Siewierz: koncert na 100-lecie niepodległości

Data dodania: 2018.12.08

"Ku wolności wyswobodził nas Chrystus" – słowa św. Pawła z listu do Galatów (Ga 5,1) – stały się mottem uroczystego koncertu z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 40 rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, który odbył się 30 listopada w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu. Jego honorowymi patronami zostali: Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak oraz Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś, którzy przybyli na uroczystość.

Koncert został przygotowany przez Parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa w Siewierzu. Zobaczyliśmy bogaty w treści dwugodzinny program, który opracowała i przygotowała z młodzieżą i solistami parafianka Irena Kmiecik. Zostały przywołane wydarzenia historyczne na przestrzeni prawie 200 lat oraz postaci wyjątkowych Polaków, ze szczególnym podkreśleniem roli polskiego Kościoła w walce o niepodległość.

Jak zaznaczyła autorka scenariusza: "W programie została wymieniona jedynie niewielka grupa kapłanów i zakonników, którzy złożyli swe życie na ołtarzu Ojczyzny, ale ci wymienieni – "mocarze ducha" – zapewne zaskoczyli i zachwycili obecnych na koncercie, a przede wszystkim wzbudzili wdzięczność, bo wiara i patriotyzm przetrwały w zniewolonej Polsce w dużej mierze dzięki nim, ich odwadze, heroicznemu zaangażowaniu i modlitwie." Z pomocą fotografii (170 szt.) mogliśmy zobaczyć między innymi w kolejności historycznej: Kazimierza Pułaskiego, kanonika Hugona Kołłątaja, arcybiskupa Królestwa Polskiego Jana Pawła Woronicza, Tadeusza Kościuszkę, Jana H. Dąbrowskiego, Józefa Wybickiego, ks. Piotra Ściegiennego, zakonnika Honorata Koźmińskiego, metropolitę warszawskiego Antoniego Fijałkowskiego, Piotra Wysockiego, ks. Zygmunta Felińskiego, powstańców styczniowych – polskich świętych – patronów naszej diecezji Adama Chmielowskiego (brata Alberta) i Józefa Kalinowskiego (Rafała). W obronie polskości zasłynął także arcybiskup Mieczysław Ledóchowski, ks. bp Lwowa Władysław Bandurski. Z Józefem Piłsudskim współpracowali kardynał Aleksander Kakowski, arcybiskupi Edmund Dalbor i Adam Sapiecha.

Symbolem obrońców Warszawy w wojnie polsko-bolszewickiej (1920) stał się ks. Ignacy Skorupka, odznaczony pośmiertnie przez generała Józefa Hallera krzyżem Virtuti Militari za osiągnięcia na polu walki. W tych trudnych czasach, pod zaborami, Kościół zawsze solidaryzował się z polskim narodem. Księża i zakonnicy angażowali się w działalność konspiracyjną, wstępowali w szeregi powstańców, chwytali za broń, nauczali języka polskiego i katechizmu mimo okrutnych represji, tortur, zsyłania na Syberię i śmierć.

Trzeba nam wiedzieć, że dzień 11 listopada 1918 r. uznany jako data odzyskania przez Polskę niepodległości, zgromadził na Jasnej Górze tłumy wiernych na nabożeństwie dziękczynnym przed ikoną Matki Boskiej Częstochowskiej. Na I Zjeździe Episkopatu Polski wręczono kapłanom i zakonnikom 7 orderów Virtuti Militari V klasy, około 50 Krzyży Walecznych oraz 300 Krzyży i Medali Niepodległości.

II część koncertu była poświęcona krakowskiemu kardynałowi Karolowi Wojtyle, który 16 października 1978 roku, na historycznym konklawe, został wybrany jako 264. następca Świętego Piotra przez 111 biskupów świata. Był to szczególny dla nas Polaków, najpiękniejszy moment, który jak powiedział poeta "można nazwać cudem".

Te historyczne treści wzbogaciły fotografie, krótki film "Habemus Papam" oraz głos św. Jana Pawła II. Przypomnieliśmy wyjątkowe postaci, które Boża Opatrzność ustawiła na drodze życia Karola Wojtyły: najbliższą rodzinę, św. Brata Alberta, krakowskiego kardynała Adama Sapiehę, prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego i samego papieża Pawła VI.

