Sosnowiec: "Barbórka" u św. Barbary

Data dodania: 2022.12.06

W niedzielę, 4 grudnia, wierni z parafii św. Barbary w Sosnowcu przeżywali uroczystości odpustowe ku uczci głównej patronki parafii. Homilie przez całą niedzielę głosił ks. Mariusz Trąba, który także poprowadzi rekolekcje adwentowe w dniach 11 - 13 grudnia. Ks. Mariusz Trąba przewodniczył także sumie odpustowej.

W wygłoszonej homilii przypomniał, że św. Barbara nie jest tylko wyłącznie patronką kopalń i górników. - Jest ona świętą Kościoła katolickiego, orędowniczką i patronką, którą zaliczono przecież do grona 14 wielkich świętych orędowników w niebie. Jej pomocy, opieki i ratunku wyzywają zarówno marynarze oraz rybacy na morzach, jak i górnicy i hutnicy, żołnierze, zagrożeni śmiercią w brutalnej walce i więźniowie, odbywający kary i pokutujący w ten sposób za swe winy.

Jak wierzy Kościół swoją opieką otacza ona zarówno życie rodzinne, jak zawodowe; wspiera narzeczonych, małżonków i chorych; staje jako pomoc w czasie burz z piorunami oraz pożarów; jest wsparciem i pomocą dla odchodzących z tego świata, stad często obierano ją jako patronkę kaplic na cmentarzach, w których żegnano bliskich zmarłych przed złożeniem ich ciał w mogile”, powiedział Kaznodzieja.

To suma odpustowa. Ale o 10.00 Msze św. w intencji braci górniczej z nieistniejącej już KWK Sosnowiec sprawował ks. Mariusz Karaś – kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

Warto zaznaczyć, że przez całą niedzielę na placu przed kościołem odbywał się kiermasz na rzecz pani Ewy, która doznała uszkodzenia kręgosłupa. - Ewa pochodzi z parafii św. Barbary. Aby mogła mieć szansę leczenia potrzebuje natychmiastowych operacji medycznych; termin pierwszej wyznaczono na 10 grudnia br. Koszt operacji to 250.000 zł, który nie jest refundowany przez NFZ. Na kiermaszu można było nabyć ciasta, konfitury, słodycze i inne przetwory domowej roboty. Wszystkie uzyskane środki zostały przekazane na rzecz chorej.

tekst: Piotr Lorenc
zdjęcia: ks. Piotr Kocot