Prawosławni podarowali ikonę do szpitalnej kaplicy

Data dodania: 2023.06.07

Współpraca kapelanów Kościoła Katolickiego i Prawosławnego polega nie tylko na trosce o zaopatrzenie w sakramenty chorych przebywających w szpitalu, choć to pierwsze i podstawowe ich zadanie, ale również na trosce o przestrzeń sakralną, którą jest wspólna kaplica im. Bł Hanny Chrzanowskiej w Szpitalu Miejskim w Sosnowcu. 

Ks. Łukasz Lisowski wraz z Ks. Mikołajem Dziewiatowskim posługują w Miejskim Szpitalu na ul. Zegadłowicza. Współpracują oni nie tylko wymiarze duszpasterskim ale także świątynnym. Dzięki staraniom sosnowieckiej wspólnoty Kościoła Prawosławnego i życzliwości jej proboszcza ks. Mikołaja Dziewiatowskiego kaplica szpitalna wzbogaciła się o ikonę św. Pantelejmona.

Jest to kopia ikony, która znajduje się od 130 lat w sosnowieckiej świątyni pw. św. św. Wiery, Nadziei, Luby i matki ich Zofii. Św. Pantelejmon (także nazywany świętym Panteleonem) to wielki męczennik, uzdrowiciel. Święty Kościoła katolickiego i prawosławnego, uzdrowiciel, zaliczany do wielkich męczenników chrześcijańskich. Uznany jest za patrona lekarzy, pielęgniarek, ludzi samotnych.

Urodził się około 280 r. w Nikomedii w Azji Mniejszej. Otrzymał staranne wykształcenie medyczne i jako lekarz służył przy dworze cesarskim. Za świętość życia oraz sumienne wywiązywanie się z obowiązków, Bóg obdarzył Pantelejmona darem uzdrawiania poprzez modlitwę nawet najbardziej chorych. Czynił to bez żadnej korzyści, prosząc jedynie uzdrowionych by uwierzyli w Jezusa Chrystusa. Zazdrość współczesnych mu lekarzy sprawiła, iż oskarżono go o bycie chrześcijaninem i zmuszono by, stanął przed cesarzem Maksymianem. Po osądzeniu Pantelejmona poddano torturom. Kiedy wszystkie cierpienia zniósł mężnie, cesarz rozkazał, by świętemu ścięto głowę, a jego ciało spalono. Miało to miejsce 27 lipca 305 r.

Jednak również po śmierci oprawcy nie byli w stanie spalić ciała męczennika. Od dawien dawna święty należy do najbardziej czczonych przez lud uzdrowicieli. Wierni modlą się do niego prosząc o darowanie zdrowia fizycznego i duchowego. Jego kult jest powszechny. Na ikonach święty przedstawiany jest jako młody mężczyzna bez zarostu, z krótkimi, ciemnymi włosami. W prawej dłoni trzyma pędzelek do namaszczania chorych, w lewej niedużą szkatułkę z medykamentami. Zwykle zielone szaty spodnie przykrywa jasnoczerowany płaszcz. Imię Pantaleon pochodzi od greckich słów panta - "wszystko" i leon - "lew". Inna wersja tego imienia, Pantelejmon (gr. Panteeleimon) oznacza "najmiłościwszy"."

Dziękujemy serdecznie ks. kapelanowi Mikołajowi Dziewiatowskiemu oraz całej wspólnocie Kościoła Prawosławnego za ofiarowany dar do kaplicy, która jeszcze pełniej ukazuje wymiar jednoczący nasze Kościoły. Niech Święty wyprasza dla wszystkich pacjentów, personelu oraz nawiedzających kaplice potrzebne łaski oraz ma w swej opiece w sposób szczególny tych , którzy pochylają się nad chorymi.

ks. Łukasz Lisowski
kapelan szpitala

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.