Relacja z całej peregrynacji Krzyża i Ikony ŚDM

Data dodania: 2015.02.28

14 lutego od kolegiaty św. Jana w Pilicy rozpoczęła się peregrynacja Symboli ŚDM. Krzyż i Ikona Matki Bożej po diecezji sosnowieckiej wędrowały do 28 lutego. W tym artykule zamieszczaliśmy wszystkie zdjęcia i teksty dotyczące miejsc odwiedzanych przez te niezwykłe Znaki. Oddzielne artykuły z relacją z poszczególnych parafii można także znaleźć w zakładce "PARAFIALNE".

 

MSZA ŚW. W KATEDRZE NA ZAKOŃCZENIE - 28.02

Ostatnim punktem peregrynacji była sobotnia Msza św. o g. 16 pod przewodnictwem Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka. W niezwykłej scenerii zranionej październikowym pożarem Katedry, w gąszczu rusztowań zebrali się młodzi ludzie ze swoimi duszpasterzami. Część z nich widziała Krzyż i Ikonę po raz pierwszy, większość jednak uczestniczyła już w dekanalnych odsłonach peregrynacji. Dla wszystkich jednak była to chwila wyjątkowa – zakończył się ważny etap, a jego owocem powinno być nie tylko wzmożenie przygotowań organizacyjno-logistycznych, ale przede wszystkim rozbudzenie duchowe wiernych.

W homilii Ksiądz Biskup przypomniał o roli i sensie znaków, odwołując się do przykładu znaków drogowych. "Znak odnosi i przenosi nas do rzeczywistości, oddziaływując na nasze życie. Nie można zatrzymać się na kontemplacji, czy czerwone światło jest ledowe i jak działa. Trzeba wznieść się na inny poziom i zrozumieć, że mamy się zatrzymać – inaczej stanie się nieszczęście. Dokładnie tak jest z tymi dwoma znakami" – mówił Biskup. "Dzięki tym znakom – Krzyża i Ikony – młody człowiek się nie pogubi oraz odnajdzie jedyną drogę wiodącą do szczęścia, do Pana" – dodał przypominając, że Krzyż przypomina nam o Jezusie, któremu zależy na nas tak bardzo, że oddał za nas swoje życie. "Jest Matka, która pospieszy ci na pomoc kiedy tylko zawołasz, kiedy szczerym sercem pełnym ufności do Niej się zwrócisz. Ona pomoże, pocieszy, nie zostawi samego, przytuli oraz wskaże właściwą drogę" – tłumaczył Biskup znak maryjnej Ikony.

Po zakończonej Mszy św. kopię Ikony Salus Populi Romani odebrali z rąk Księdza Biskupa przedstawiciele wszystkich dekanatów. Teraz mają one trafiać do parafii i przypominać o potrzebie modlitwy za Światowe Dni Młodzieży. Wykonali je bezdomni, podopieczni jaworznickiej wspólnoty "Betlejem", w której peregrynacja odbyła się w ubiegłym tygodniu.

"Czy chcesz iść tam, gdzie posyła cię Jezus – twój Pan i przyjaciel, aby głosić dobrą nowinę o Bogu bogatym w miłosierdzie twoim braciom i siostrom (...)? Czy chcesz w duchu pokornej służby pomagać braciom i siostrom w dobrym przeżyciu Światowych Dni Młodzieży, nie licząc na pochwały i uznanie, a dążąc jedynie do większej chwały Bożej? Czy chcesz poświęcić swój czas i siły oraz objąć troską powierzone ci zadania, tak, aby ci, którym będziesz służył, mogli przeżywać Światowe Dni Młodzieży w skupieniu?" – trzy pełne głębokiej treści pytania zadane biskupa. I trzy stanowcze "chcę" z ponad 150 gardeł parafialnych liderów – tak wyglądało odbywające się chwilę po rozdaniu Ikon rozesłanie liderów parafialnych zespołów odpowiedzialnych za przygotowania do Światowych Dni Młodzieży.

Po błogosławieństwie Ikonę i Krzyż wyniesiono przed bazylikę katedralną i przekazano młodzieży i kapłanom z diecezji bielsko-żywieckiej.

 

Procesja do Katedry - 28.02

Po zakończeniu spotkania ze Znakami na Wydziale Farmacji ŚUM wraz z dołączającymi wiernymi różnych parafii przemaszerowano do Katedry. Zaraz po przybyciu do Katedry rozpoczęła się przejmująca Droga Krzyżowa przygotowana przez salezjańską parafię św. Rafała Kalinowskiego w Sosnowcu.

 

Wydział Farmacji ŚUM w Sosnowcu - 28.02

W ramach peregrynacji nie mogło zabraknąć spotkania ze środowiskiem akademickim. Kilka minut po 12 Krzyż i Ikona zostały wprowadzone do budynków Wydziału Farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. W ceremonii powitania i radosnej modlitwie uwielbienia uczestniczyli studenci, wykładowcy i pracownicy na czele z dziekanem oraz kapłani i młodzież związana z działającym przy wydziale duszpasterstwem akademickim.

"W tym budynku wkracza tchnienie Ducha Świętego do serc tych, którzy chcą służyć, w ramach posługi Wydziału Farmacji. Urzeczeni Bożym Miłosierdziem i natchnieni otuchą, jaką niesie Matka Boża w tej Ikonie, odnajdujemy się tu wszyscy jako wspólnota środowiska akademickiego, zaszczyceni, że właśnie w tym miejscu – miejscu szczególnej odpowiedzialności, ale i nadziei społeczeństwa i Kościoła Boże Miłosierdzie chce dotknąć każdego z nas" – mówił duszpasterz akademicki, ks. Paweł Pielka.

"Misją naszej uczelni jest nowoczesne kształcenie studentów w zawodach medycznych, łącząc wiedzę z wychowaniem w duchu poszanowania praw człowieka, wolności nauki, humanizmu i etyki, dla ogólnonarodowego dobra i pożytku. Nawiedzenie Symboli Światowych Dni Młodzieży utwierdza nas w przekonaniu, że powołaniem naukowca, szczególnie uczelni medycznej, jest odkrywanie i przekazywanie prawdy, poprzez prowadzenie badań naukowych, które mają pomagać potrzebującym, szczególnie chorym i cierpiącym" – przypomniał dziekan wydziału prof. dr hab. n. farm. Stanisław Boryczka.

Peregrynacji towarzyszyły słowa św. Jana Pawła II "Służba prawdzie powołaniem uniwersytetu".

