Sosnowiec: 100-lecie Karmelitanek Dzieciątka Jezus

Data dodania: 2021.12.31

Dokładnie 100 lat temu w Sylwestra do Sosnowca przybyły pierwsze Karmelitanki Dzieciątka Jezus. Z tej racji w sosnowieckim Domu Macierzystym Zgromadzenia 31 grudnia sprawowana była jubileuszowa Eucharystia pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka.

- To właśnie w tym miejscu Pan Bóg natchnął naszą kochaną siostrę i ojca założyciela, aby tu w Zagłębiu, w Sosnowcu powstało Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. Jest to dla nas wielka radość. Pragniemy Panu Bogu podziękować za 100 lat wspaniałej posługi naszych drogich sióstr karmelitanek – zaznaczył bp Grzegorz Kaszak, witając przybyłych gości.

Mszę świętą koncelebrowali m.in. prowincjałowie karmelitańscy: o. Jan Malicki OCD i o. Piotr Jackowski OCD, przeorowie: o. Paweł Hańczak OCD (Czerna) i o. Leszek Stańczewski OCD (Wadowice) oraz gość specjalny z Rzymu ojciec generał Miguel Márquez Calle OCD, który wygłosił homilię.

- Dziś mija dokładnie 100 lat tej chwili, gdy w tym miejscu narodziła się wasza rodzina, nasza rodzina Karmelu i całego Kościoła, zwana na początku III Zakonem Regularnym – Karmelitanki Dzieciątka Jezus, ze szczególnym charyzmatem dziecięctwa Bożego w szkole „Małej Drogi” św. Teresy od Dzieciątka Jezus, z misją kontemplacyjną i apostolską – przypomniał w homilii o. Miguel Márquez Calle OCD

Generał Karmelitów przywołał trudności duchowe, które przeżywała św. Teresy od Dzieciątka Jezus pod koniec swojego życia:

- Ostatnie miesiące jej życia z pewnością są najbardziej płodne i dają największe światło, choć były przeżywane pośród nocy. Ileż światła rodzi się w tym „tak” wypowiedzianym wśród słabości, małości, bez tłumaczenia się, bez bronienia się. To nowe zgromadzenie nie rodzi się w jasności, w mocy, w pokoju, ale właśnie wśród ciemności, słabości, wojny, w zaufaniu i całkowitym oddaniu się Bogu – zauważył kaznodzieja zachęcając siostry karmelitanki do odważnego poświęcania swojego życia każdego dnia.

- Na początku wszystkiego co autentycznie karmelitańskie i terezjańskie jest radość. Ta radość łączy się zawsze z pokorą Boga w małości Dzieciątka, które przychodzi w mocy niemocy i w sile słabości – podkreślił o. Miguel.

Jubileuszową Eucharystię odprawiali także kapłani diecezji sosnowieckiej na czele z kanclerzem Kurii Diecezjalnej – ks. Mariuszem Karasiem oraz księżmi proboszczami parafii, na terenie których posługują Karmelitanki Dzieciątka Jezus.

Nabożeństwo zgromadziło w kaplicy sosnowieckiego Domu Macierzystego siostry delegatki z trzech polskich prowincji Zgromadzenia na czele z matką generalną - s. Błażeją Stefańską oraz s. Konradą Dubiel – postulatorką procesów beatyfikacyjnych założycieli Zgromadzenia: Sługi Bożego o. Anzelma Gądka OCD i Czcigodnej Sługi Bożej Matki Teresy Kierocińskiej.

- Wierzymy, że dzisiejsze obchody naszego 100-lecia ubogacą nas, umocnią i uzdolnią do dalszej realizacji Bożych planów i służby Kościołowi. Ufamy, że Dzieciątko Jezus dozwoli nam wkrótce cieszyć się beatyfikacją naszych, czcigodnych Założycieli. Niech ten maleńki Król napełni nasze serca swoją miłością, pokojem i radością – powiedziała matka generalna, s. Błażeja Stefańska, dziękując na koniec liturgii za obecność i modlitwę bp. Grzegorzowi Kaszakowi i wszystkim koncelebrującym kapłanom.

Aktualnie Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus prowadzi życie modlitwy i działalności apostolskiej w 11 krajach, w 51 wspólnotach, liczących łącznie 449 sióstr, pochodzących z 13 krajów świata (dane z 2020 r.).

W diecezji sosnowieckiej Zgromadzenie ma domy zakonne w Sosnowcu (macierzysty), Czeladzi i Wolbromiu. Na terenie Polski znajduje się 31 wspólnot Zgromadzenia, które należą odpowiednio do trzech prowincji: wrocławskiej, krakowskiej i łódzkiej. Z Polski pochodzą 352 siostry.

W Europie, poza Polską, wspólnoty Zgromadzenia żyją i pracują w 7 krajach: Białoruś, Czechy, Francja, Łotwa, Słowacja, Ukraina, Włochy.

tekst: ks. Przemysław Lech
zdjęcia: Zbigniew Diaczek


 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.