Sosnowiec: 25-lecie kapłaństwa

Data dodania: 2022.05.19

17 maja w sosnowieckiej katedrze pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka księża wyświęceni w 1997 r. świętowali 25-lecie kapłaństwa. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy przy grobie śp. bp. Adama Śmigielskiego SDB, który dokładnie w tym samym dniu 25 lat temu wyświęcił 14 nowych prezbiterów diecezji sosnowieckiej.

W czasie Mszy Świętej bp Grzegorz Kaszak dziękował rodzicom księży za ich troskę i modlitwę.

- Jeden Pan Bóg raczy wiedzieć ile razy z trwogą biło ich serce, kiedy nadciągały niebezpieczeństwa, kiedy źle się działo, oni spieszyli z pomocą żeby zagwarantować swoim dzieciom wszystko to,  co jest do dobrego, godziwego życia potrzebne, na miarę swoich możliwości - dziękował bp Grzegorz rodzicom księży za wsparcie nie tylko materialne, ale także i to duchowe. - Wiemy, jak wiele znaczy modlitwa matki i ojca.

W swojej homilii ordynariusz przywołał moment święceń oraz pytanie, które biskup stawia wówczas wyświęcanemu: Czy chcesz razem z nami wypraszać Boże miłosierdzie dla powierzonego ci ludu, modląc się nieustannie według nakazu Chrystusa?

- Nie zawsze dobrze postępujemy. Obrażamy Pana Boga, krzywdzimy siebie nawzajem, dochodzi między nami do kłótni i sprzeczek, konfliktów, a także wojen. W ten sposób obrażamy nie tylko Pana Boga, ale wyrządzamy niesprawiedliwość bliźniemu, drugiemu człowiekowi. Za to wszystko ściągamy na siebie i na cały świat Boży gniew - mówił biskup podkreślając, że trzeba prosić Boga o Jego miłosierdzie nad ludem.

Jak zaznaczył, kapłan jednym z narzędzi i poprzez uczynki oraz modlitwę może to miłosierdzie także wypraszać. Przywołał także słowa Pana Jezusa do s. Faustyny, że miłosierdzie jest ostatnią deską ratunku dla ludzkości.

Bp Kaszak zacytował także pisma Tertuliana, pisarza chrześcijańskiego z przełomu II i III w. na temat znaczenia modlitwy, która potrafi sprowadzić z nieba nie tylko ogień, ale także i "zwykły" deszcz.

Ordynariusz zakończył kazanie życzeniami, aby jubilaci wytrwali w postanowieniach, które złożyli w momencie przyjęcia święceń.

- Aby w tych postanowieniach, które wypowiedzieli publicznie w momencie święceń, żeby tego wszystkiego w swoim życiu dotrzymali. A dobry Bóg,  nasz najwyższy pasterz Jezus Chrystus - niech sam dla was będzie nagrodą. Amen.

25-lecie kapłaństwa 17 maja obchodzili:
- ks. Karol Banasik
- ks. Adam Głąb
- ks. Mariusz Karaś
- ks. Jacek Konieczny
- ks. Tomasz Kryczko
- ks. Michał Langer
- ks. Stanisław Łabuda
- ks. Andrzej Małodobry
- ks. Andrzej Milej
- ks. Dariusz Nowak
- ks. Mirosław Pasek
- ks. Jan Skrzypek
- ks. Sławomir Woźniak
.

Wraz z rocznikiem w 1997 r. święcenia przyjmował także śp. ks. Józef Oleksy, który zm. 28 lutego 2021 r.

tekst i zdjęcia: Mikołaj Wójtowicz

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.