 

Areszt Śledczy w Sosnowcu - 28.02

Skrzyp otwieranej więziennej bramy, powolne wejście procesji z Krzyżem i Ikoną i trzask zatrzaśniętych skrzydeł – ten obraz na długo pozostanie w pamięci. W ramach peregrynacji po diecezji Symbole Światowych Dni Młodzieży gościły w sosnowieckim areszcie śledczym.

Wniesiono je na spacerniak. Część osadzonych patrzyła z okien, część spacerowała opodal i przyglądała się temu wydarzeniu. "Próbowaliśmy powiedzieć o sensie peregrynacji, złożone zostało także świadectwo, zaśpiewaliśmy pieśń uwielbienia, zmówiliśmy Anioł Pański, podziękowaliśmy i wyszliśmy. Chrystus mówił, żeby iść aż po krańce świata. Ten areszt to są takie krańce. Byliśmy dla nich ciekawostką – to na pewno, ale z drugiej strony mogliśmy pokazać, że jest dla nich nadzieja i że ktoś o nich też pamięta" – tłumaczy uczestniczący w peregrynacji Łukasz Hofelmajer. I dodaje, że potrzeba tym ludziom wielkiej modlitwy.

Przez cały czas z drugiej strony więziennej bramy grupa wolontariuszy modliła się o duchowe owoce tego niezwykłego spotkania z więźniami.

 

Szpital Miejski w Sosnowcu - 28.02

Już od godziny 9 trwała modlitwa w sosnowieckim Szpitalu Miejskim przy ul. Zegadłowicza. Przedstawiciele Duszpasterstwa Akademickiego z Wydziału Farmacji ŚUM i Wspólnoty Nowe Jerusalem odwiedzili chorych na salach przekazując im przesłanie ŚDM i prosząc o modlitwę w intencji przyszłorocznego spotkania i przygotowań. "Większość była bardzo zainteresowana, dopytywała jak można się włączyć w modlitwę, czym dokładnie jest to wydarzenie. Cieszę się, że mogłem przyczynić się do czegoś, co może w przyszłości procentować w życiu tych ludzi" - mówił Łukasz Maryniak ze wspólnoty Nowe Jerusalem.

Tuż przed g. 10.30 Krzyż i Ikona przybyły do szpitala. Otoczone przez grupę modlących się wolontariuszy, z towarzyszeniem chorych oraz pracowników dawały nadzieję. I choć wielu mijało stojący w holu Krzyż i adorowaną w kaplicy Ikonę obojętnie warto wierzyć, że ziarno zostało zasiane. Znamienne w tym kontekście wydaje się, że szpitalna kaplica mieści się na oddziale radiologii, tuż obok sal gdzie wykonywane są zdjęcia rentgenowskie i badania USG. W przeszywającym serce i duszę spojrzeniu Maryi widać było doskonale słabości każdego z nas, bolączki, choroby. Ale to nie tylko prosta diagnoza - przez witający już od wejścia Krzyż Chrystusa to nadzieja uzdrowienia duchowego i fizycznego chorych, pracowników i młodych wolontariuszy, którzy zaangażowali się w przygotowanie tej krótkiej, ale jakże ważnej części peregrynacji.

 

LO im. E. Plater w Sosnowcu - 28.02

Mimo dnia wolnego od nauki w sobotni poranek platerańska młodzież szczelnie wypełniła szkolną aulę. Na początku spotkania biskup Grzegorz Kaszak zachęcił młodych do wzięcia udziału w przyszłorocznych Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie a pani dyrektor Dorota Leszczyńska dumnie pochwaliła swoich podopiecznych, którzy z dużą radością zaangażowali się w przygotowania. Ogromną energią było przepełnione wystąpienie przewodniczącego szkoły Wojciecha Wydmańskiego, po którym podopieczni Plater obejrzeli film autorstwa Wojciecha Andruszkiewicza ukazujący radość przeżywania wiary przez młodych całego świata podczas ich spotkań z papieżem.

Księża katecheci zaprezentowali idee i historię międzynarodowych spotkań z młodzieżą, dziękując za znaczący udział Plateran w wolontariat parafialny, zachęcając do pomocy w organizacji tzw. tygodnia misyjnego przed ŚDM 2016.

Na zakończenie spotkania uczniowie mieli możliwość indywidualnej adoracji Krzyża Młodych i ikony Salus Populi Romani.

Tekst: Joanna Sześciak
FOTO: ks. Tomasz Nowak

 

SOSNOWIEC (św. Barbary) - 26-27.02

W oczekiwaniu na przybycie symboli ŚDM wierni zgromadzili się w kościele św. Barbary już o g. 19, by swoją modlitwą wypraszać duchowe owoce peregrynacji w dekanacie św. Barbary. O godzinie 20 odbyła się uroczysta Msza Święta koncelebrowana przez kapłanów dekanatu, po której ksiądz dziekan Włodzimierz Sęk zawierzył parafię i dekanat Bogu Miłosiernemu.

Po Mszy rozpoczęła się droga krzyżowa i indywidualna adoracja krzyża. Po jej zakończeniu poszczególne parafie dekanatu przewodniczyły wspólnym modlitwom, które trwały do północy.

W piątek rano o godz. 6.40 wspólnota parafialna zgromadziła się na Godzinkach ku czci NMP i Mszy Świętej o godz. 7.00 połączonej z nabożeństwem do Bożego Miłosierdzia.

O godz. 8.00 ksiądz kanclerz Mariusz Karaś przewodniczył uroczystej Mszy Świętej na zakończenie peregrynacji w dekanacie.

 

SOSNOWIEC (św. Tomasza) - 26.02

"Pan mój i Bóg mój!" wyznał św. Tomasz widząc rany Chrystusa. To samo wyznanie powtórzyli parafianie sosnowieckiej wspólnoty, której patronuje święty zwany niewiernym. Niczym on wkładający palce w przebite ręce mogli dotknąć Krzyża przekonując się, że orędzie zbawienia właśnie w tym znaku osiągnęło kulminację. A wszystko to pod czujnym okiem Maryi, patrzącej z Ikony.

