Seminarium: Diecezjalny Kurs Ceremoniarza

Data dodania: 2022.11.23

W dniach 18-20 listopada 2022 r. w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie odbyła się pierwsza część Diecezjalnego Kursu na Ceremoniarza. Uczestniczyło w nim 28 osób.

Uczestnicy poznawali liturgię Kościoła, rok liturgiczny, postawy i gesty wykonywane w czasie mszy świętej, przebieg pełnej asysty liturgicznej. Wzięli udział także w Apelu Jasnogórskim, uroczystym sprawowaniu Liturgii Godzin oraz we mszy świętej po łacinie. Przy pomocy kleryków poznawali seminarium duchowne oraz uczyli się tworzyć między sobą zespół przygotowujący uroczystości religijne.

Kolejne części kursu odbędą się w marcu i w maju. Ci, którzy go ukończą i zdadzą pozytywnie końcowy egzamin, będą ustanowieni przez Księdza Biskupa ceremoniarzami w zgromadzeniu liturgicznym.

Ks. Łukasz Tkaczyk
diecezjalny moderator