Sosnowiec: 60-lecie Szpitala Miejskiego

Data dodania: 2024.03.26

We wtorek, 26 marca, w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim odbyły się oficjalne obchody Jubileuszu 60-lecia placówki. W uroczystości wziął udział również abp Adrian Galbas SAC, admnistrator apostolski diecezji sosnowieckiej.

Po oficjalnych wystąpieniach zaproszonych gości przedstawiono prezentację na temat historii szpitala, najnowszych inwestycji oraz dalszych planów. Zaprezentowano film o dr. n. med. Leszku Soneckim – Ordynatorze i współtwórcy pierwszego Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej.

Uroczyście odsłonięto tablicę z nowym patronem. Oddziałowi Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu z Pododdziałem Chirurgii Artroskopowej nadano imię dr. n. med. Leszka Soneckiego.

Przed Oddziałem Klinicznym Perinatologii i Ginekologii Ortopedycznej został zaprezentowany porodówkowy mural, który z okazji jubileuszu stworzył znany, zagłębiowski artysta Wojciech Walczyk. Malowidło zostało ufundowane przez Miasto Sosnowiec. Wydarzenie uświetniła wystawa historycznych fotografii przedstawiających m.in. uroczyste otwarcie szpitala, pierwszego oddziału, jubileusz 30-lecia placówki czy zdjęcia dokumentujące najnowsze działania i inwestycje. Był także czas na wpisy do księgi pamiaykowej oraz prezentacja gabloty jubileuszowej, w której oprócz starych fotografii znalazły się również przyrządy medyczne z dawnych lat.

O godz. 13.00 odbyła się uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem abp. Adriana Galbasa SAC.

Historia powstania Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego sięga roku 1964. Pierwszy projekt nowego Szpitala, który został zbudowany na planie odwróconej litery H, powstał już w 1957 r., a budowę rozpoczęto w 1959 r. Uroczyste otwarcie odbyło się 22 lipca 1964 r.

W nowym szpitalu funkcjonowały oddziały Chirurgii Ogólnej, Ginekologii i Położnictwa, Chorób Wewnętrznych, Neurologiczny, Laryngologiczny i Chirurgii Dziecięcej, przeniesione ze starych lokacji na terenie miasta. Na początku personel medyczny pracował w bardzo trudnych warunkach. Oddziały zlokalizowane były w różnych częściach miasta, w starych adaptowanych budynkach o dużych przepełnionych salach, w których brakowało niezbędnego zaplecza medycznego i łóżek szpitalnych. Warunki te zmobilizowały władze miasta oraz personel lekarski do rozpoczęcia starań o fundusze na budowę nowego obiektu, która trwała 5 lat.

Jednak nadal na terenie Sosnowca brakowało tak ważnych oddziałów, jak urologia czy chirurgia urazowa. Uwzględniając te potrzeby, już 1 lutego 1965 roku otwarto pierwszy na terenie Zagłębia Oddział Urologiczny, który przyjmował wszystkich pacjentów na terenie tego regionu. Natomiast w 1970 roku otwarto Oddział Chirurgii Urazowej (jeden z pionierskich oddziałów wykonujących operacyjne zabiegi endoprotezoplastyki w regionie), którego Ordynatorem został dr n. med. Leszek Sonecki. Od tego czasu rozpoczęto całodobowe, codzienne dyżury w pracowni rentgenowskiej oraz laboratorium, co zwiększyło możliwości diagnostyczne i lecznicze placówki. Nowo otwarty Szpital liczył 376 łóżek oraz 30 łóżeczek dla noworodków. Budowa placówki kosztowała blisko 80 mln ówczesnych złotych.

Dzisiaj Sosnowiecki Szpital Miejski to placówka medyczna wyposażona w nowoczesny sprzęt diagnostyczny oraz wykwalifikowaną kadrę medyczną i administracyjną.

Przez ostatnie lata dokonano wielu istotnych zmian i inwestycji, które przyczyniły się do znacznego podniesienia jakości świadczonych usług medycznych. Szpital stale poszerza zakres świadczeń.


Magdalena Kot
Biuro Zarządu

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.