Sosnowiec: 18. rocznica śmierci św. Jana Pawła II

Data dodania: 2023.04.02

Msza święta oraz wspólna modlitwa na Placu Papieskim w Sosnowcu złożyły się na diecezjalne obchody 18. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II, które w tym roku przypadły na Niedzielą Palmową. Wierni biorący udział w tych wydarzeniach, razem z bp. Grzegorzem Kaszakiem, dali wyraz swojej pamięci i szacunku wobec osoby, nauczania i świętości Papieża-Polaka.

Obchody rozpoczęły się od Eucharystii sprawowanej przez bp. Grzegorza Kaszaka w parafii pw. NMP Różańcowej w Sosnowcu-Klimontowie. Razem z sosnowieckim ordynariuszem Mszę Świętą koncelebrował m.in. proboszcz parafii – ks. Paweł Kempiński oraz dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu – ks. Andrzej Nackowski.

- Dzisiaj musimy stanąć w obronie św. Jana Pawła II. W obronie wartości, które głosił, ażeby naród polski mógł żyć w dobrobycie, w szczęściu. Tłum, który krzyczał do Piłata, aby ukrzyżował Jezusa, został zmanipulowany przez niewielką grupę faryzeuszów, a więc tych, którym Chrystus wytykał, że nie dbają o własny naród. Oni tego nie mogli znieść. Warto się zastanowić, czy i my, w tych naszych czasach, również nie dajemy się zmanipulować niewielkiej grupie osób? – powiedział w homilii bp Kaszak.

Zgodnie z tradycją w czasie liturgii Niedzieli Palmowej odczytano pełny opis Męki Pańskiej, a Biskup pobłogosławił przyniesione przez wiernych palmy i zielone gałązki, które są pamiątką uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy przed Jego Męką i Śmiercią.

Druga część świętowania 18. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II odbyła się na pobliskim Placu Papieskim. Głównym punktem była modlitwa różańcowa, której rozważania zostały oparte o wypowiedzi i nauczanie Papieża-Polaka, odtwarzane przy pomocy głośników.

Nagrania opracowali uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej, a modlitwę prowadzili Wojownicy Maryi.

- Przede wszystkim dziękuję wam, bracia i siostry, za to dzisiejsze świadectwo wiary, które daliście. Weźmy sobie do serca te słowa Papieża-Polaka: "Chrześcijanin to człowiek nadziei!" Bądźcie ludźmi nadziei w tych niełatwych czasach! W Krakowie mają swoje papieskie okno na Franciszkańskiej 3, a my w Sosnowcu mamy tu na Placu Papieskim swoją Barkę z pomnikiem św. Jana Pawła II. Jego ręce są wyciągnięte w naszą stronę. Oby one nigdy nie były puste. Obyśmy zawsze odnajdowali się w tych dłoniach  – powiedział na Placu Papieskim ks. Mariusz Karaś, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

Według szacunków na Placu Papieskim zgromadziło się około 1,5 tys. osóbSpotkanie zakończyło się wspólnym śpiewem "Barki", a wierni tradycyjnie złożyli swoje znicze pod pomnikiem św. Jana Pawła II.

Św. Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21:37. Od tego czasu każda kolejna rocznica jego śmierci staje się okazją do wyrażenia pamięci o tym największym Polaku w historii. Po jego beatyfikacji (2011 r.) oraz kanonizacji (2014 r.) za jego wstawiennictwem mogą już być zanoszone modlitwy, zwłaszcza w intencji rodzin, małżeństw pragnących potomstwa oraz młodzieży.

Tegoroczne obchody 18. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II miały szczególny charakter. W całej Polsce odbyły się Msze, spotkania modlitewne oraz marsze w obronie świętości, nauczania i osoby Papieża-Polaka, niesłusznie potępianego przez część mediów za rzekome zaniedbania ws. nadużyć seksualnych w Kościele.

tekst i zdjęcia: ks. Przemysław Lech