W porannym powitaniu Symboli udział wzięła młodzież z kilku sosnowieckich szkół, przede wszystkim z Zespołu Szkół Katolickich im. św. Jana Bosko. To właśnie oni przenieśli Krzyż i Ikonę do świątyni. "Pragniemy w czasie tego spotkania z Tobą w krzyżu Chrystusowym, nauczyć się i doświadczyć wielkiej mądrości płynącej z krzyża. Krzyżu rozkochaj nas w swoim świętym znaku. Spraw, aby cała parafia, nasza szkoła i każdy z nas z osobna mógł powtórzyć za św. Pawłem: "Co do mnie nie daj Boże, bym miał chlubić się z czego innego, jak tylko z krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa" – powiedzieli w słowie powitania przedstawiciele młodzieży.

Następnie rozpoczęła się Eucharystia sprawowana przez kapłanów z całego dekanatu. Krzyż w parafii pozostał do g. 16.

 

CZELADŹ - 25-26.02

25 lutego wieczorem symbole Światowych Dni Młodzieży przekroczyły granice Czeladzi. Pierwszą z odwiedzonych parafii była wspólnota św. Stanisława w Czeladzi. Po uroczystym przywitaniu przez księży na czele z księdzem proboszczem Jarosławem Wolskim Symbole zostały wniesione do kościoła i umieszczone przy ołtarzu. Ksiądz proboszcz przypomniał, że zamysłem peregrynacji jest rozważanie tajemnicy krzyża wraz z Maryją, która pomaga nam nasze myśli i modlitwy kierować w stronę Jezusa. Po ustawieniu symboli przy ołtarzu każdy z zebranych w kościele miał możliwość ich adoracji i ucałowania. Następnie odprawiona została Droga Krzyżowa i Nabożeństwo Różańcowe prowadzone przez wspólnoty z parafii.

O g. 19 rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył Ksiądz Biskup Piotr Skucha. W homilii zwrócił uwagę, że dzisiejsza obecność przy symbolach Dni Młodzieży ma nas przygotować duchowo na to wielkie i wyjątkowe wydarzenie. Mamy półtora roku, aby nauczyć się dzielić swoją wiarą, która powinna stawać się dojrzała, a gdzie ma stawać się dojrzała, jeśli nie w obliczu Krzyża i Najświętszej Maryi Panny? Na krzyżu Chrystus umarł, ale właśnie przez krzyż został wywyższony, co podkreśla św. Paweł w Liście do Filipian. Moc krzyża objawia się w zmartwychwstaniu i jest obecna w życiu każdego człowieka i Kościoła. Maryja szła z Chrystusem aż pod krzyż i tam właśnie dokonało się przekazanie nam duchowego przesłania Chrystusa, który wypowiedział słowa: "Oto syn Twój, oto Matka twoja". Św. Jan wprowadził Maryję do swojego życia. To wzór do naśladowania dla nas, aby Maryję wprowadzić w całe swoje życie – podkreślał hierarcha. Zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu, gdy stół Słowa Bożego jest tak obficie zastawiony powinniśmy dbać o to, aby żadne słowo nie padało na ziemię. Słowo to ma nas wzywać do dawania świadectwa, do rozpalenia w sobie iskry, która zapali innych. Aby ta iskra mogła zapalać mamy być podobni do Maryi i wypełniać, wszystko, co jest w szkole Jezusa Chrystusa, wtedy będziemy dobrymi uczniami – podsumował Ksiądz Biskup.

Po czuwaniu przy symbolach o godz. 20.45 odbył się Apel Jasnogórski, po czym Ikona i Krzyż opuściły parafię i przewiezione zostały do parafii św. Archaniołów w Czeladzi.

Niespełna dwie godziny Krzyż i Ikona Matki Bożej obecne były w parafii pw. św. Mateusza Ap. w Czeladzi. Po zakończonych rekolekcjach wielkopostnych, prowadzonych przez ks. Rafała Stępniewskiego, kulminacyjnym punktem była uroczysta Msza św. sprawowana o północy z udziałem kapłanów i wytrwałych wiernych. Przybyli oni na spotkanie ze świecami, by nie tylko w mroku nocy powitać i pożegnać Znaki ŚDM, ale przede wszystkim podczas specjalnego nabożeństwa odnowić swoje zobowiązania i przyrzeczenia wypływające z łaski sakramentu Chrztu św. W ramach realizowanego programu duszpasterskiego przygotowującego nas na 1050. rocznicę Chrztu Polski wypowiadane słowa, pokropienie wodą święconą i ucałowanie Krzyża i Ikony Matki Bożej były wymownym świadectwem wiary. Peregrynacja uświadomiła wszystkim jak wielkim zadaniem do wykonania jest wezwanie św. Jana Pawła II: "Nieście go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie" (Z napisu na Krzyżu ŚDM).

ks. Tomasz Zmarzły

Peregrynacja w parafii Matki Bożej Bolesnej trwała od godz. 4.30 i zakończyła się Mszą św. o g. 7. O 8.15 Symbole pożegnano i przewieziono do dekanatu św. Tomasza w Sosnowcu.

 

BĘDZIN - 25.02

Z parafii św. Jadwigi Śląskiej na Osiedlu Zamkowym w środowy poranek Krzyż i Ikona trafiły do Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu - parafii Nawiedzenia NMP na Osiedlu Syberka w Będzinie. To szczególne miejsce – mieszkańcy do dziś pamiętają wizytę na osiedlu obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w kopii cudownego Obrazu Jasnogórskiego, przed którą modlono się o możliwość powstania tu świątyni.

Dziś z niemniejszym zapałem przed ikoną Opiekunki Ludu Rzymskiego i papieskim Krzyżem proszono o błogosławieństwo dla parafii oraz o owoce w życiu młodych ludzi, które przynieść mają Światowe Dni Młodzieży.

Symbole uroczyście powitano w świątyni o g. 8. Następnie odbyła się adoracja dla młodzieży z Miejskiego Zespołu Szkół nr 2. W ramach nabożeństwa każdy z nich miał szansę ucałować Krzyż oraz wrzucić do koszyka kartkę z własną intencją. O g. 10 podczas Mszy św. z udziałem wspólnot Żywego Różańca właśnie te prośby były omadlane i zanoszone do Boga. Msza św. odbywała się jednak tylko przy Krzyżu – Ikona rozpoczęła swoją wędrówkę po będzińskich szkołach.

