Rozpoczął się Kurs na Ceremoniarza

Data dodania: 2023.12.07

W dniach 1-3 grudnia 2023 r. w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie, odbyła się pierwsza część tegorocznej edycji Kursu na CeremoniarzaW warsztatach bierze udział 20 lektorów z 14 parafii naszej diecezji.

Głównym punktem każdego dnia byłą uroczysta msza święta, sprawowana z pełną asystą liturgiczną. W sobotę uczestnicy wzięli udział w liturgii sprawopwanej w języki łacińskim, który nadal pozostaje językiem Kościoła.

W piątkowy wieczór, wraz z księżmi i klerykami, młodzi adepci zawierzali w modlitwie swoje życie i posługę Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej podczas Apelu Jasnogórskiego.

Młodzież z zainteresowaniem słuchała wykładów z teologii liturgii, poznawała rok liturgiczny i strukturę Mszy świętej. Uczestniczyła w warsztatach z pełnej asysty liturgicznej oraz uczyła się tekstów Mszy świętej po łacinie.

Ważnym elementem kusru jest także wzajemne poznanie się i integracja. Ceremoniarze muszą umieć pracować w zespole, uzupełniać się, a także upomnieć, jeśli trzeba.

- Kurs na ceremoniarza jest dla mnie co roku niezwykłym wydarzeniem. Uświadami mi fakt, że młodzież szuka Pana Boga, chce Go poznawać przez liturgię i służyć Mu całym życiem. To zupełnie odwrotne doświadczenie od tego, które ciągle chcą nam wmuwić liberalne media. Potwierdzeniem tego, był również fakt, że w tym samym czasie odbywały się w Seminarium rekolekcje dla ministrantów z archidecezji częstochowkiej, którzy zostali ustanowieni lektorami. Było ich aż 130! Jestem przekonany, że doświadczenie Pana Boga i wspólnoty, jakiego młodzi ludzie mogli doświadczyć podczas tych kilku dni pozostanie w ich pamięci i przyczyni sie do daleszego wzrostu w wierze.

Chcę także podziękować całej wspólnocie seminaryjnej, zwłaszcza Księżom Rektorom, Prefektom i Ojcom Duchownym, a także Klerykom za życzliwe przyjęcie i wszelką pomoc - mówi ks. Łukasz Tkaczyk, moderator diecezjalny Liturgicznej Służby Ołtarza.

- Kurs ceremoniarza to naprawdę wartościowe doświadczenie. Przez cały kurs miałem możliwość uczenia się od profesjonalistów, którzy podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem z dużą pasją. Jednak muszę przyznać, że nie wszystkie moduły były równie interesujące. Niektóre tematy były trochę monotonne i mogły być bardziej praktyczne. Mimo to, ogólnie jestem zadowolony z tego kursu i czuję się pewniejszy w swoich umiejętnościach jako przyszły ceremoniarz. Uważam że najciekawszą rzeczą była msza po łacinie - mówi Sebastian, jeden z uczestników.

Kurs na ceremoniarza przewiduje roczne przygotowanie podczas trzech zjazdów. Przed uczestnikami są jeszcze spotkania w marcu i kwietniu, a także egzamin w maju. Ci którzy go zdadzą, zostaną ustnaowieni przez księdza biskupa ceremoniarzami w zgromadzeniu liturgicznym w czerwcu przyszłego roku.

/bpds

www.ministranci.sosnowiec.pl