Siewierz: pogrzeb ks. Emila Ilkowa (relacja)

Data dodania: 2021.05.09

- Wiemy, że to rozstanie nie jest łatwe dla rodziny, która go opłakuje, dla przyjaciół, dla znajomych, dla wiernych całego Siewierza. Bowiem był to kapłan o bardzo pogodnym usposobieniu i tą swoją życzliwością zyskiwał sobie ludzi - mówił bp Grzegorz Kaszak w czasie liturgii pogrzebowej ks. Emila Ilkowa, emerytowanego proboszcza i budowniczego kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Siewierzu.

- Ten kościół świadczy o nas wszystkich. Jest to pomnik naszej wiary, mojej i waszej ofiarności, mojej i waszej modlitwy, a także nieprzespanych nocy. Można powiedzieć “Bóg wam zapłać”. Wszystkim wam życzę otwartego nieba.

Mój pobyt w Siewierzu wśród was był okresem błogosławionym. Nigdy tego czasu nie zapomnę. Dlatego żal mi było od was odejść, a szczególnie odejść teraz, na zawsze. Jednak oczekuję spełnienia obietnicy Pana Jezusa: w domu ojca mego jest mieszkań wiele - napisał w 2018 roku w liście pożegnalnym ks. Emil Ilków. List odczytano przed liturgią pogrzebową.

Ks. Emil wielokrotnie wspominał pięknie odprawiane nabożeństwa czerwcowe w swojej rodzinnej parafii oraz zawsze uroczyście przeżywany odpust parafialny, kazania których słuchał z wielkim zainteresowaniem. Wszystko to sprawiło, że szczególnie czcił Serce Jezusowe oraz zapragnął służyć na drodze życia kapłańskiego. Po latach tworząc parafię w Siewierzu powierzył ją Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

- Znając ks. Emila, wiedząc kim był i jaki był człowiekiem pewnie nie chciałby byśmy za bardzo rozpaczali, byśmy za bardzo się smucili. On może już się cieszy, bo nie cierpi: ogląda Boga twarzą w twarz. Może w naszych sercach jest trochę smutku i żalu, ale wierzymy że on jest szczęśliwy. Wierzymy również, że w tej dzisiejszej liturgii Bożego Słowa wiele słów moglibyśmy odnieść również do zmarłego księdza Emilamówił w czasie kazania ks. Mariusz Karaś, kanclerz sosnowieckiej kurii diecezjalnej.

Ks. Emil Ilków urodził się 14 lutego 1942r. w Zawadce, na terenie powiatu Ustrzyki Dolne w rolniczej rodzinie Stanisława i Katarzyny z domu Szostak. Pracował zawodowo jako listonosz i strażnik łowiecki, następnie w latach od 1971 do 1977 odbył studia filozoficzno - teologiczne w Częstochowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie. Święcenia diakonatu przyjął 12 września 1976r. zaś święcenia prezbiteratu - 29 maja 1977r.

Po święceniach kapłańskich pracował jako wikariusz w Lgocie Wielkiej, Rędzinach oraz u św. Macieja Ap. w Siewierzu. W 1987r. został mianowany proboszczem parafii pw. NSPJ w Siewierzu. Od 2008 roku  kanonik honorowy Kapituły Kolegiackiej Św. Wojciecha w Jaworznie, od 2016r. Kanonik gremialny.
Dnia 26 czerwca 2017r. przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Domu Św. Józefa w Będzinie.

Ks. Emil Ilków zmarł 5 maja 2021 r. w 79. roku życia i w 44. roku kapłaństwa. Był m. in. laureatem nagrody Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz „Magnum Meritum Pro Regionis Et Urbis Sevioris”. Całość uroczystości pogrzebowych była transmitowane na żywo na stronie telewizji iTVSiewierz.pl na portalu Facebook.

Mikołaj Wójtowicz