FOTO: ks. Robert Gacek

 

Od 30 do 45 minut – tyle w kolejnych szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych spędzała Ikona Matki Bożej. Dużo? Chyba nie, ale być może ta chwila wpatrzenia się w oczy Maryi będzie w stanie przemienić tych, którzy przegapili szansę na spotkanie z Nią we własnej czy sąsiedniej parafii. Modlitwa przy wizerunku Maryi to także okazja do promowania idei Światowych Dni Młodzieży i zachęta do włączenia się w ich organizację. Z Ikoną ks. Sławomir Woźniak dotarł do następujących placówek: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, III LO im. C.K. Norwida, I LO im. M. Kopernika, Gimnazjum nr 3 im. H. Sienkiewicza, II LO im. S. Wyspiańskiego, Gimnazjum nr 1 im. J. Dormana.

FOTO: Justyna Staworzyńska

 

Po powrocie Ikony do świątyni o g. 15 odbyło się nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego z udziałem Księdza Biskupa Piotra Skuchy, po którym odprowadzono Symbole do samochodu-kaplicy i wyprawiono w drogę do Czeladzi.

 

GRODZIEC - 24.02

24 lutego Krzyż i Ikona przybyły do parafii św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu. Symbole te podarowane przez Jana Pawła II młodym całego świata trafiły do dekanatu Jana Pawła II. O g. 17 wszyscy wikariusze dekanatu odprawili uroczystą Mszę św., której przewodniczył ks. Paweł Sproncel. Po Eucharystii zespół "Ziarno" poprowadził adorację krzyża. Ok g. 18.30 odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a potem w uroczystej procesji z pochodniami, świecami i lampionami udano się na spotkanie z wiernymi z parafii św. Jadwigi Śląskiej. Na moście przy ul. Wolności Symbole przekazane zostały przedstawicielom parafii z Osiedla Zamkowego.

Tekst: Katarzyna Borowiec
FOTO: Jerzy Wieczorek

 

OŻAROWICE i ZENDEK - 24.02

Parafia św. Stanisława w Zendku oraz św. Barbary w Ożarowicach to kolejne dwie wspólnoty dekanatu siewierskiego, które przyjęły Symbole Światowych Dni Młodzieży. Peregrynacja rozpoczęła się od Zendka, gdzie uczestniczyli w niej uczniowie, nauczyciele i rodzice ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II.

 

SIEWIERZ - 23.02

Niedługi, acz owocnie wykorzystany był czas pobytu Krzyża i Ikony w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Siewierzu. Symbole Światowych Dni Młodzieży dotarły tam w poniedziałkowe popołudnie i pozostały przez 2,5 godziny.

 

DĄBROWA GÓRNICZA (MB ANIELSKIEJ) - 23.02

To najbardziej znane zagłębiowskie sanktuarium maryjne z odbierającą ogromną cześć figurą Matki Bożej Anielskiej. Maryja w wizerunku określanym Królową Zagłębia gościła Ikoną odbierającą cześć jako Opiekunka Ludu Rzymskiego. Dwa wizerunki, dwie młode Matki, dwa Dzieciątka na rękach. A obok bolesny Krzyż – znak hańby i zapowiedź śmierci, ale przede wszystkim zmartwychwstania.

Krzyż i Ikona przybyły do sanktuarium w Dąbrowie Górniczej w niedzielę późnym wieczorem. Spotkanie z nimi rozpoczęło się od aktu duchowego przyjęcia Symboli, nabożeństwa odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych i wyznania wiary z intronizacją Krzyża i Pisma Świętego.

Od rana w świątyni przy Znakach gromadzili się zarówno chorzy i starsi, którzy wobec nich przyjmowali sakrament namaszczenia, jak i ci, których serca miały zostać poruszone szczególnie – młodzież ze szkół średnich i gimnazjalnych. I przybyli ze swoimi katechetami modlić się i przygotowywać grunt, pod święto, jakie czeka ich w 2016 roku.

Nabożeństwem kończącym peregrynację w bazylice NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej była Koronka do Miłosierdzia Bożego w poniedziałek o g. 15. Po każdym dziesiątku rozważanie o Bożym Miłosierdziu głosił Ksiądz Biskup Piotr Skucha.

"Nie powinniśmy się bać naszej słabości, nie zniechęcajmy się naszą niemocą. Naszą największą bronią jest nasza słabość" – mówił Ksiądz Biskup komentując fragment Ewangelii o wdowie i nielitościwym sędzim. "Bóg jest wrażliwy, a jednocześnie słaby, kiedy kocha. Chce być proszony pod warunkiem, że wszystko dokonuje się przez kanał naszej wiary. Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy ponownie przyjdzie?" – mówił Biskup Skucha przypominając, że najbardziej przekonującym znakiem naszej wiary jest modlitwa, nawet pomimo rozpaczy, ciemności, pustki i poczucia nieobecności Boga.

"Miłosierdzie istnieje i posiada imię i twarz. Nazywa się Jezus Chrystus!" - przypominał Ksiądz Biskup.

 

DĄBROWA GÓRNICZA (ŚW. RAFAŁA) - 22.02

22 lutego na trwałe zapisze się w świadomości mieszkańców parafii św. Rafała Kalinowskiego w Dąbrowie Górniczej. Wspólnota, której przewodzi patron naszej diecezji tego dnia przyjęła symbole Światowych Dni Młodzieży. W programie pobytu obok Mszy św. znalazł się Różaniec oraz adoracja młodzieży.

 

OLKUSZ - 21-22.02

Wśród wielu teorii na etymologię nazwy Olkusz jest i taka, która wywodzi ją z języka starofenickiego. Pierwotny zapis nazwy to Elkusz, co mogłoby oznaczać "Bóg, który kuje". Jeszcze inni szukają źródłosłowu Olkusza w łacińskim określeniu "przetapialnia królewska". Nie sposób nie odnieść tego do wielkiego poruszenia starożytnego miasta, do którego w weekend zawędrowały symbole Światowych Dni Młodzieży. Czuło się, że właśnie tutaj Bóg przekuwa ludzkie serca, a w ogniu Jego miłosierdzia spalają i przetapiają się nasze grzechy.

Pierwszą z olkuskich wspólnot, która w sobotę przejęła Krzyż i Ikonę była parafia św. Maksymiliana. Po uroczystym przejściu do świątyni Mszę św. odprawił Ksiądz Biskup Piotr Skucha.

FOTO: Michał Mrówka, Magdalena Nawara

 

Kolejną z olkuskich parafii, w której symbole spędziły całą noc była wspólnota Dobrego Pasterza. Pobyt Krzyża i Ikony stanowił tutaj także okazję do modlitwy w intencji zmarłego niedawno proboszcza parafii, ks. Henryka Januchty.

