Seminarium zaprasza na "Ciemne Jutrznie" w Katedrze

Data dodania: 2024.03.14

Wspólnota seminaryjna pragnie zaprosić wiernych diecezji sosnowieckiej oraz wspólnoty modlitewne do udziału w liturgii "Ciemnej Jutrzni". Liturgia odbędzie się w Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę o godz. 8:30.

Historia Liturgii Ciemnych Jutrzni

Podczas Triduum Sacrum, liturgia przy ołtarzu łączy się z modlitwą Liturgii Godzin, zwanej Ciemnymi Jutrzniami. Te modlitwy pełnią wiele funkcji, w tym przygotowującą do obchodzenia głównych tajemnic naszej wiary.

Przez wieki chrześcijanie zbierali się na Liturgii Godzin podczas Triduum Paschalnego, aby razem czuwać i przeżywać z Chrystusem Jego mękę i zmartwychwstanie. Istotą tych modlitw było pozostawanie z Nim w jedności modlitwy.

Jesteśmy wdzięczni za możliwość modlitwy wspólnotowej z wiernymi, szczególnie w kluczowych momentach roku liturgicznego, jakim jest Triduum Sacrum. Ta praktyka przyczynia się również do kontynuacji pięknej i bogatej tradycji Kościoła, pielęgnowanej przez wieki.

Celebrowanie Ciemnych Jutrzni umożliwia wiernym bardziej owocne, świadome i aktywne uczestnictwo w liturgii Triduum Paschalnego, szczególnie w świetle hasła tego roku: Uczestniczę we wspólnocie Kościoła.

kl. Jacek Sroka