Seminarium: Biskup ustanowił akolitów i lektorów
05 marca 2022 r. w kaplicy seminaryjnej pw. Zesłania Ducha Świętego klerycy roku III i IV diecezji sosnowieckiej i archidiecezji częstochowskiej przyjęli posługi lektoratu i akolitatu. Uroczystej Mszy świętej z udzieleniem posług przewodniczył i homilię wygłosił bp Grzegorz Kaszak.
Posługę akolity przyjął jeden kleryk sosnowiecki, a lektoratu - trzech.
Podczas homilii pasterz diecezji sosnowieckiej przypomniał jak ważna w Kościele jest posługa lektora i akolity. Chociaż ich zadania są różne to lektor i akolita zostają usposobieni aby nieść Chrystusa ludziom. Kościół naucza że w Słowie Bożym, w Piśmie Świętym obecny jest Bóg Wszechmogący, Jezus Chrystus – podkreślił bp Kaszak.
W swoim słowie skierowanym do przyszłych lektorów pasterz diecezji sosnowieckiej zacytował słowa Hugona od św. Wiktora, który napisał: „Całe Pismo Święte jest jedną księgą, a tą jedną księga jest Jezus Chrystus, ponieważ całe Pismo Święte mówi o Chrystusie i całe Pismo Święte wypełnia się w Chrystusie”.
Bp Grzegorz Kaszak przypomniał również w swojej homilii, że Słowo Boże, które przyszli lektorzy otrzymają ma nieść radość. - Jest to szczególnie ważne zwłaszcza dzisiaj kiedy ludzie są strapieni, boją się i są świadkami ogromnego strapienia. Jeśli przez Wasze niedbalstwo, zaniedbanie Chrystus nie dotrze w tym Słowie do ludzi, to wiedźcie, że może kiedyś odpowiecie na sądzie Bożym. – podkreślił bp Kaszak.
Natomiast w słowie skierowanym do przyszłych akolitów pasterz diecezji sosnowieckiej przypomniał, że akolita ma zadanie nieść Chrystusa, który jest rzeczywiście obecny w Eucharystii pod postaciami chleba i wina. Jednocześnie podkreślił, że w każdej cząstce, chociażby najmniejszej jest obecny Chrystus ze swoim Ciałem, duszą ludzką i bóstwem.
- Należy podchodzić do drobin konsekrowanego chleba i kropelek wina z największym szacunkiem. Bo tam jest Chrystus. – przypomniał bp Kaszak.
Na zakończenie homilii biskup Grzegorz Kaszak życzył przyszłym lektorom i akolitom, aby zawsze i wszędzie niezależnie w jakiej sytuacji się znajdą oraz od humoru jaki w danej chwili będą mieli nieśli Chrystusa ludziom.
O swoich przeżyciach związanych z przyjęciem posług opowiedzieli kl. Łukasz Muzyk - rok III i Mateusz Dróźdż – rok IV
„Pismo Święte było dla mnie ważne już od momentu, gdy dostałem swoją pierwszą Biblię na pierwszą Komunię Świętą. Zawsze lubiłem „zaglądać” do niej. Są w niej opisane historie ludzi, które poprowadziły mnie w rozwoju w wierze. Jestem przekonany, że dzięki czytaniu Pisma Świętego mogłem odkryć swoje powołanie, więc poświęcenie do posługi lektora jest dla mnie szczególną motywacją do życia na co dzień tą mądrością, jaka jest tam zapisana – od Księgi Rodzaju aż po Apokalipsę. Mogę śmiało powiedzieć, że Biblia pokazuje drogę do wartościowego życia. Ks. biskup Grzegorz podkreślił w kazaniu, że przynosi ona radość, chciałbym, żeby każdy człowiek mógł mieć udział w tej radości. – powiedział kl. Łukasz Muzyk – rok III
Potem wyszedł i zobaczył celnika, imieniem Lewi, siedzącego na komorze celnej. Rzekł do niego: 'Pójdź za Mną!'. On zostawił wszystko, wstał i z Nim poszedł. (Łk 5, 27-28).
"Dla mnie akolitat jest tym, że Pan Jezus po raz kolejny woła mnie po imieniu tak jak celnika Leviego – „Mateuszu, Pójdź za Mną!”. Mam iść za Nim, za moim Panem i Zbawicielem, bo On wie co dla mnie najlepsze. Akolitat pochodzi od greckiego czasownika akoliteo, co oznacza „iść / podążać za”. To znaczy nie wychylać się przed szereg, gdzie czeka wielki ostrzał artylerii przeciwnika. Pan Jezus przyjął to wszystko na Siebie podczas Swej męki i śmierci na Krzyżu dla wybawienia każdego z nas. Jednak na tym nie koniec – On zmartwychwstał, wstąpił na niebiosa i pokazuje nam cel naszej ziemskiej pielgrzymki – Królestwo Niebieskie.
Akolita ma pomagać kapłanom i diakonom, przybliżać tą Radosną Nowinę spotkania z Chrystusem każdemu człowiekowi poprzez rozdawanie Jego Przenajświętszego Ciała podczas Eucharystii i poza Nią. To wielki przywilej (dar), ale też większa odpowiedzialność za to co Najważniejsze. Nikt nie jest tego godzien, to Boża Łaska sprawia, że możemy do tego przystąpić." - Mateusz Dróźdż – rok IV.
tekst: kl. Artur Sulik
zdjęcia: kl. Oskar Wilk