Przestrzegamy przed 'fake newsem'

Data dodania: 2020.10.29

29 października 2020 r. w serwisie YouTube został zamieszczony materiał pt. "STAŁO SIĘ !!! Msza bez Przeistoczenia wchodzi do Polski". W video pojawia się informacja, jakoby w polskich diecezjach rozpoczęto wprowadzanie nowego Mszału, w którym zmienione zostały słowa konsekracji wypowiadane przez kapłana podczas Eucharystii.

Autor materiału przytacza w nim świadectwo osoby, która twierdzi, że uczestniczyła w Mszy Świętej, w czasie której - rzekomo z polecenia bp. Grzegorza Kaszaka - używano "nowego Mszału", ze zmienionymi słowami konsekracji.

Kuria Diecezjalna w Sosnowcu dementuje powyższą informację. W parafiach Diecezji Sosnowieckiej niezmiennie pozostaje w użytku dotychczasowa wersja "Mszału Rzymskiego dla diecezji polskich", zatwierdzona przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Należy z przykrością odnotować fakt, że w trudnym czasie epidemii do sieci - a zwłaszcza do mediów społecznościowych - trafiają treści, które mogą powodować niepotrzebny zamęt w sercach i umysłach wiernych. Pamiętajmy więc, że podstawowym źródłem wiadomości o życiu Kościoła Rzymskokatolickiego w Polsce są oficjalne witryny Konferencji Episkopatu Polski, Katolickiej Agencji Informacyjnej oraz strony internetowe poszczególnych diecezji.

Ks. Przemysław Lech
Biuro Prasowe Diecezji Sosnowieckiej