 

Biskup pomocniczy diecezji sosnowieckiej był obecny także następnego dnia, kiedy to Krzyż i Ikona dotarły do olkuskiej bazyliki św. Andrzeja. Uroczyste wniesienie do kościoła i powitanie nastąpiło o g. 12.15 w obecności licznie zgromadzonych parafian i gości z całego dekanatu. O g. 13 została odprawiona Msza Św. pod przewodnictwem ks. proboszcza Mieczysława Miarki. Później wierni oddawali cześć Krzyżowi i Ikonie przez ucałowanie i osobistą modlitwę. O g. 15 bp Skucha przewodniczył Koronce do Bożego Miłosierdzia.

- "Będziemy chcieli, żeby w czasie tego spotkania młodzieży całego świata z Papieżem, które się odbędzie w Krakowie, iskra, która stąd wychodzi, iskra Bożego Miłosierdzia, mogła zapalić cały świat" – powiedział Ksiądz Biskup rozpoczynając nabożeństwo.

- "Jak możemy dotknąć czegoś, czego nie widzimy. Możemy dotknąć Krzyża. Możemy wziąć Krzyż i ucałować, możemy dotknąć Ikony. Ale jak dotknąć Bożego Miłosierdzia? Otóż, Pismo Święte uczy nas, że Miłosierdzie Boże może dotknąć każdego z nas. Jezus przychodzi, ażeby szukać tych, którzy pogubili się na drogach życia i okazuje Swoje Miłosierdzie wszystkim, którzy o nie proszą. Bóg czyta w naszych sercach. Przy spotkaniu z Jezusem wszystko się zmienia. Chociaż na zewnątrz, w ocenie ludzkiej, każdy z nas pozostanie grzesznikiem, to od wewnątrz zamieszkuje stworzony nowy człowiek. Teraz niech każdy spojrzy w lustro – lustro swojego życia. Darowanie grzechów jest dowodem Bożego Miłosierdzia. I tu najbardziej widzimy, jak jesteśmy dotykani przez Boże Miłosierdzie. Wielkość i zbawienie człowieka polega na wyznaniu: - jestem biednym grzesznikiem" – mówił Biskup Piotr.

FOTO i relacja z bazyliki: Tomasz Wilczyński

 

DEKANAT SUŁOSZOWA (Zadroże, Sułoszowa, Przeginia, Jerzmanowice, Sąspów, Kosmolów) - 20-21.02

Dekanat sułoszowski to jeden z dwóch dekanatów w diecezji, gdzie Krzyż i Ikona odwiedzają każdą parafię. Wiąże się to przede wszystkim z odległością między świątyniami i choć radykalnie skraca czas pobytu Symboli we wspólnocie, umożliwia kontakt z nimi większej liczby mieszkańców.

W piątkowy wieczór wędrówka Krzyża i Ikony po dekanacie rozpoczęła się od parafii św. Marcina w Zadrożu.

Następnym przystankiem było serce dekanatu – parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułoszowej. "Było to wydarzenie niezwykle poruszające – dające mocne przeżycia i doświadczenie wiary. Krzyżowi i Ikonie towarzyszyło bardzo wiele osób, zwłaszcza młodzieży (samych tych zaangażowanych w przebieg uroczystości było 48 osób nie licząc scholi!)" – relacjonuje peregrynację we wspólnocie ks. Jacek Michalak.

Po uroczystym powitaniu młodzież przewodniczyła nabożeństwu Drogi Krzyżowej, następnie odprawiono Mszę św. zakończoną Apelem Jasnogórskim. Byliśmy bardzo szczęśliwi, gdy doszła do nas informacja, że do naszej parafii dotrą symbole Światowych Dni Młodzieży, czyli krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. (...) Szczerze mówiąc uderzyła mnie prostota krzyża – to nie było nic nadzwyczajnego, ot dwie zbite deski, nie było żadnych zdobień, natomiast rzucały się w oczy lekkie zadrapania i wyblakły kolor. Zdziwiło mnie to, bo wyobrażałam sobie ten krzyż zupełnie inaczej. Natomiast ikona od razu wywarła na mnie wrażenie, była taka piękna, a łagodne spojrzenie Matki Bożej wydawało się ogarniać wszystkich obecnych. Po drodze krzyżowej włączono krótki film, na temat Światowych Dni Młodzieży, oraz samych symboli. Ukazywał on w jak wielu miejscach te symbole były, jak wielu ludzi niosło ten krzyż i wtedy spojrzałam na niego całkiem inaczej, każda rysa wydała mi się taka istotna i charakterystyczna, każda wyrażała jakąś historię, jakichś ludzi i ich drogę. Po filmie była Msza z pięknym kazaniem, które wyjaśniło mi jak powstał krzyż, wryły mi się w pamięć słowa Jana Pawła II z 22 kwietnia 1984 roku, gdy przekazywał krzyż młodzieży: "Umiłowani młodzi, u kresu Roku Świętego powierzam wam znak tego Roku Jubileuszowego: Krzyż Chrystusa. Nieście go w świat jako znak miłości, którą Pan Jezus umiłował ludzkość i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest ratunek i odkupienie." Papież w tych słowach dał nam młodym misję, abyśmy szerzyli miłość Chrystusa i nie wstydzili się go, gdyż On nas odkupił. Na koniec odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski, ucałowaliśmy symbole i zakończyliśmy wszystko symbolicznie "barką". Wspólnie wynieśliśmy krzyż. Uważam, że takie duchowe przeżycia świetnie przygotują naszą młodzież do pełnego przeżywania Światowych Dni Młodzieży. Z niecierpliwością czekam na kolejne spotkanie!" – relacjonuje Julka Boroń.

W nocy Krzyż i Ikona nawiedziły sanktuarium Najświętszego Zbawiciela w Przegini, a następnie od sobotniego poranka parafie św. Bartłomieja w Jerzmanowicach, św. Katarzyny w Sąspowie i Matki Bożej Częstochowskiej w Kosmolowie.

FOTO: Adam Szafraniec, ks. Jacek Michalak, ks. Konrad Mruk, ks. Michał Borda

 

NIEGOWONICE - 20.02

Święty Franciszek – patron papieża Franciszka, który w 2016 roku przyjedzie do Polski na spotkanie z młodymi całego świata to także patron kilku parafii diecezji sosnowieckiej. Jedną z nich jest wspólnota z Niegowonic, która Krzyż i Ikonę Matki Bożej przyjęła na krótki 20 lutego.