W koncercie usłyszeliśmy w pięknym wykonaniu utwory poetyckie i pieśni patriotyczne. Wystąpili uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Siewierzu oraz innych szkół: Katarzyna Machura, Aleksandra Kolasa, Julia Czapla, Dominika Wylon, Weronika Machura, Julia Góral, Aleksandra Bąk, Katarzyna Jędrzejczyk, Kamila Kryczek, Piotr Gocyła, Dawid Kolasa, Bartosz Brzyski, Jakub Jąderko, Łukasz Kocel, Mikołaj Legawiec i Jan Nowakowski. Dziękujemy także za udział parafiance Aleksandrze Bąk i Grzegorzowi Węglarzowi.

Pieśni sercu bliskie wzruszająco zaśpiewali: Ewelina Bednarz, Aleksandra Machura, Aneta Machura, Mariusz Naglik, Grzegorz Biernacki (tenor Opery Śląskiej w Bytomiu) i Chór parafialny BARKA pod batutą Grzegorza Kolasy. Przy fortepianie zasiadali: Dawid Kolasa, Mariusz Torbus, Michał Rus i Robert Król.

Najmłodszym solistą był 11-letni Maksymilian Pasternak, uczeń klasy V Szkoły Podstawowej Nr 2 w Siewierzu, który wzruszył do łez całą widownię, śpiewając jako mały żołnierz – obrońca Lwowa pieśń na cześć Orląt Lwowskich: "Dziś idę walczyć mamo, może nie wrócę więcej…".

"Wszyscy wykonawcy dali piękny popis swoich umiejętności" – powiedziała p. Irena Kmiecik. "To była przyjemność pracować z tą grupą bardzo odpowiedzialnych, zdolnych i wrażliwych młodych ludzi. Było to pierwsze moje z nimi spotkanie, ale mam nadzieję, że nie ostatnie". Za pośrednictwem Kuriera Siewierskiego pragniemy podziękować także osobom z drugiego planu, którego nigdy nie widzimy – powiedzieli p. Irena Kmiecik i ks. proboszcz Marek Cuda, a byli to: Grażyna i Jerzy Duda, Damian Dawczyński, Sylwia Grabe-Lewandowska (170 fotografii), akustyk Oskar Mrzygłód, Adam Wylon, Olga Myrta, Grzegorz Węglarz, Krzysztof Kolasa, Mariusz Torbus, Rycerze Kolumba oraz pracownicy Referatu Oświaty Kultury i Promocji: Katarzyna Węcel-Ptaś, Marcin Machura i Grzegorz Bański, którym dziękujemy za wydrukowanie zaproszeń i plakatów.

Serdecznie dziękujemy koleżance chórzystce Bogusi Korusiewicz za wykonanie biało-czerwonych rozetek okolicznościowych dla wszystkich wykonawców i pomoc w dekorowaniu sali widowiskowej.

Wielkie słowa podziękowań i uznania kierujemy w stronę naszej Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta i Gminy Siewierz i kapelmistrza pana Grzegorza Zawodniaka, która przed koncertem wystąpiła w repertuarze pieśni patriotycznych, nagrodzona gromkimi brawami.

Na zakończenie wszyscy wykonawcy i obecni na sali widowiskowej goście odśpiewali wraz z chórem BARKA "Boże coś Polskę". Wielkimi brawami został nagrodzony piękny program i trud wszystkich osób, które przyczyniły się do wyzwolenia wielkich przeżyć duchowych u obecnych na koncercie. Osobiście ks. bp Grzegorz Kaszak pogratulował młodzieży i solistom pięknego występu, a pani Irenie Kmiecik wielkiego rozmachu koncertu, który wywołał łzy wzruszenia i głębokie refleksje. "ten wieczór na długo pozostanie w naszej pamięci" powiedział ksiądz biskup. Do podziękowań dołączył także Burmistrz Zdzisław Banaś, który nie ukrywał swojego wielkiego zadowolenia i wzruszenia po obejrzeniu koncertu.

"Dziękujemy wszystkim za pracę, trud, za obecność z nami" - powiedział ks. proboszcz Marek Cuda.

Tekst i FOTO za: www.siewierz.pl i www.kultura.siewierz.pl

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.