Poświęcenie placu pod budowę Sądu Rejonowego w Sosnowcu

Data dodania: 2023.03.17

W Sosnowcu przy ul. Kombajnistów powstanie nowy budynek Sądu Rejonowego. 17 marca odbyło się w tym miejscu uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego, a bp Grzegorz Kaszak pobłogosławił plac pod realizację inwestycji wartej 100 mln zł.

W uroczystości wziął udział m.in. Michał Wójcik – minister członek Rady Ministrów, Bogdan Święczkowski – sędzia Trybunału Konstytucyjnego, Katarzyna Frydrych – podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, dyrektorzy sądów z regionu, przedstawiciele służb mundurowych oraz władz Miasta Sosnowca.

- Ksiądz Biskup kiedyś powiedział, że w tej okolicy, gdzie się znajdujemy, powstaje prawdziwy „Watykan wymiaru sprawiedliwości”. – przypomniał minister Wójcik w swoim wystąpieniu. - Mamy bowiem niedaleko Komendę Miejską Policji, gmach Prokuratury Rejonowej, a teraz rozpoczynamy budowę Sądu Rejonowego. Dotychczasowa siedziba Sądu Rejonowego znajduje się w pięknym miejscu i bardzo zabytkowym, ale jednak bardzo zniszczonym i wręcz niebezpiecznym. Stąd decyzja o powstaniu nowego budynku, który będzie godnym miejscem pracy dla sędziów, prokuratorów, kuratorów i pracowników wymiaru sprawiedliwości. To miejsce, gdzie będzie się przychodziło po sprawiedliwość – podkreślił minister.

Inwestorem całego przedsięwzięcia jest Sąd Apelacyjny w Katowicach. Budowa przewiduje wzniesienie nowego gmachu Sądu Rejonowego oraz zagospodarowanie przestrzeni wokół niego. Inwestycja, która rozpoczęła się w lutym 2023 r. powinna zostać zrealizowana we wrześniu 2025 r.

Plac budowy znajduje się naprzeciwko innego, gdzie od kilku miesięcy wznoszony jest nowy budynek sosnowieckiego Pogotowia Ratunkowego.

- Kieruję z głębi serca wyrazy uznania i szacunku, ale także wdzięczności dla ministra Zbigniewa Ziobry oraz naszych lokalnych patriotów. Dziękujemy, że to dzieło zostało doprowadzone do końca. Będziemy mieć najnowocześniejszy w Polsce budynek Sądu Rejonowego. Jest to dla wszystkich naszych wiernych oraz dla Miasta Sosnowca - duma i chluba. Jako mieszkańcy liczymy, że to wszystko przełoży się na sprawność funkcjonowania naszego sądownictwa – powiedział bp Grzegorz Kaszak.

Sąd Rejonowy w Sosnowcu to największa tego typu jednostka w okręgu (Będzin, Dąbrowa Górnicza, Zawiercie, Sosnowiec, Jaworzno). Tylko w ubiegłym roku do Sądu Rejonowego w Sosnowcu wpłynęło 77 tys. spraw, z których zakończono ponad 60 tys.

tekst i zdjęcia: ks. Przemysław Lech

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.