Prof. Atkinson (USA) gościem Sympozjum o Rodzinie

Data dodania: 2023.10.20

21 października w auli Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu (ul. Będzińska 60) odbędzie się Międzynarodowe Sympozjum Naukowe pt. Kościół wobec kryzysu współczesnej rodziny.

Gościem specjalnym wydarzenia będzie prof. Joseph C. Atkinsonkatedry Pisma Świętego na Instytucie Jana Pawła II nad Studiami nad Małżeństwem i Rodziną na Katolickim Uniwersytecie Ameryki w Waszyngtonie.

źródło: www.johnpaulii.edu

Doktor Joseph C. Atkinson uważany jest za czołowego eksperta w dziedzinie teologii Domowego Kościoła. Przeprowadził szeroko zakrojone i przełomowe badania nad biblijnymi i teologicznymi podstawami roli rodziny w historii zbawienia. Pisał i prowadził liczne wykłady oraz nauczał na temat biblijnej struktury rodziny, hermeneutyki, żydowskiego pochodzenia rodziny i teologii przymierza.

Do jego opublikowanych artykułów należą: "Ratzinger’s ‘Crisis in Biblical Interpretation’: 20th Anniversary Assessment,” “Nuptiality as a Paradigmatic Structure of Biblical Revelation,” oraz  “Paternity in Crisis: Biblical and Philosophical Roots of Fatherhood,” a także ekspertyza naukowa, “Primordial Biblical Triptych: The Symbolic Structure of Water in the Old Testament” wydane przed Katolickie Stowarzyszenie Biblijne.

Ponadto, jest autorem dzieł takich jak “The Revelation of Love in the Song of Songs” in The Way of Love (Ignatius Press) oraz “Family as Domestic Church: Developmental Trajectory, Legitimacy and Problems of Appropriation” (Theological Studies). Jego Książka The Biblical and Theological Foundations of the Family: The Domestic Church zostało wydane nakładem wydawnictwa Katolickiego Uniwersytetu Ameryki w Waszyngtonie.

Ponadto, jest założycielem Projektu Teologia Rodziny ("he Theology of the Family Project), który promuje odrodzenie biblijnej wizji małżeństwa i rodziny. Pełni także funkcję dyrektora generalnego Katolickiego Stowarzyszenia Biblijnego.

Telewizja EWTN wyprodukowało wraz z dr Atkinsonem 13-odcinkowy serial na temat biblijnej wizji małżeństwa i rodziny.

W młodości dr Atkinson miał doświadczenie życia we wspólnotach l’Arche we Francji. Obecnie jest żonaty i ma sześcioro dzieci.

Strona Instytutu Jana Pawła II nad Studiami nad Małżeństwem i Rodziną na Katolickim Uniwersytecie Ameryki w Waszyngtonie: LINK

Bio prof. Josepha Atkinsona: LINK

/bpds

PLAN SYMPOZJUM O RODZINIE

Termin: 21 października 2023 r.

Organizator: Kuria Diecezjalna w Sosnowcu

Miejsce: aula główna Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu, ul. Będzińska 60.

Program:

10:00 – powitanie zgromadzonych i rozpoczęcie sympozjum – bp dr Grzegorz Kaszak, ks. dr Wojciech Kowalski

10:15-11:00 – wykład: Odpowiedź Kościoła na kryzys współczesnej rodziny - bp dr hab. Wiesław Śmigiel (przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP)

11:00-11:45 – wykład: Aktualność nauczania św. Jana Pawła II w obecnej sytuacji rodziny - Dr. Joseph Atkinson,  Associate Professor of Sacred Scripture (John Paul II Institute at The Catholic University of America)

11:45-12:15 – przerwa kawowa

12:15-13:00 – panel dyskusyjny I – bp dr hab. Wiesław Śmigiel (aula główna), moderator: ks. dr Andrzej Cieślik

12:15-13:00 – panel dyskusyjny II – Dr. Joseph Atkinson (sala wykładowa 001 ZSA, parter), moderator: ks. dr Wojciech Kowalski