lub metropolitalnego I i II instancji, chociaż Rota może osądzać już w pierwszej instancji niektóre sprawy zastrzeżone temu trybunałowi (np. sprawy patrymonialne biskupów, sprawy wyższych przełożonych zakonnych, sprawy diecezji i innych podmiotów kościelnych, które nie mają nad sobą innego przełożonego poza papieżem).

Rota składa się z kolegium sędziów nazywanych audytorami, w skład którego wchodzi również dziekan wybierany spośród sędziów i mianowany przez papieża. Ma on różne uprawnienia: wyznacza sędziów do prowadzenia danej sprawy, wyznacza adwokatów, odpowiada za kancelarię trybunału oraz jego sprawy administracyjne i organizacyjne. Dziekan jest również sędzią - tak jak inni - i prowadzi sprawy. Ma także pewne specjalne uprawienia - np. prawo do odwołania do Roty konkretnej sprawy, którą zajmuje się trybunał niższej instancji, jeżeli istnieją ku temu ważne powody. Siedzibą Roty jest Pałac Kancelarii (Palazzo della Cancelleria).

Warto wspomnieć, że w trybunale w tym samych charakterze pracuje także kapłan archidiecezji częstochowskiej, pochodzący z naszej diecezji – ze Strzemieszyc Małych, ks. Tomasz Kubiczek.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.