Przed nami 29. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek

Data dodania: 2022.11.03

Do diecezji sosnowieckiej znów przyjadą najlepsi kolędnicy z Polski i Europy - przed nami 29. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika pod honorowym patronatem ks. bpa Grzegorza Kaszaka.

Obecnie do 28 listopada na stronie www.mfkip.pl trwa przyjmowanie zgłoszeń do eliminacji, które odbędą się w wielu miastach w Polsce oraz na Ukrainie, Białorusi i Litwie. W tym roku, po pandemicznych zawirowaniach, nareszcie w stu procentach na żywo (wyjątek - z oczywistych względów - zrobiono dla polonijnych solistów i grup z Ukrainy i Białorusi).

Przesłuchania I etapu na terenie diecezji sosnowieckiej odbędą się w Będzinie (14 grudnia), Dąbrowie Górniczej (9 grudnia), Jaworznie (w ramach przeglądu Złota Kantyczka w dniach 7-9 grudnia) i Łazach (7 grudnia). W Festiwalu udział mogą brać soliści, chóry i zespoły niezależnie od wieku, bo przecież kolędy łączą pokolenia!

Nie jest też ważne, czy wykonawcy preferują tradycyjny śpiew sakralny, czy też dodają do niego nowoczesne akcenty muzyczne - ważne, by było prawdziwie, z serca i z wiarą w bożonarodzeniową łaskę, jaką daje światu Boże Narodzenie. Udział w Festiwalu jest dla uczestników całkowicie bezpłatny.

Finał Festiwalu, gromadzący zwycięzców ze wszystkich stron Polski i Europy, odbędzie się w hali widowiskowo-sportowej Będzin Arena. 10 stycznia organizatorzy zapraszają na koncert inauguracyjny w wykonaniu grupy Golec UOrkiestra. W dniach 12-14 stycznia zaplanowano przesłuchania finałowe, a 15 stycznia o godz. 16.00 odbędzie się Koncert Galowy, na którym poznamy zdobywców wynoszącej 10 tys. zł nagrody Grand Prix.

Wstęp na całość Festiwalu jest wolny, jak zawsze będzie można liczyć także na transmisję internetową (poza koncertem inauguracyjnym).

Szczegółowe informacje, regulamin oraz możliwość zgłoszeń dostępne są na stronie www.mfkip.pl.

- W jednej z kolęd, spopularyzowanej przez zespół Skaldowie, śpiewamy: "Do szopy, do szopy wszyscy, kto ogrzać pragnie ręce. Z darami, z darami, z darami, by odtajało serce". Kolędy mają niezwykłą moc, wielki ładunek energii, któremu nie straszny nawet kryzys energetyczny. W niełatwym czasie roztapiają lody i dają nadzieję, dlatego tak bardzo są nam dziś potrzebne - mówi ks. Piotr Pilśniak, dyrektor Festiwalu.

Jarosław Ciszek

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.