 

ŁAZY - 20.02

W piątkowe przedpołudnie, 20 lutego, Symbole Światowych Dni Młodzieży dotarły do Łaz. Pierwszą odwiedzoną wspólnotą była parafia św. Michała Archanioła.

 

O g. 12 Krzyż i Ikona trafiły na plac budowy – do nowopowstającego kościoła parafii św. Maksymiliana. Niezwykle godnie przyjęty w tych prowizorycznych warunkach Krzyż wraz z Ikoną wyglądały niezwykle. W maju ubiegłego roku w pnące się do góry mury świątyni wmurowano kamień węgielny. Wyjątkowy i w wyjątkowy sposób związany z peregrynującym Krzyżem, bowiem pochodzący z jerozolimskiej Drogi Krzyżowej.

Parafia św. Maksymiliana w Łazach istnieje 26 lat. W chwili jej tworzenia wybudowano kaplicę, która – jak zaznacza proboszcz – mimo wielu przeróbek, zmian i upiększeń, jest tylko prowizorką. "Kaplica nie posiada fundamentów, pękają ściany, po tylu latach wymaga generalnego remontu, który byłby bardzo kosztowny. Do tego usytuowana jest na uboczu parafii" – tłumaczył ideę budowy kościoła ks. Jarosław Piekarz. Teraz sprawy budowy świątyni zawierzono także przemożnym orędownikom Światowych Dni Młodzieży – Matce Bożej i św. Janowi Pawłowi II.


BŁĘDÓW - 20.02

20 lutego podczas krótkiego nabożeństwa Krzyż i Ikona ŚDM gościły w parafii Świętej Trójcy w Błędowie. Po ceremonii powitania odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego. W nabożeństwie udział wziął Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak, który poświęcił też nowy konfesjonał do świątyni z figurą św. Jana Nepomucena.

"Spotkanie z Krzyżem ma nas doprowadzić do wewnętrznego spotkania z tym, który za nas na nim umarł. Krzyż budzi w nas pamięć o miłosierdziu Bożym. Otwórzmy się na nie! Dotknijmy Bożego Miłosierdzia!" – mówił ks. Bronisław Waksmundzki, proboszcz parafii. "Bądź pozdrowiona Pani ludu rzymskiego, bądź też Matką ludu błędowskiego!" – dodał ks. Waksmundzki.

"Nasza obecność na tej uroczystości to odpowiedź na Twój list, który ksiądz proboszcz podczas wizyty kolędowej doręczył do naszych domów" – zwrócili się do Biskupa Kaszaka przedstawiciele licznie zgromadzonych wiernych deklarując modlitwę w intencji Światowych Dni Młodzieży oraz tysięcy młodych, którzy przyjadą do naszej ojczyzny i diecezji.

 

DĄBROWA GÓRNICZA - ZĄBKOWICE - 19-20.02

O g. 20.30 odbyło się powitanie w Krzyża i Ikony w parafii Zesłania Ducha Świętego w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach.

Po Mszy św. i Drodze Krzyżowej ulicami parafii Krzyż trafił do wspólnoty św. Marii Magdaleny. O północy odbyła się tam uroczysta Msza św. Krzyż pożegnano w piątek rano Mszą św. z udziałem Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka.

 

DĄBROWA GÓRNICZA - STRZEMIESZYCE - 19.02

"Potrzeba abyśmy mężnie, godnie i z odwagą stali pod znakiem Krzyża – u stóp Jego i naszej Matki. (...) Te dwa święte znaki mówią nam o miłości. Nasi parafianie chcą na nowo przylgnąć, przytulić się do Krzyża i Maryi. (...) Wielu naszych parafian ma duszę symfoniczną – otwartą na tchnienie i melodię Ducha Świętego. Ukrzyżowany Chrystusie otocz opieką nasze rodziny, mieszkańców naszej parafii, strzeż naszej świętości. Niech będzie przyjmowany i upowszechniany nadprzyrodzony Duch pobożności i modlitwy. Te wartości na co dzień są potrzebne jak tlen dla duchowego rozwoju życia. (...) Pragniemy młodemu pokoleniu powiedzieć, że warto przychodzić pod Krzyż Chrystusa i do stóp Matki Najświętszej" – mówili w słowie powitania przedstawiciele rodzin parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbrowie Górniczej-Strzemieszycach. To kolejna po Jaworznie część diecezji, do której dotarły Krzyż i Ikona ŚDM.

Powitanie Symboli odbyło się pod domem zakonnym sióstr pasjonistek, w którym prowadzą one placówkę opieki dla osób starszych i chorych. Następnie w procesji ze śpiewem Litanii do Wszystkich Świętych Znaki ŚDM przeniesiono do świątyni. "Obraz i wydarzenie z Golgoty ściśle łączy się z wezwaniem naszej parafii, mówiąc o miłości Boga. Wymieniani w Litanii święci mocno stali pod Krzyżem, trzymali się go swoimi dłońmi i swoimi sercami a także nieustannie wpatrywali się w stojącą pod nim Maryję" – mówił proboszcz parafii, ks. Zygmunt Książek. Po uroczystej Eucharystii swoje czuwanie rozpoczęła młodzież.

W działającej przy parafii grupie oazowej trwa także intensywne przygotowanie duchowe do Światowych Dni Młodzieży. Jak podkreśla Michał Budny osobom zrzeszonym w Ruchu Światło-Życie zależy przede wszystkim na formacji duchowej - "aby młodzież mogła przeżyć to wielkie wydarzenie świadomie i serio, aby mogła podczas niego doświadczyć żywego Chrystusa". Członkowie oazy, w tym sam Michał, zamierzają także aktywnie uczestniczyć w pracach organizacyjnych oraz otworzyć drzwi swoich domów dla pielgrzymów z całego świata.

 

KOLEGIATA W JAWORZNIE - 18.02

Kolejnym przystankiem po Szczakowej była kolegiata św. Wojciecha i św. Katarzyny w samym centrum miasta, gdzie Krzyż i Ikona pozostaną do czwartkowego popołudnia. Witając je proboszcz parafii, ks. Eugeniusz Cebulski zaznaczał, że tym sposobem rozpoczyna się kolejny etap przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, którego Jaworzno (oddalone zaledwie o niecałe 60 kilometrów) będzie przedmieściami i aktywnie włączy się w goszczenie pielgrzymów. Podczas uroczystości obok Krzyża i Ikony do adoracji wystawione zostały także relikwie Krzyża Świętego.

