Rogoźnik: diecezjalne dziękczynienie za plony
"Ten bochen chleba przez nas przyniesiony z tegorocznych plonów jest symbolem urodzaju, dostatku i szacunku dla drugiego człowieka. Szacunku dla rolnika i jego ciężkiej pracy, która w obliczu kaprysów pogody zasługuje na szczególną wdzięczność. To dzięki pracy rolników na nasze stoły trafia polski chleb. Chleb, który jest trwale zakorzeniony w naszej tradycji, w naszej gościnności i potrzebie dzielenia się z innymi. Dlatego też czcigodny Księże Biskupie przyjmij z naszych rąk ten bochen chleba i dziel go sprawiedliwie, by nigdy nie zabrakło go w naszych domach" – powiedziała Joanna Frączek, starościna tegorocznych dożynek diecezjalnych, które 18 sierpnia odbywały się w amfiteatrze w Rogoźniku. Tradycyjne dzielenie między zgromadzonych świeżego chleba z tegorocznych płodów rozpoczęło obrzęd dożynkowy. Poprzedziła go Msza św., sprawowana pod przewodnictwem Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka w intencji wszystkich rolników, sadowników, ogrodników i pszczelarzy.
"Te dożynki to dziękczynienie. Przez Mszę św., ale także serdeczne słowa i gesty, chcemy podziękować przede wszystkim Panu Bogu, bo w Jego rękach jest nasz los. Często zapominamy o tej prawdzie – rozwija się nauka i technika, przez co człowiek czuje się panem wszechświata" – mówił Biskup apelując o wdzięczność za otrzymane dobra i pokorę wobec Stwórcy.
Tegoroczny rok ze względu na pogodę był dla rolników bardzo ciężki – straty w plonach sięgają nawet 30%. Jak podkreśla starosta dożynek, Zbigniew Binko, prezes Śląskiego Związku Pszczelarzy, także ich branża miała ogromne trudności – w niektórych częściach kraju w ogóle nie zebrano miodu. Należy więc liczyć się ze wzrostem cen żywności. Jednak dzięki wytężonej pracy rolników żadnego towaru nie powinno zabraknąć – głód nam – dzięki Bogu – nie zagrozi.
W czasie dożynek tradycyjnie rozstrzygnięto też konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Zaszczytny tytuł przyznano Kołu Gospodyń Wiejskich z Kocikowej, drugie miejsce zajęła parafia św. Jakuba w Sączowie, a III (ex aequo) – Koła Gospodyń Wiejskich z Wielmoży i Kosmolowa.