"Z etapu rozmów i tego, co na papierze przechodzimy do rzeczywistości" – podkreślał Dawid Domagalski, wiceprzewodniczący jaworznickiego KIK-u i radny Rady Miasta. "Ważne jest, że ta ikona i ten krzyż pielgrzymują przez cały świat – dotykały ich ręce ludzi różnych kultur, języków, zapewne też światopoglądów. Wiemy, że jesteśmy częścią wielkiego Kościoła, który chce głośno mówić o tym wierzy w Jezusa Chrystusa. To istotne, bo nierzadko boimy się przyznać do Jezusa nawet przed najbliższymi – rodziną, przyjaciółmi. Myślę, że ta peregrynacja w naszej kolegiacie da zwykłym mieszkańcom siłę Bożą i moc, by głosić Ewangelię" – dodaje Domagalski.

Także w jaworznickiej kolegiacie jedną z Mszy św., na której zgromadził się tłum wiernych, odprawił Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak.

 

JAWORZNO-SZCZAKOWA - 18.02

Okres Wielkiego Postu, który rozpoczęliśmy Środą Popielcową, nieodłącznie wiąże się z krzyżem, którego adoracja w naszych świątyniach trwa przez całe 40 dni. Nasze parafie mają w tym roku wyjątkowe szczęście wchodzić w wielkopostne misterium krzyża "pod rękę" ze św. Janem Pawłem II dzięki trwającej peregrynacji Znaków Światowych Dni Młodzieży.

Postać Jana Pawła II jest bardzo bliska wszystkim Polakom. Szczególnie zaś osobom pamiętającym go z czasów, kiedy był biskupem krakowskim. Zupełnie szczególny więc charakter miała peregrynacja w Jaworznie – mieście wielokrotnie odwiedzanym przez biskupa Karola Wojtyłę, Honorowego Obywatela tego miasta.

O g. 15 w parafii św. Elżbiety Węgierskiej Mszę św. sprawował Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak.

 

WSPÓLNOTA "BETLEJEM" W JAWORZNIE - 17/18.02

Zupełnie niespotykana była wprowadzająca w Wielki Post noc z wtorku na środę – Mszą św. o północy rozpoczęło się nawiedzenie w jaworznickiej wspólnocie "Betlejem", gdzie mieszkają osoby "po przejściach" – bezdomni, uzależnieni, samotni i chorzy.

Charakteryzując wspólnotę jej opiekun, ks. Mirosław Tosza, który 13 lat temu zamieszkał tu z pierwszymi dwoma bezdomnymi przygotował "Manifest resztek", w którym czytamy: "Są też Ludzie – Resztki: złamani różnymi ciężarami, poobijani przez cierpienie i krzywdę, zmiażdżeni biedą i beznadzieją – odrzuceni przez samych siebie, pozbawieni szacunku przez możnych i wpływowych, egzystują w miejscach ostatniej kategorii, trzecich i czwartych światach(...). Zepchnięci na margines kryją się za murem agresji, frustracji i strachu, otumaniają nałogiem, by zapomnieć. (...) Mówimy o nich: "margines", "wyrzutki społeczne", "wykluczeni", "menele", "darmozjady", "nieroby" – wstydliwa Resztka naszej cywilizacji, produkt uboczny komercji i bezwzględnej rywalizacji. Co z nimi zrobić? Gdzie ich zesłać, by nie psuli naszego dobrego samopoczucia, za jaki mur i do jakiego getta – byle jak najdalej, poza zasięg naszych oczu... Co zrobić z Ludźmi – Resztkami ?!".

Właśnie w Krzyżu znajduje się odpowiedź na te pytania, to właśnie w pełnych miłości oczach Maryi widać miłość, która może być odpowiedzią! Jezus i Maryja przyszli do swoich - odrzuconych, wydrwionych, obolałych, tęskniących za ludzką miłością. Bóg nie opuszcza, zna te uczucia i towarzyszy w nich. Tego wszystkiego można było doświadczyć tej niezwykłej nocy!

Co ciekawe mieszkańcy domu przeżyli tę peregrynację jako... rewizytę. Na przełomie września i października pielgrzymowali oni pieszo do Rzymu śladami św. Franciszka na spotkanie z papieżem. Teraz to krzyż przekazany przez papieża dotarł do nich. I choć wśród mieszkańców większość to osoby starsze, ich zaangażowanie modlitewne i wsparcie duchowe jest nie do przecenienia.

Jak podkreśla ks. Mirosław Tosza do gościny w tej niezwykłej rodzinie zaproszeni zostaną także goście z całego świata, którzy przyjadą do nas w ramach tygodnia misyjnego poprzedzającego centralne wydarzenia Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Warto wspomnieć także, że kopie Ikony, które trafią do wszystkich dekanatów na zakończenie peregrynacji, są wykonywane właśnie w pracowni plastycznej "Betlejem".

 

BOLESŁAW - 17.02

Wiele parafii pragnęło, aby Krzyż i Ikona ŚDM odwiedziły je choć na kilka chwil. I choć logistycznie było to niemożliwe ludzie organizują się i przejeżdżają do sąsiednich parafii na przygotowywane specjalnie dla ich wspólnot adoracje, albo po prostu indywidualne trwanie przy Jezusie i Jego Matce. 17 lutego przez dwie godziny Znaki ŚDM adorowane były w parafii Macierzyństwa NMP w Bolesławiu. Tajemnica Krzyża (poprzednia parafia goszcząca symbole była pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Św.) łączy się z boskim macierzyństwem Maryi.

 

SŁAWKÓW - 16-17.02

16 lutego o g. 16.30 symbole Światowych Dni Młodzieży zawitały do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie. Znamienne to wezwanie parafii wzywa każdego obecnego do wywyższenia ukrzyżowanego Jezusa w swoim życiu. Szczególnie wobec tych świętych znaków, mających przemieniać nasze serca. Peregrynacja w parafii zakończyła się 17 lutego Mszą św. o g. 12.

 

WOLBROM - 15-16.02

W wielu parafiach 16. dzień każdego miesiąca wciąż jest okazją do uczczenia św. Jana Pawła II i modlitwy za jego wstawiennictwem. Wyjątkową okazją do przypomnienia tego wielkiego przyjaciela i nauczyciela młodych jest rozpoczęta przez niego peregrynacja Symboli Światowych Dni Młodzieży. Od niedzielnego wieczoru przez niespełna 24 godziny Krzyż i Ikona obecne były w Wolbromiu dając szansę na spotkanie z orędziem Bożego Miłosierdzia mieszkańcom miasta oraz ościennych wiosek tworzących dwa dekanaty.

W niedzielny wieczór Znaki ŚDM zostały uroczyście powitane przed kościołem Podwyższenia Krzyża Św. w Wolbromiu. Po Eucharystii adorację prowadziły kolejne parafie dekanatu - Mostek i Ulina, Jangrot, Poręba Górna i Gołaczewy

 

Peregrynacja w parafii Podwyższenia Krzyża Św. zakończyła się Mszą św., którą o g. 7.30 sprawował Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak.

 

Ideą papieża-Polaka było wychodzenie z tymi symbolami przed ludzkie oczy, a nie tylko zamykanie ich w kolejnych świątyniach. Świetnie podchwyciła tę ideę wolbromska wspólnota św. Katarzyny, która procesjonalnie przeszła z Krzyżem i Ikoną do świątyni organizując Drogę Krzyżową ulicami miasta.

W czasach, kiedy chce się rugować Jezusa z życia publicznego cennym świadectwem jest obecność na peregrynacji władz samorządowych. O g. 10.15 na wolbromskim rynku odbyło się powitanie Symboli przez Burmistrza oraz Koronka do Miłosierdzia Bożego w intencji miasta i gminy. O g. 12 Mszę św. w parafii św. Katarzyny z poświęceniem krzyży, które pozostaną pamiątką peregrynacji, sprawował Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak.

 

CHECHŁO - 15.02

Niedzielny poranek w diecezji sosnowieckiej rozpoczął się 7-, a w niektórych miejscach nawet 9-stopniowym mrozem. Jednak gdy tylko wzeszło słońce temperatura rosła i przekroczyła 10 stopni. Zupełnie, jakby nawet przez pogodę Jezus odwiedzający nas w symbolach ŚDM chciał powiedzieć nam, że słońce Jego miłosierdzia wybawia od największej grzechowej zimy, roztapia najtwardsze lody.

15 lutego przystankami na drodze Krzyża i Ikony były Ogrodzieniec i Chechło – niewielkie parafie dalekie od centrum diecezji.

Tuż przed Mszą św. wieńczącą peregrynację w Chechle, którą wraz z Księdzem Biskupem Grzegorzem Kaszakiem odprawiali kapłani z dekanatu, odbyło się niezwykłe nabożeństwo, w którym pieśniami i rozważaniami młodzież opowiadała o nieskończonej miłości Boga do człowieka, która urzeczywistniła się na Golgocie.

W homilii pasterz Kościoła sosnowieckiego zwrócił uwagę, że do współczesnego człowieka dociera ogromna ilość wiadomości – często sprzecznych, co szczególnie u młodych powoduje dezorientację, problem z wyborem życiowej drogi. Odpowiedzią na to, którą zaproponował Jan Paweł II miały być dwa znaki – drogowskazy: Krzyż i Ikona Matki Bożej, dzięki którym nie pogubimy się w życiu i znajdziemy drogę do szczęścia.

"Przyciskaliśmy ten Krzyż do naszego serca, aby on dotknął nas swoim miłosierdziem. Ale ten Krzyż dotknął nas bardziej, niż my dotknęliśmy jego. Trudno się Krzyżu z tobą żegnać. Zostawiasz nam cenną naukę. Młodzi oczekują takich nauczycieli jak ty. Trudno się żegnać z tobą, Ikono – stałaś się nasza. W cieniu krzyża widziałaś każdego, kto do niego podszedł. To nawiedzenie stało się nie tylko przygotowaniem do spotkania młodych z papieżem Franciszkiem, ale także, a może przede wszystkim, krzykiem, wołaniem, modlitwą o obecność Chrystusa i Jego Matki w życiu każdego z nas" – zwracał uwagę proboszcz parafii ks. Marek Szeląg, dodając, że jednym z najpiękniejszych owoców peregrynacji było doświadczenie wspólnoty.

 

PILICA - 14.02

Walentynki to szczególny dzień na wyznawanie miłości. W tym znamiennym dniu Krzyż i Ikona ŚDM rozpoczęły peregrynację po diecezji sosnowieckiej. Dzięki znakom, przypominającym, że "Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich" prawdziwe walentynki z Bogiem szepczącym do "kocham Cię!" potrwają u nas do 28 lutego.

14 lutego po przejęciu Krzyża i Ikony z diecezji kieleckiej jego wędrowanie rozpoczęło się od położonej w przepięknej scenerii jury krakowsko-częstochowskiej zabytkowej kolegiaty św. Jana w Pilicy. Powitanie Symboli odbyło się na pilickim Rynku, skąd procesja przeszła do świątyni, gdzie odprawiono Mszę św. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Jacek Furtak, dziekan dekanatu św. Jana Chrzciciela oraz proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Ogrodzieńcu. Towarzyszył mu proboszcz pilickiej kolegiaty, ks. Jarosław Szlenzak.

"W geście przyjęcia tych znaków otwieramy nasze serca na zaproszenie Jezusa do pójścia drogą miłości – jedyną drogą, która prowadzi do szczęścia tu na ziemi i w wieczności" – powiedzieli w słowie powitania przedstawiciele młodzieży dodając prośby do św. Jana Pawła II i bł. Karoliny Kózkówny – patronki młodzieży polskiej: "Pomóżcie nam odkryć na nowo i pogłębić prawdę, że Chrystus jest z nami i nie zapomina o nas. Pomóżcie pokonać lęki i zawierzyć Mu do końca. Pomóżcie podjąć wyzwanie wiary i stawać się ludźmi błogosławieństw, dla których "być" znaczy więcej niż "mieć". Niech życia każdego i każdej z nas wypełni się sensem i przyniesie owoce".

W homilii ks. Jacek Furtak przypomniał, że człowiek, zwłaszcza młody, potrzebuje znaków. "Stąd wywieszacie na ścianach plakaty swoich idoli, a kibice noszą szaliki ukochanego klubu. My, chrześcijanie kochający Jezusa Chrystusa nosimy na piersiach Jego Krzyż i adorujemy go. Dlatego rozpoczynając i kończąc dzień, pracę , Eucharystię czynimy znak krzyża. Niech ten znak Krzyża Świętego i Ikona Matki Bożej (...) towarzyszy nam w czasie przygotowań i całe nasze życie!" – mówił ks. Furtak.

O g. 22 Krzyż procesyjnie przeniesiono do franciszkańskiej parafii w Pilicy-Biskupicach.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.